M135i'nin yerine çıkmış modeldir. Tam olarak bir M otomobili olmasa da motor M Departmanı tarafından ele alınmış olduğu için isminin başında M ibaresi yer alır.

3.0 litrelik, turbo, sıralı 6 silindirli motoru 340 bg güç, 500 Nm tork üretir. Standart olarak 6 ileri manuel şanzımanla gelir, 8 ileri otomatik opsiyondur. Manuel olan 4.8, otomatik 4.6 sn'de 100 km/s'ye çıkar.

Otomatik şanzımanda yapılan revizyonlar daha uzun oranlı olup, az yakıt tüketmesini sağlar aynı zamanda paddleshift'e bir kez basarak iki ya da daha fazla vites düşürmeye olanak veren bir yazılım eklenmiştir. Otomatiklerde Launch Control sistemi de alınıyor.

Motorda da bir takım güncellemeler mevcut. Krank yatağı ve blok tamamen alüminyumdan üretilmiş, motor içindeki sürtünmenin azaltılması ve Efficient Dynamics teknolojisindeki son yeniliklerin kullanılmasıyla tüketim ve emisyon oranı azaltılmış.

Bu arada 340 bg gücü, bir önceki jenerasyonda üretilen 1M modeliyle aynı ve bu tesadüf değil. Bu motor aynı zamanda 340i modelinde de kullanılıyor. Arkadan çekişli olan otomobili dört çeker olarak da alabiliyorsunuz.
Görünüş olarak çok bir şey vaat etmeyişiyle tam bir sleeper denebilir. Bana sorarsanız kendisi yerine kesinlikle bmw m 2.40i alırım o başka bir mevzu.
bmw m2 ile aynı motoru paylaşan alet. performans verileri de aşağı yukarı aynı.
gereksiz model. milisaniyelerin modellere bölünmüş halini temsil eder. aynı motor kodu, m2'de 0-100'ü 4.2 saniye iken bu arkadaşta 4.6 saniye.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri