BMW'nin ilk olarak yeni jenerasyon MINI modellerinde kullanmaya başladığı modüler platformdur. Daha sonra çeşitli BMW modellerinde de kendine yer bulmuştur.

Önden çekiş ve dört çeker sistemlerine destek verecek şekidle tasarlanmıştır. İlk F56 üç kapılı, ardından F55 beş kapılı MINI hatch'lerde kendine yer bulmuştur. Ardından dünyanın ilk önden çekişli BMW modeli 2 Serisi Active Tourer UKL'nin biraz daha uzatılmış (aks aralığı 2670 mm) versiyonuyla üretilmeye başlanmıştır. Gran Tourer modelinde aynı platformun 2780 mm aks mesafesine sahip olan versiyonu kullanılmıştır.

Yeni X1 (F48) yine UKL platformunda üretilmiş üçüncü BMW modeli olarak dikkat çeker. Aynı şekilde MINI'de de yeni Clubman bu platform üzerine inşa edilmiştir ve aks mesafesi 2 Active Tourer ve X1 ile tamamen (2670 mm) aynıdır.

UKL platformu BMW Group'un ilk modüler plaformu özelliği taşır ve maliyetleri ciddi şekilde azalttığı için tercih edilmiştir. Aynı zamanda BMW'nin önden çekişli (Allah kahretsin nerden çıktı bu???) modeller üretmesi için de altyapı hazırlamıştır.

Yakın zamanda 1 Serisi Sedan bu platformda üretilecekken bir söylentiye göre (henüz net değil) 2018'deki yeni 1 Serisi'de önden çekişli ve UKL üzerine üretilecek.
tümünü gör
ilgili galeri