BMW'nin yeni 5 Serisi'nin M versiyonu olan otomobildir. Şimdilik gövde kodu belli olmadığı için 2018 yazdım ama belli olunca değiştiririz.

Geçen günlerde BMW özel bir organizasyonla yeni M5 modelini gösterdi ama sadece kamuflajlı olarak. Hemen teknik özelliklere girelim, gerçi resmi açıklama değil ama yine de söylemiş olalım.

Yeni M5'te güncel modeldeki 4.4 litrelik, çift turbo V8 motorun güncellenmiş bir versiyonu kullanılacak ve gücün 650 bg'in üzerinde olması düşünülüyor. Tork ise 700 Nm'den fazla olacak. Ama bunların yanında işin en ilgi çekici kısmı yeni M5'te M xDrive dört çeker sisteminin ilk kez kullanılacak olması. 0-100 km/ hızlanmas içinse 3.5 saniyeden kısa sürecek açıklaması yapıldı.

Bu sistem drift moduyla birlikte gelecek, bunun dışında üç farklı modda kullanıcılara sunulacak: 4WD, 4WD Sport ve 2WD.

BMW dört çeker sistemini daha iyi yol tutuş ve çekiş için tercih ettiğini söylüyor söylemesine ama işin arkasında Mercedes AMG ve Audi RS modellerindeki dört çeker sistemleri karşısında ciddi satış kaybetmeleri de yatıyor elbet.

Bir diğer ilgi çekici özellikse otomobildeki şanzıman. F10 M5'teki çift kavramalı şanzıman yerini geleneksel tork konvertörlü sisteme bırakıyor, bu da bir diğer beklenmedik özellik.

Şimdilik kamuflajlı fotoğraflar paylaşıldığı için bunları koyabildik, Ağustos ayında araç tanıtıldığında gerçek fotolar çıkacaktır.

Bu arada yeni M5'in Eylül ayındaki Frankfurt Fuarı'nda tanıtılması planlanıyor.
tümünü gör
ilgili galeri