1955-1962 yılları arasında üretilmiş bir mikro otomobildir.İkinci dünya savaşı sonrası maliyetleri kısmak isteyen bmw mühendisleri bu küçük aracı tasarladılar.Gerek tasarımı gerekse önde bulunan kapısı ile isetta otomobil tarihinde ki konik araclardan biri oldu.Küçük yapısına rağmen çekirdek aile bu otomobille ekonomik bir yolculuk yapabiliyordu.12 bg lik motor bulunan aracın boş ağırlığı 350 kg idi.
Mikro otomobil kategorisine giren 3 tekerlekli otomobil. Zamanında çok değişik amaçlar ile kullanılmıştır, önden kapılı 3-4 otomobilden biridir aynı zamanda. Bir çok marka adı altında üretilmiştir ama en bilineni Bmw markası tarafından üretilenleridir.
Hurdaya çıkartılmış bir adedi Samsun Atakum Sahilinde bulunan otomobil.

Görmek, yakından incelemek isteyenler burada hurdasını inceleyebilir. Hemen karşısında bahçesinde antika hurda motor bulunduran cafe/restaurant karışımı bir yer var, ayrıca isetta ile beraber 1920 ve 30'lardan kalma bir klasik otomobil de yanında duruyor. Sanırım bu araçlar bu cafeye ait ve üzerlerinde satılık olduğuna dair bir belge yok. Sahibinden.com'da sadece 1 tane ilanını gördüm, o da hurda sayılır. Aslında alınıp toplatılsa, Volkswagen Bettle gibi oldukça klasik, farklı ve dikkat çeken bir araç olur.

Ayrıca bu otomobilde geri vites yokmuş.
2 yıl önce gittiğim BMW müzesinde içine oturma şansı bulduğum ilginç otomobil. Kabini boyutlarına göre geniş sayılır. Kapısının öne doğru açılması ilginçti çünkü otomobile oturduktan sonra kapıyı çekmek için bir hayli uzanmanız ve yerinizden kalkmanız gerekiyor.
sözlük sayesinde öğrendiğim otomobiller kategorisinde olan otomobil. adamlar yıllar önce ne kadar da yaratıcılarmış, şimdiler de çok daha monotonlar.
"Balon Otomobil" dir

Çok severim. Yaratıcılıkta zirveye oynar. Z1'in kapıları ile beraber BMW'nin en orijinal modelidir.
İlk önce üç tekerlekli olarak çıkan model İngilterede güvenli bulunmadığı için 4 tekere çıkarışmıştır.
şirinlikte çığır açan otomobil. kapı dizaynı enfes.
Kökeni buzdolabı ve motosiklet türevleri üretimiyle bilinen Iso markasından (eser miktarda ürettiği spor otomobilleri hariç tutuyorum elbette) lisansını ve imalat kalıplarını satın alarak, Bmw'nin kendi mühendislik birikimiyle yeniden tasarladığı savaş sonrası ekonomi otomobilidir (bkz: bubble car). Öyle ki diğer Isetta'larla ortak kullanılan parçası yok denecek kadar azdır.

Bmw daha iyi bir yol tutuşu sunmasından dolayı üretimi dört tekerlekli versiyonuna ağırlık vermesine rağmen İngiltere gibi ülkeler için üç tekerlekli versiyonları da üretmiştir. Bunun temel sebebi de üç tekerlekli araçların motosiklet statüsünde değerlendirilmesi yani daha az vergiye tabi olmasıdır. İlginçtir; hem dışarından gelme hem de ekonomi modeli olmasına rağmen Bmw'nin arkadan çekiş prensibini bozmamıştır (taa ki günümüzde Bmw açgözlülükten MPV sınıfına saldırana kadar). Savaş sonrası artık uçak motorları üretip satamadığı için krize giren Bmw, Isetta 300 ve Bmw 700 sayesinde batmaktan kurtulabilmiştir.

Dipnot: Isetta ismi İtalyanca "küçük Iso" anlamında bir kısaltmadır.
Bu garip arabanın temiz ve orijinal örnekleri collection item olup dünya genelinde deli paralara alıcı bulmakta.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri