bmw'nin bmw i8 ile birlikte diğer elektrikli otomobilidir.
170 beygir üretir ve satış fiyatı 138.000tl'dir.
elektrik üreten benzinli motorun menzili ise yaklaşık 200 kilometre.
arka koltuklarda oturmak pek mümkün olmayan araba.
evinizin garajında priz var ise şarj etmeniz çok kolay. fiyat olarak da bence çok değil neden derseniz yakıt tüketiminiz neredeyse yok. araba kolaylıkla parasını çıkaracaktır.
Vergi avantajı sağlanmadıkça satmayacak arabadır.
Yakıt tüketimi yok, menzil hiç fena değil, beygir desen bayağı var ama fiyat 138.000tl. Nasıl satsın?
Bisiklet lastiği kullanan araç. 155/70R19, 155/60R20 falan nedir bu ölçüler.
Satış fiyatına karşılık hemen hemen hiç bir gideri olmadığını düşününce aslında mantıklı olan otomobil.
İçi falanda öndekiler için küçük değil, arkası biraz kasvetli evet.
Geçen gün içine falan baktım gidip gerçekten çok şık bir araç. Büyük ekranı standart sanırım navigasyonuyla falan. Önü çok ferah, arkası biraz dar kalmış. Kız arabası veya spor araba yanına ikinci araç olarak bence çok iyi bir seçim.
ülkemiz alt yapısında maalesef evin ikinci aracı konumundadır. Eğer benzin istasyonları gibi hızlı şarj istasyonu alt yapısına sahip bir ülke olsaydık uzun yol dahi yapılabilecek bir araçtır. 200 km menzili görmesi çok zordur.

göreceği maximum menzil 160 kmdir. Şehirli bir otomobildir. Fiyatı şu sıralar 170.000 tl civarındadır.
Sadece gaz pedalı ile aracı kullanma imkanınız vardır. Fren pedalına ihtiyac dahi duymazsınız çünkü gazdan ayağınızı çektiğiniz an fren yapmışçasına yavaşlar ve durur. Bu durum birazcık alışma süreci gerektirir.

170 beygir ve arkadan itiş ile de oldukça göz doldurur fakat yanlamak gibi becerileri yoktur. Elektronik sistemler buna izin vermez.

Lastik inceliklerine gelecek olursak elektrikli otomobillerin kaderi budur ki ne kadar az sürtünme alanı o kadar çok menzil demektir. Süspansiyonları falan oldukça güzeldir. İçeride yaşam alanı kalitelidir.

Güç anlık olarak ayağınızın altındadır. Tıpkı bir atmosferik gibi tork eğrisi doğrusaldır. i8'in baya baya küçük kardeşidir.
2017 modelinde, daha önce 60Ah olan bataryaları 90Ah olan yeni bir batarya ile değiştirilmiş. Bu da kabaca 80 mil (~125Km) olan menzilin 118 mile (~190 Km) uzaması anlamına geliyor.

Bir de yeni Protonic Blue renk seçeneği eklenmiş.
Protonic Blue - 1
Protonic Blue - 2
Protonic Blue - 3
Protonic Blue - 4
Bugün itibarıyla BMW, i3'teki bataryalara güncelleme yaptığını açıkladı. İlk versiyonda 22 kWh olan (bunun sadece 18.9 kWh'ını kullanabiliyorduk) batarya kapasitesi, güncellemeyle birlikte 33 kWh'a (29 kWh kullanılabiliyor) yükseltildi. Bunun için BMW batarya boyutlarını değiştirmedi sadece bataryaların sıklığını artırdı. Böylece fabrika verilene göre 190 km (gerçek hayatta 130 -140 km kadardı) menzil, yine fabrika verilerine göre 300 km'ye (gerçek hayatta 200- 220 km/ye kadar) çıktı. Yani menzil %50 arttı.

Bunun amacı menzili kısa diyerek i3 almaktan vazgeçenleri kazanmak tabii. Bu arada bataryaların ağırlığı 50 kg kadar arttı, 0-100 km/s hızlanma da bununla birlikte 7.2 sn'den 7.3 sn'ye çıktı. Otomobilin boş ağırlığı da 1195 kg'dan 1245 kg'a çıkmış oldu. Ortalama tüketim de yeni düşük sürtünmeli lastikler ve motorda yapılan değişikliklerle 12.9 kW/100km'den 12.6 kW/100 km'ye inmiş.

Tabi artan batarya kapasitesi, standart 220 volt prizden şarj süresini uzatmış. Eski modelde 8 saat kadar olan süre yeni bataryalarla yaklaşık 10 saat olarak gösteriliyor.

İşin bir diğer güzel kısmı, eski i3 kullanıcılarının bataryalarını bu yeni sistemle değiştirebilecek olmaları ama bu tüm pazarlarda olmayacakmış...
önümüzdeki sene kullanılacak 33 kwh batarya ile sürüş mesafesi 181 km'ye yükselen otomobildir.
daha önce kullanılan 22 kwh batarya 130 km götürüyordu ve bu da bmw tarafından doğal olarak yetersiz bulunmuştu.
br senede 50 km mesafe kaydetmek harika; biz bir arpa boyu bile ilerliyemiyorken.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri