bmw x serisi geyiğinin son halkası. Bıkmadılar aynı arabanın 10 tane kopyasını üretmekten, yine üretiyorlar.

bmw'nin saçma sapan hareketlerin bir diğeri daha diyor ve susuyorum.
BMW'nin yeni X5'te kullanacağı şasiye ev sahipliği yapacak ilk modeldir. Markanın Audi Q7, Range Rover ve Mercedes GLS gibi rakiplerinin gerisinde kaldığı lüks SUV segmentinde yer alacaktır. BMW'nin en büyük X modeli olmasının yanında markayı ilk kez bu sınıfta temsil edecektir.

Geçtiğimiz günlerde sızan bir broşür sayesinde potansiyel üç motor seçeneğini öğrenmiş olduk. Buna göre X7'de xDrive 30i, 3.0 litre benzinli, 6 silindirli, turbo 335 bg, 450 Nm tork, xDrive 50i 4.4 litre, V8 benzinli, turbo, 445 bg 648 Nm tork ve bir de xDrive 30d adında 3.0 litre, sıralı 6 silindirli 265 bg, 620 Nm tork üreten dizel motor sunulacak. Bunun yanında ilerleyen dönemlerde plug-in hibrit bir seçenek de olacak. X7, BMW'nin diğer X modellerinin (X3, X4, X5 ve X6) yanında, ABD, Güney Carolina'daki Spartanburg fabrikalarında üretilecek.

2017 Frankfurt Fuarı'nda konsept olarak tanıtılması planlanmaktadır.
Konsept versiyonunu görünce "tövbe estağfurullah" dedim. Ön bölüm olmasa fena değil, hatta arka kısmını oldukça beğendiğimi söylemeliyim.

Görsel
Frankfurt fuarı öncesi konsept modelinin fotoğrafları sızdırılan otomobildir. Gerçekten çok çirkin bir konsept olmuş, yanda fotoğraflarını görebilirsiniz.
Yakında bütün Avrupa araçları bu gidişle patlayacaktır. Saçmaladılar iyice. Doğuluların ve Amerikalıların yükselişine 10 sene içinde şahit olacağız.
Videosu yayınlanmış konsepttir. Videoyu yukarıdan izleyebilirsiniz.
Bu şekliyle çıkarsa gelmiş geçmiş en çirkin BMW olacaktır.
Nokia yolunda ilerleyen bmw ve mercedes markalarının rekabetinin son noktasıdır. X1 ve X4 varken bu otomobile gereksiz dememek lazım bana kalırsa. Bmw'nin premium suv sınıfında temsilcisi olmaması saçma olurdu, bu açık kapanmış oldu.
Dünya lansmanı Los Angeles Fuarı'nda yapılacak modeldir. Fuardan önce resmi olarak tanıtılmıştır.

Markanın uzun zamandır hazırladığı modeli X7 sonunda tanıtıldı. Resmi lansmanı Los Angeles Fuarı’nda yapılacak olan otomobil BMW’nin ilk kez X5 modelinin üzerinde bir SUV üretmesi anlamına geliyor. Bu adım markayı ilk kez ultra lüks SUV segmentine taşırken kaynaklarımız BMW’nin muhtemelen X8 modelini de hazırlayabileceğinden bahsediyor. X7, 7 Serisi’nin lüks algısıyla X5’in kullanışlılığını birleştirmeyi hedefleyen bir otomobil olarak görünüyor.

G06 kodlu otomobil son derece geniş görünen böbrek ızgaralarıyla kendinden emin bir ön görünüme sahip. Bu ızgaralara standart olarak sunulan LED farlar eşlik ederken lazer far teknolojisi opsiyon listesinde yer alıyor. Bolca krom, yan basamaklar, geniş kabin alanı otomobilin heybetli ve prestijli görüntüsünü desteklerken arka taraf daha ılımlı ve göze hoş gelen bir yapıda. 7 Serisi’ne benzer yapıdaki ince uzun farlara krom çıta destek veriyor, çift egzoz çıkışıysa köşeli ve göze çarpan yapısıyla kesinlikle dikkat çekici. Bu arada otomobilde dış tasarım paketi olarak standart ve M Sport olmak üzere iki alternatif sunulduğunu belirtelim. Standart pakette daha fazla krom detay yer alırken, M Sport biraz daha sportif sevenler için tasarlanmış.

Otomobil 5151 mm uzunluğuyla SUV modellerinde bir altta yer alan yeni X5’ten 230 mm uzun. Genişlik 1990 mm, yükseklikse 1805 mm, aks mesafesi 3105 mm ile 7 Serisi’nin uzun aks mesafeli versiyonundan 105 mm (3210 mm) daha kısa.

Kabin tasarımında yeni X5’ten izler görüyoruz. İki kademeli olarak tasarlanan kokpitte 12.3 inçlik dokunmatik infotaintment ekranı standart olarak sunulurken BMW Live Cockpit, tamamen dijital ekranlar ve kişiselleştirilebilme opsiyonuyla geliyor. Otombil kalite olarak diğer SUV’lerden farklı olarak 7 Serisi’nin standartlarını kendine baz alıyor. Tüm modellerde dört bölgeli klima standart olarak sunulurken üç parçalı açılır tavan, yumuşak kapanan kapılar gibi donanımlar da standart olarak geliyor.

X7 üç sıra ve 7 koltuk kapasiteli olarak geliştirildi ama istek üzerine 2+2+2 olacak şekilde 6 koltuklu da alınabiliyor. Bu şekilde tercih edildiğinde ikinci sıradaki koltuklar ayrı şekilde geliyor ve daha çok kişiselleştirilebilme imkanı sunuyor. İkinci sıradaki koltukların X5’tekine göre 90 mm daha fazla diz mesafesi, 30 mm daha geniş baş mesafesi sunduğu açıklanıyor. Otomobilin bagaj hacmi üçüncü sıra koltuklar yerindeyken 326 litreyken yatırıldığında 740 litreye çıkıyor. Bu hacim X5’te 650 litreydi. Tüm koltuklar yattığındaysa 2120 litrelik bir hacim sizleri bekliyor.

X7’de diğer BMW modellerinden tanıdığımız motorları görüyoruz. Şimdilik iki benzinli ve iki dizel olmak üzere dört motor seçeneğinden birini seçebiliyorsunuz. Benzinli motorlar xDrive40i olarak adlandırılan, sıralı 6 silindirli, 3.0 litrelik turbo destekli, 340 bg güç ve 450 Nm tork üreten motorla başlıyor. X7 bu motorla 0-100 km/s hızlanmasını 6.1 sn’de gerçekleştiriyor ve 245 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Otomobil gücünü 8 ileri Steptronic şanzımanla dört lastiğe birden aktarıyor.

Avrupa pazarına sunulmayacak (sadece ABD’de satılacak) olan V8 silindirli motorsa xDrive50i adı taşıyor. 4.4 litrelik, çift turbo destekli motor 462 bg güç ile 1500-4700 d/dak arası 650 Nm tork üretiyor. 5.4 saniyelik 0-100 km/s hızlanma 250 km/s’ye kadar devam ederken, ortalama tüketim 11.4 lt/100 km, emisyon değeriyse 261 gr/km.

Dizellerde 2 tane 6 silindirli ünite alınabiliyor. İkisi de 3.0 litrelik olan bu motorlardan xDrive30d 265 bg ve 620 Nm tork ortaya atarken M50d aynı motorun 4 turbolu versiyonundan 400 bg güç ve 760 Nm tork açığa çıkartıyor. M50d 5.4 saniyede 100 km/s hıza çıkarken ortalama olarak 7.0 lt/100 km tüketim ve 185 gr/km emisyon değeri sunuyor. 30d’de hızlanma 7.0 sn, tüketimse 6.5 lt/100 km.

M50d versiyonunda elektronik kontrollü M Sport diferansiyel gelirken, tüm modellerde 4 farklı zemin için sürüş modları sunan Off-Road paketi alınabiliyor. X7’de şimdilik hibrid bir versiyon olmasa da yakın zamanda bu konuda bir çalışma yapılacağı ve X5 xDrive45e’deki sistemin X7’ye entegre edileceği konuşuluyor.

X7’de önde çift salıncaklı arkada beş noktadan bağlantılı süspansiyon sistemine yer verilmişken, havalı yaylar sayesinde yükseklik ayarı da yapılabiliyor. Ayrıca elektronik amortisörler, arka lastiklerin de dönmesini sağlayan Integral Active Steering, elektronik viraj demirleri ve bir BMW modelinde kullanılan en büyük jant seçeneği olan 22 inç jantlar alınabiliyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri