Satış fiyatı 147.079 tl olan 1.6 litre motorlu bmw 3 serisi sürüş testidir.

Öncelikle ön yargılı olmamak gerekse de kendisi aslında bir şirket aracı olduğundan bakış açım pek iyi değildi. Bıktım her yerde beyaz 3 serisi görmekten ama merak da ediyorum.

İncelemeye kabin ile başlıyorum; bildiğimiz bmw işte diyebilirim. Yıllardır ezberlediğimiz dashboard, klima ünitesi ve radyo vs. Gelecek sene içerisinde bu konuda köklü değişiklikler bekliyorum. Çünkü artık sıkıcı bir hal aldı bu durum. Bunun dışında direksiyonun malzemesi ve boyutu çok güzel, sürekli tutasınız geliyor.. Kabin bmw f20 1.18i incelemesinde dediğim gibi dar değil, oldukça yeterli boyutlarda. Elektrik ile kapanan aynalar ve cruise control bunda da yok, bu da can sıkıcı bir başka detay.

Süspansiyon sistemi hemen hemen yeni bmw'lerin hepsinde olduğu gibi hem konforlu hem de sportif. Bu ayar çok iyi tutturuldu, çok başarılı. 1.6 litrelik motor 170 beygir ve 210 Nm tork üretiyor, gaza bastığınızda yeterli sportifliği size veriyor. 8 ileri otomatik vitesin vites geçişleri çok net, motor ile uyumu çok iyi. Asla kararsızlık yaşamıyor.

Yakıt tüketimi çok değişken olabiliyor. Keza şehir içi trafikte ortalama yakıt tüketimi 8.5-9 litrelerde gezinirken, otoban sürüşünde bu değer 5 litrelere kadar düşebiliyor. 1.5 litrelik 3 silindirli motora göre daha tasarruflu olduğunu rahatça söyleyebilirim.

Kendisi bmw 3.20d satışlarını bitirmiş bir otomobil, türk halkı bu arabayı çok sevdi.

Kronik problemleri yapılan revizyonlar ile çözülmüş, turbo ve soğutma sistemleri problemleri ile bir ara adını fazlasıyla duyurmuştu.
tümünü gör
ilgili galeri