Biraz sorulara cevap verelim: Makyajsız 118 ile makyajlı 120 motoru birebir aynıdır, sadece küçük bir yazılım güncellemesiyle motor gücü 177 bg'e çıkartılmıştır. İkisi de 250 Nm tork üretir, hatta torku ürettikleri devir bile aynıdır: 1500- 4500 d/dak arası.

Makyaj öncesi sonrası gerçekten biraz karıştı, olayı şöyle açıklayalım: Makyaj öncesi iki model vardı; 116i (136 bg) ve 118i (170 bg). Makyajda BMW otomobilin motorunda değişiklik yapıp 3 silindirli motor kullanmaya başladı ve yine 136 bg güç üreten versiyona bu defa 118i adını verdi. Bunun nedeni yurtdışında 116i adlı yeni bir motor seçeneğinin oluşturulması ve bunun 109 bg'lik yine 3 silindirli, 1.5 lt motora sahip olması. Bu seçenek Türkiye'ye gelmiyor.

3 silindirliler böyleyken makyajdaki 120i, eski 118i'nin az önce söylediğim gibi aynı motoruna sahip oldu ama gücü 177 bg'e çıktı. Karışık gibi görünse de durum böyle.

Bu arada küçük bir detay, otomobilin gövde kodu yine F20 diye geçiyor, F21 üç kapılı versiyonlara verilen kod ama Türkiye'ye gelmiyor.

Sport+ modunda gayet yan gidilir ama bu modda DSC (Dynamic Stabilty Control) değil DTC (Dynamic Traction Control) kapanır ve elektronik kontrol ünitesi belli bir açıya kadar (15- 20 derece) otomobilin arkasınına kaymasına izin verir, bu açıdan sonra DSC'yi devreye sokarak işlerin tehlikeli boyuta gelmesini engeller. Kilit olmadığı doğrudur ama zemin izin veriyorsa güçle ilgili yetersizlik diye bir şey hiç bir zaman bu otomobilde sorun olmaz uzun driftler, yoncaları yan dönmeler gibi fantastik hareketler yaparsınız DSC'yi kapattığınız taktirde. Bunun dışında Sport + da işleri belirli bir güven çerçevesi içinde eğlenmek için uygundur.

Güç patlama gibi geldiği için daha doğrusu tork yüksek olduğu için power drift adı verilen güce dayalı arkadan kaymayı yapacaksanız biraz dikkatli olmanız gerekir. beklediğinizden çok arkadan atabilir, daha kontrollü olabilmek adına direksiyonu olması gerekenden biraz daha çok çevirip (virajın olduğu tarafa doğru, yani erken direksiyon çevirip), çevirirken hafif gaz verirseniz popo keyifli ve kontrollü şekilde kayacaktır :)
tümünü gör
ilgili galeri