BMW'nin yeni 5 Serisi'nin M versiyonu olan otomobildir. Şimdilik gövde kodu belli olmadığı için 2018 yazdım ama belli olunca değiştiririz.

Geçen günlerde BMW özel bir organizasyonla yeni M5 modelini gösterdi ama sadece kamuflajlı olarak. Hemen teknik özelliklere girelim, gerçi resmi açıklama değil ama yine de söylemiş olalım.

Yeni M5'te güncel modeldeki 4.4 litrelik, çift turbo V8 motorun güncellenmiş bir versiyonu kullanılacak ve gücün 650 bg'in üzerinde olması düşünülüyor. Tork ise 700 Nm'den fazla olacak. Ama bunların yanında işin en ilgi çekici kısmı yeni M5'te M xDrive dört çeker sisteminin ilk kez kullanılacak olması. 0-100 km/ hızlanmas içinse 3.5 saniyeden kısa sürecek açıklaması yapıldı.

Bu sistem drift moduyla birlikte gelecek, bunun dışında üç farklı modda kullanıcılara sunulacak: 4WD, 4WD Sport ve 2WD.

BMW dört çeker sistemini daha iyi yol tutuş ve çekiş için tercih ettiğini söylüyor söylemesine ama işin arkasında Mercedes AMG ve Audi RS modellerindeki dört çeker sistemleri karşısında ciddi satış kaybetmeleri de yatıyor elbet.

Bir diğer ilgi çekici özellikse otomobildeki şanzıman. F10 M5'teki çift kavramalı şanzıman yerini geleneksel tork konvertörlü sisteme bırakıyor, bu da bir diğer beklenmedik özellik.

Şimdilik kamuflajlı fotoğraflar paylaşıldığı için bunları koyabildik, Ağustos ayında araç tanıtıldığında gerçek fotolar çıkacaktır.

Bu arada yeni M5'in Eylül ayındaki Frankfurt Fuarı'nda tanıtılması planlanıyor.
21 Ağustos tarihinde tanıtılacak olan modeldir. Son söylentilere göre motor gücü 620 bg civarında olacakmış, bu arada yeni M5, M Departmanının geliştirdiği, dört çekere sahip olan ilk sedan olarak da dikkat çekecek. Dört çekerin bundan böyle birçok M modelinde kullanılmasını bekleyebiliriz.
3.5 sn'den kısa 0-100 hızlanması mı? Uçaydın mübarek.
Dün resmi olarak tanıtılmış modeldir. Gövde kodu F90 olarak tanıtılan otomobilde F10 M5'teki 4.4 litrelik V8, çift turbo motorun elden geçirilmiş bir versiyonu var. Maksimum güç 600 bg, tork ise 750 Nm olarak veriliyor.

BMW bu güç ünitesinde yeni turbolar, intercooler, enjeksiyon sistemi ve yeni yağ pompası gibi parçalar kullanmış, böylece tork 680 NM'den 750 Nm'ye çıkmış. Bu tork aynı zamanda Mercedes E 63 AMG'nin sunduğu torkla da eşit. Yeni M5'in 0-100 hızlanması 3.4 saniye, 0-200 hızlanmasıysa 11.1 saniye olarak veriliyor. Güncel M52in 0-100 kms hızlanmasının 4.4 saniye olduğunu düşündüğünüzde tam 1 saniyelik gelişim gerçekten çok ama çok büyük bir fark.

Yeni M5'te artık çift kavramalı şanzıman yerine ZF'ten alınan tork konvertörlü, 7 ileri şanzıman bulunuyor. Ayrıca ilk kez bir M üretimi sedanda dört çekere yer verilmiş. M xDrive olarak adlandırılan bu sistem istenirse arkadan çekişli olarak da kullanılabiliyor ve sürüş modlarına göre değişkenlik gösteren üç moda sahip.

Otomobilin gövdesine karbon fiber tavan, alüminyum süspansiyon sistemi gibi hafif malzemeler yer verilmiş ve dört çekere rağmen otomobil F10 M5'e göre 35 kg daha hafif.

Kabinde de modele özgü detaylar dikkat çekerken, eski modelde direksiyonun üzerinde siyah renkli ve dikkat çekmeen M1 ve M2 tuşları F90 kodlu yeni M5'te kırmızı olarak ayrı butonlar şeklinde tasarlanmış. Vites topuzunun üzerinde de vites değiştirme hızlarını ayarlayan düğmeler yer alıyor.

Ne diyelim, harika bir otomobil ortaya atmış BMW.
Keşke motor da farklı olsaydı dediğim otomobildir. Eski nesil motordan farklı bir şey görsek çok güzel olurdu bence. V10'un çıktığı zamanı düşünün, hepimiz nasıl dumur olmuştuk.
Body kit disinda harika olan otomobil. F10 dan biraz farkli olmasini beklerdim tamam kotu degil ama bmw olarak ucuza kacilmasi rezalet.
Onun disinda koltuklar sanki zamanin otesinden gelmis gibi oturup saatlerce o koltuklara bakabilirim.
bir arabaya piyasadaki her renk mi yakışır ya?
Kanaatimce e60 ve e46dan sonraki en güzel bmw kasasıdır
Testlerinden anladığım kadarıyla ruhsuz otomobiller sınıfına katılmış otomobildir.

Mesela eksoz sesi. E63 amg den ayırmam mümkün değil.

E60 ve w211 düşünürsek birbirinden çok farklı birer otomobillerdi.

Şimdi ikiside hızlı mı? Evet? Yol tutuyor mu? Evet.
Bu kadar başka bir numarası yok.

Kendine has özellikleri olurdu ama malesef tarihe gömülmüş durumda.
Tanım: M5 serisi için edilmiş en iyi küfürdür !
Yapılmış en leş, en berbat bmw kasasıdır. Herkesin görüşüne saygı duyarım ama bunu beğenen adamın ikinci arabası şahin falandır o kadar diyorum. "seungmo lim" adında bir "koreli" tarafından tasarlanmıştır (artık alman otomobillerini almanlar tasarlamıyor). F10 gibi bir tasarımdan sonra karaktersiz ve proporsiyonları 3 serisi gibi duran sıfatı bi naneye benzemeyen arabayı bmw 7. jenerasyon 5 diye piyasaya sürmüştür. Arka tasarımı 2013'de piyasaya sürülen ve ülkemize gelmeyen 7. jenerasyon honda city'den hallicedir. "Belki fotoğraflardan kötü duruyordur" diye gün ışığı altında gerçekte inceledim yine berbat bir araba.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri