BMW'nin 2011 yılında hayat geçirdiği, şimdilik sadece elektrikli ve hibrit modeller üzerne odaklanan alt markasıdır. İleride hidrojen gibi farklı alternatif enerjili modelleri de göreceğiz.

Project i olarak adlandırılan uzun vadeli bu proje 2011'de hayata geçmeden önce üç safhalı olarak deneme testlerine tabii tutuldu. Bunun ilk safhası MINI'nin MINI E modeliydi, ardından ikinci safhada BMW Active e modeli (1 Serisi altyapılı) geldi. Son safhaysa BMW i3 elektrikli şehir otomobili ve BMW i8 hibrit süper spor modellerinin üretimini geçmeleriydi.

Çevreci bir marka olduğu için araçlarında kullanılan tüm malzemeler geri dönüşümlü malzemelerden seçilmiştir. Ayrıca BMW, bu modellerde farklı bir şasi üretme tekniği uygumaktadır: Life- Drive.

Buna göre araçların kabin kısımları Life Module, yürüyen aksam kısımlarıyla Drive Module olarak adlandırılmıştır. Life Module tamamen CFRP (Karbonfiberle güçlendirilmiş plastik) ile üretilmiştir ve BMW burada kullanılan karbonfiberlerin üretimi için ABD'de, Moses Lake'de bir fabrika kurmuştur. Bu fabrika kendi enerjisini kendi üreten tamamen çevreci bir fabrikadır ve ödül kazanmıştır.

Drive module ise otomobilin motor ve diğer yürüyen aksamlarının konumlandırıldığı bölümdür ve tamamen alüminyumdan üretilmiştir. Tabii bunların amacı araçların ağırlığının azalması ve tüketimlerini düşmesi, performanslarının artmasıdır.

BMW, BMW i markası için 'Born Electric' sloganını seçmiştir. Bunun nedeni diğer markalardaki gibi mevcut modellerin elektrikli versiyonlarını değil tamamen elektrikli olacak şekilde aracın tüm noktalarının geliştirilmiş olmasıdır.

Şunu da ekleyeyim: BMW'nin fabrikası içinde i3'ün kod adı i01 iken, i8'in kod adı i12. Ayrıca BMW bu iki kod arasındaki tüm rakamların birer modelle dolacağını açıkladı.

BMW i'de edinilen tecrübe markanın kendi modelleri için de kullanılıyor. Yeni 7 Serisi'nin şasisinde yer alan karbonfiberin mantığı i3 ve i8'dekiyle aynı, ayrıca tüm modellere yayılacak plug in hibrit versiyonlar da X5 40e be 740e gibi modellerde kendini göstermeye başladı.

Şimdilik üçüncü bir model tanıtılmadı ama birçok yerde i5 modelinin render'ları dönüyor. Yakın zamanda üçüncü modeli görebiliriz... i8 Spyder da olasılıklar dahilinde...
tümünü gör
ilgili galeri