BMW'nin X5 modelinin hibrid versiyonuna verilen addır. Plug in hybrid olarak geliştirilen otomobilde, i8'deki teknolojinin bir benzeri kullanılmıştır. (i8'de elektrik motoru ön aksta yer alıp, kendi şanzımanına sahipken burada elektrik motoru şanzımanın içerisinde ve ortak kullanıyor.)

2.0 litrelik, 245 bg gücündeki, turbo içten yanmalı motor, 112 bg elektrik motoruyla birarada kullanılmış ve toplamda 313 bg güç, 450 Nm tork ortaya çıkmıştır. Elektrik motoru 110 bg güç ve 250 Nm tork üretir ama şanzımanın içerisinde yer aldığı için toplam motor gücü verilmez.

Araç xDrive olarak alınabiliyor ve 8 ileri ZF şanzımana sahip. BMW ortalama tüketimin 3.3 lt/100 km gibi bir değer olduğunu döylüyor, emisyon değeriyse 49 g/km. Tüm bunların yanında 0-100 km/s hızlanma 6.6 sn sürüyor, maksimum hız 210 km/s ile sınırlandırılmış.

Otomobilin bataryaları bagajın altında konumlandırılmış ve 6 modüle ayrılmış. Bu yüzden bagaj hacmi 650 litreden 500 litreye düşüyor. sadece elektrik motoruyla 30 km yol alabiliyorsunuz ve standart şehir elektriğinden şarj etmek yaklaşık 3 saat kadar sürüyor.

Keyfli bir kullanımı var çünkü motor sesi olmadan böyle bir araçta yol almak ilginç bir deneyim. Her iki motor çalışırken performans gerçekten etkileyici. Bu arada araç oldukça iyi yol tutuyor ve keyifli şekilde yanlıyor :)

Yaklaşık 540.000 TL gibi fiyatlara alabiliyorsunuz.
Türkiye'de satılan tek plug-in hybrid SUV şimdilik, böyle de bir özelliği var.
Bagaj hacmi ve tam gazda menzili dışında başka bir problem görmediğim suv. Milletimiz umarım artık hybrid'lere ilgi duymaya başlarlar da satışları yüksek olur. Hala hybrid bozulur diyen adam tanıyorum.
BMW X5 40e Pug-in Hybrid modelini, Türkiye'de ki ilk izlenim videosunu Youtube'da Noyan kanalından izlemenizi tavsiye ederim. link
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri