f20 kasa kodlu m sport donanımlı 2015 model makyajlı kasa 1.20i incelemesi.

tam olarak sıfır kilometre olarak bayiden alıp 150 km'dir kullandığım otomobilin satış fiyatı yaklaşık olarak 123.000 tl. Yani biz bu fiyata aldık. M-sport paket, opsiyonel led sisler ve estoril mavi rengi ile fiyatı bu seviyede.

Bmw 1.20 4 silindir 1.6 lt 177 beygir gücündeki motora sahip. yola aktaran ise bmw'nin 8 ileri otomatik şanzımanı.

iç mekan;

şöyle ki beni az çok tanıyanlar bmw'nin km göstergesini sevmediğimi bilirler. Evet bu araçta da sevmiyorum. Fakat bunun dışında sevmediğim bir konu yok iç mekanda. Kalite algısı oldukça yüksek seviyede. Torpidonun dışındaki malzeme hariç tüm konsol yumuşak ve kaliteli plastik ile donatılmış. Oturuş pozisyonunuza göre kaputu görebiliyorsunuz. Yeni arabalarda kaputu görememe sorununa oldukça takık birisi olarak bence bu güzel bir detay. Alçak konumdayken dahi kaputun mavi yansımaları güzel hissettiriyor. M donanım direksiyon ise oldukça hoş, hiç bırakasınız gelmiyor. Görüş açıları spor bir araba için gayet yeterli. ben 1.85 boyundayım ve sürücü koltugunu buna göre ayarladım. koltugu alcak bir pozisyona aldıgınızda arka için çok sıkıntı yaratmayacak bir konumda kalıyorsunuz. Koltuklar recaro yapımı fakat recaro amblemleri yok. alkantrası mükemmel denecek kadar iyi. koltuk destekleri tam olarak olması gerektiği gibi. bel desteklik ayarı da mevcut.

dış tasarım;

3 serisinden çok daha karizmatik olduğunu söylemem gerekiyor. çünkü 3 serisini artık belediye dağıtmış seviyesine geldiği için sevmiyorum. M paketle gelen tamponlar oldukça şık duruyor. arabaya ek olarak yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor zaten. makyajlı kasanın gerçekten güzel göründüğüne inanıyorum. Hele estoril mavi ile birleştiğinde herkesi dönüp tekrar baktıracak cinsten.

sürüş dinamikleri;

gelelim en sevindiğim ve arabayı en sevdiğim konuya. arkadaşlar bu 1.20'nin diğer 1 serileri ile alakası yok. kıçını kaldıramayan size eğlence imkanı sunmayan 1 serilerinden 3-4 gömlek üstün bir araba 1.20. Öncelikle gaz tepkileri mükemmel. Ecopro'da da sport plus modunda da gaz pedalında hiçbir gecikme yok. Hem turbo hem otomatik vites arabada beklediğiniz gecikme saniyenin binde birinde dahi yaşanmıyor. Bu benim en çok dikkat ettigim konu oldu. Yani kick down yapmanıza gerek dahi yok bu arabada. 177 beygirin 177'sini de o anlık kullanıyor. gaz pedalı ile girdiğiniz ilişkide mutlaka kazanan taraf siz oluyorsunuz. aynı şekilde fren pedalının dozajlaması da oldukça iyi. Nefret ettiğimiz şekilde dokunduğunuz an sizi zınklatmıyor. süspansiyon güzel ayarlanmış. hızlıyken ani eğim değişiklikleri yaşadığınız zaman bile rahatsız eden bir durum yok. süspansiyon ile gövde güzel sönümlüyor ve spor bir arabanın yol tutuşuna yakışır seviyede çalışıyor. arabada dsc açık olarak adam gibi bir virajı düz alayım gibi bir tutum sergilemedim çünkü yan gitmekten başka hiçbir şeyine bakamadım arabanın. Daha kontrollü virajlar döndüğümdeki tepkilerini sonra belirteceğim.

bir diğer konu yanlama olayı. Arkadaşlar inanmayacaksınız ama en az bir s2000 kadar güzel yanlıyor. nasıl güzel yanlıyor anlatayım. şöyle ki aracın mükemmel bir çizgisi ve şasi kontrolü var. şasi asla tedirginlik yaşamıyor. mükemmel dengeli yanlıyor ve her şeyi sizin ayagınıza elinize bırakıyor. Tabii bunlar sport plus modda gerçekleşiyor. direksiyonu istediğiniz şekilde kullanarak aracı düz bir çizgi üzerinde uzun uzun yan götürebilirsiniz. Ön cama ihtiyacınız dahi yok bu arabada. Tam bir yan makinesi diyebilirim. Net olarak bunu söyleyebilirim.

Sürüş modlarında direksiyon tepkisi gaz tepkisi her şey değişiyor. Bu güzel bir özellik. Sport plusa aldığınızda direksiyon biraz daha sertleşip gaz pedalı agresifleşiyor. öyle bir agresifleşme yok araba altınızdan kayacak fırsat arıyor ama bu kayma götü başı dağıtayım seni viraj içinde dışarı taşırayım ne yapıyor lan bu diyeceğin bir agresifleşme değil. Eğer usta bir sürücü iseniz sabaha kadar bu alet ile bütün yoncaları tamamiyle yan dönebilir hatta şovmen bile olabilirsiniz. Yanlarken güç kesintisi de yaşanmıyor. Şimdi diyeceksiniz ki arabayı sadece yanlamak için mi aldın bir tek bunu anlatmışsın. Evet arkadaşlar arabayı sırf bu yüzden aldık ve tek amacımız buydu. Asla bu kadar iyi olacağını da tahmin etmiyorduk.

yakıt tüketimi;

üzgünüm arkadaşlar ilk etapta 23 litre gösteriyordu. sonradan 16 litreye düştü ama araba sıfır kilometre ve sürekli sıkıştırmalar yapıyoruz. 5 litre yakmasını zaten bekleyemezdik ama bunun ilerleyen zamanlarda ve ecopro kullanımda 8-9 litrelere düşüceğini sanıyorum. daha da aşağı çekilebilir. Ama uzun bir süre daha sportif kullanacağım için az yakma konusunda sizleri ne yazık ki bir süre daha bilgilendiremeyeceğim.

başlık burada duruyor ve araba da uzun bir süre benimle olacak. yani yeni şeyler yaşadıkça bu başlığı tekrar şenlendirip sizlere anlatacağım.

bilemiyorum belki de yeni olduğu için bu kadar çok sevdim ama ben bu arabayı gerçekten çok sevdim.

not: bmw seven bir insan değilim, genelde mercedesciyim.

ek not: araç yakında "arabalı sözlük tv" nin konuklarından birisi olacak ve görsel olarak da seyredebileceksiniz.
tümünü gör
ilgili galeri