1986 yılı ile 1992 yılları arasında üretilmiş olan ilk m3'tür.
evolution 1-2-3 diye ayrılırlar. en performanslı motoru 2.5 litrelik 235 hp üreten M3 Evolution 3'tür.
Ülkemizde koleksiyon amaçlı saklanmakta olan bir kaç tane temiz örneği bulunmaktadır.
Açık arttırmada gözlerimin önünde yaklaşık 200.000tl'ye alıcı bulan arabadır.
Ne olursa olsun bu yaştaki bir arabaya 200.000tl verebilmek için milyar dolarının falan olmaz lazım sanırım.
Bir çok otomobilin ata'sı diyebiliriz kendisi için. Arkası çok kontrolsüz gelir, arka kısmı bmw z3 coupe'ye birebir kopyalanmıştır. İnanılmaz hislidir, hep daha hızlı gitmek istemezsiniz.
Onunla yüz yüze ilk defa Key müzesinde karşılaştım. çocukluğumdan beri yatağa uzandığımda sabırsızlıkla hep hayallerini kurardım. Ve o eşsiz “teneke parçasını” gördüğüm anda yüzümde sebepsiz bir gülümseme olduğunu fark ettim, evet o yaşlı ihtiyar gerçekten çok diriydi müzeye konmayı fazlasıyla hak etmişti elbette. Yeni ütülenmiş jilet gibi bir gömleği andırıyo diyebiliriz. Dış dünyası böyle iken içinde yatan terbiye edilmiş, evcilleştirilmiş bir aslan yatıyor kendisi 4 silindirli 2.3 motorun, ürettiği 196 hp güç ile size güzel anılar yaşatabilicek bir ihtiyar.
İlk M3 modelidir.

Çok kişi bilmez ama E30 M3, bir homologasyon özel modelidir. Yani yarış otomobillerinin üretilmesi için yol versiyonlarının belli sayılarda üretilmesi gerektiği şartıyla yola çıkmış, genlerinde yarış otomobili olan bir otomobildir. 1986- 1991 yılları arasında üretilmiştir, aynı zamanda 4 silindirli ilk ve tek M3 modeli olarak da bilinir. Ayrıca ilginç bir detay daha, M3'ün fren sistemi daha büyük model olan E28 5 Serisi'nden alınmıştır.

İlk versiyonları 2.3 lt, sıralı 4 silindirli 200 bg gücündeyken, Evo I olarak bilinen versiyonundan sadece 505 adet üretilmiştir. Bu versiyon ise motor (katalitik hala yoktu) olarak aynı olsa da agresif gövde kitiyle sevilmiştir. Evo I'leri ilk jenerasyondan ayıran en büyük tasarım detayı orijinal modellerde kare tasarımlı sis farları varken Evo I'lerde bu kısmın boş bırakılıp (sağda üçüncü foto ile dördüncü fotoya dikkatli bakın), motora giren hava akışının arttırılmasıydı. Bir de tabii biraz daha geniş gövde kiti...

Ardından Evo II çıkınca motor da güçlenmiş, 220 bg'e çıkmıştır. Bunun için BMW, efsanevi S14 motorunun sıkıştırma oranını arttırmıştır. 6.7 saniyede 100 km/s hıza ulaşan Evo II'lerdense sadece 501 adet üretilmişti.

Birçok kişi için E30 m3 anlamına gelen otomobilse tabii ki son versiyon Sport Evo'ydu. Ön splitter, ayarlanabilir arka kanat gibi özelliklerinin yanında Sport Evo'da 2.3 değil, 2.5 litrelik motor bulunuyordu. Böylece güç 240 bg'e çıkmıştı. Bu aynı zamanda E30'un birçok yarışı kazandığı yarış otomobilinin de birebir yol versiyonuydu. 1990'da piyasaya çıkan Sport Evo, zamanının 911'leri kadar hızlı bir otomobildi: 0-100 km/s 6 saniye, maksimum hız 250 km/s.
otomobil severlerin kült otomobillerindendir,türkiye şartlarında e30 m3'e sahip olmayı geç görmek bile lükstür.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri