f20 kasa kodlu m sport donanımlı 2015 model makyajlı kasa 1.20i incelemesi.

tam olarak sıfır kilometre olarak bayiden alıp 150 km'dir kullandığım otomobilin satış fiyatı yaklaşık olarak 123.000 tl. Yani biz bu fiyata aldık. M-sport paket, opsiyonel led sisler ve estoril mavi rengi ile fiyatı bu seviyede.

Bmw 1.20 4 silindir 1.6 lt 177 beygir gücündeki motora sahip. yola aktaran ise bmw'nin 8 ileri otomatik şanzımanı.

iç mekan;

şöyle ki beni az çok tanıyanlar bmw'nin km göstergesini sevmediğimi bilirler. Evet bu araçta da sevmiyorum. Fakat bunun dışında sevmediğim bir konu yok iç mekanda. Kalite algısı oldukça yüksek seviyede. Torpidonun dışındaki malzeme hariç tüm konsol yumuşak ve kaliteli plastik ile donatılmış. Oturuş pozisyonunuza göre kaputu görebiliyorsunuz. Yeni arabalarda kaputu görememe sorununa oldukça takık birisi olarak bence bu güzel bir detay. Alçak konumdayken dahi kaputun mavi yansımaları güzel hissettiriyor. M donanım direksiyon ise oldukça hoş, hiç bırakasınız gelmiyor. Görüş açıları spor bir araba için gayet yeterli. ben 1.85 boyundayım ve sürücü koltugunu buna göre ayarladım. koltugu alcak bir pozisyona aldıgınızda arka için çok sıkıntı yaratmayacak bir konumda kalıyorsunuz. Koltuklar recaro yapımı fakat recaro amblemleri yok. alkantrası mükemmel denecek kadar iyi. koltuk destekleri tam olarak olması gerektiği gibi. bel desteklik ayarı da mevcut.

dış tasarım;

3 serisinden çok daha karizmatik olduğunu söylemem gerekiyor. çünkü 3 serisini artık belediye dağıtmış seviyesine geldiği için sevmiyorum. M paketle gelen tamponlar oldukça şık duruyor. arabaya ek olarak yapmanız gereken hiçbir şey kalmıyor zaten. makyajlı kasanın gerçekten güzel göründüğüne inanıyorum. Hele estoril mavi ile birleştiğinde herkesi dönüp tekrar baktıracak cinsten.

sürüş dinamikleri;

gelelim en sevindiğim ve arabayı en sevdiğim konuya. arkadaşlar bu 1.20'nin diğer 1 serileri ile alakası yok. kıçını kaldıramayan size eğlence imkanı sunmayan 1 serilerinden 3-4 gömlek üstün bir araba 1.20. Öncelikle gaz tepkileri mükemmel. Ecopro'da da sport plus modunda da gaz pedalında hiçbir gecikme yok. Hem turbo hem otomatik vites arabada beklediğiniz gecikme saniyenin binde birinde dahi yaşanmıyor. Bu benim en çok dikkat ettigim konu oldu. Yani kick down yapmanıza gerek dahi yok bu arabada. 177 beygirin 177'sini de o anlık kullanıyor. gaz pedalı ile girdiğiniz ilişkide mutlaka kazanan taraf siz oluyorsunuz. aynı şekilde fren pedalının dozajlaması da oldukça iyi. Nefret ettiğimiz şekilde dokunduğunuz an sizi zınklatmıyor. süspansiyon güzel ayarlanmış. hızlıyken ani eğim değişiklikleri yaşadığınız zaman bile rahatsız eden bir durum yok. süspansiyon ile gövde güzel sönümlüyor ve spor bir arabanın yol tutuşuna yakışır seviyede çalışıyor. arabada dsc açık olarak adam gibi bir virajı düz alayım gibi bir tutum sergilemedim çünkü yan gitmekten başka hiçbir şeyine bakamadım arabanın. Daha kontrollü virajlar döndüğümdeki tepkilerini sonra belirteceğim.

bir diğer konu yanlama olayı. Arkadaşlar inanmayacaksınız ama en az bir s2000 kadar güzel yanlıyor. nasıl güzel yanlıyor anlatayım. şöyle ki aracın mükemmel bir çizgisi ve şasi kontrolü var. şasi asla tedirginlik yaşamıyor. mükemmel dengeli yanlıyor ve her şeyi sizin ayagınıza elinize bırakıyor. Tabii bunlar sport plus modda gerçekleşiyor. direksiyonu istediğiniz şekilde kullanarak aracı düz bir çizgi üzerinde uzun uzun yan götürebilirsiniz. Ön cama ihtiyacınız dahi yok bu arabada. Tam bir yan makinesi diyebilirim. Net olarak bunu söyleyebilirim.

Sürüş modlarında direksiyon tepkisi gaz tepkisi her şey değişiyor. Bu güzel bir özellik. Sport plusa aldığınızda direksiyon biraz daha sertleşip gaz pedalı agresifleşiyor. öyle bir agresifleşme yok araba altınızdan kayacak fırsat arıyor ama bu kayma götü başı dağıtayım seni viraj içinde dışarı taşırayım ne yapıyor lan bu diyeceğin bir agresifleşme değil. Eğer usta bir sürücü iseniz sabaha kadar bu alet ile bütün yoncaları tamamiyle yan dönebilir hatta şovmen bile olabilirsiniz. Yanlarken güç kesintisi de yaşanmıyor. Şimdi diyeceksiniz ki arabayı sadece yanlamak için mi aldın bir tek bunu anlatmışsın. Evet arkadaşlar arabayı sırf bu yüzden aldık ve tek amacımız buydu. Asla bu kadar iyi olacağını da tahmin etmiyorduk.

yakıt tüketimi;

üzgünüm arkadaşlar ilk etapta 23 litre gösteriyordu. sonradan 16 litreye düştü ama araba sıfır kilometre ve sürekli sıkıştırmalar yapıyoruz. 5 litre yakmasını zaten bekleyemezdik ama bunun ilerleyen zamanlarda ve ecopro kullanımda 8-9 litrelere düşüceğini sanıyorum. daha da aşağı çekilebilir. Ama uzun bir süre daha sportif kullanacağım için az yakma konusunda sizleri ne yazık ki bir süre daha bilgilendiremeyeceğim.

başlık burada duruyor ve araba da uzun bir süre benimle olacak. yani yeni şeyler yaşadıkça bu başlığı tekrar şenlendirip sizlere anlatacağım.

bilemiyorum belki de yeni olduğu için bu kadar çok sevdim ama ben bu arabayı gerçekten çok sevdim.

not: bmw seven bir insan değilim, genelde mercedesciyim.

ek not: araç yakında "arabalı sözlük tv" nin konuklarından birisi olacak ve görsel olarak da seyredebileceksiniz.
3 silindirli ve poposunu kaldıramayan versiyonunun incelemesi de şurada: (bkz: bmw f20 1.18i incelemesi)
Aracı pazar günü mıncıklamayı planlıyorum ucpedal'cığımla. Başlık günceye dönecek anlayacağınız sözlük severler, sıkı durun.
Rengine bittiğim , tasarımına bittiğim , gidişine bittiğim , kalitesine bittiğim araçtır kendileri . Bu soruyu ciddi soruyorum bilmediğimden bu araçtaki motor Makyajsız 1.18i deki ile aynı mı ? Çünkü ben de bakıyorum da 2012-2013 makyajsız 1.18i . Gerçekten tamam cabrionun falan filanın tadı başka olabilir ama 2 serisi yerine bu aracı her türlü tercih ederim . Bu makyajdan sonra hangi arabada ne motor var iyice kafalar karıştı ama makyajlı 1.16 i ve 1.18 i 'nin bir işe yaramadığı düşüncesindeyim alınacaksa en doğru tercih 1.20i ve en doğrusunu yapmışsınız . Bu aracın ağırlık dağılımı da çok iyi dediğiniz gibi yanlıyor fena yanlıyor hem de

Ben yine kırmızıdan devam etmek istiyorum Estoril mavi de çok hoş ama kırmızı olsun benim olsun . Peki konuyu bulandırmadan sorayım İbiza Cupra'dan sonra Bmw 1.18 i şımarıklık mıdır ? 4 kapı - İçi geniş - Bagajı büyük gibi etkenleri umursamıyorum . Bunların dışında yani ?
Makyajsız 1.18'in ufak çaplı geliştirilmiş motoruna sahip bu araç. O 170 beygirdi bu 177. Cupra'dan sonra sizi mutlu edebilecek bir araç çünkü arkadan çeker faktörü bu işte başrol oynuyor. Daha doğrusu 1.20'de başrol oynuyor çünkü hayatınızı değiştiren bir arkadan çeker olacağına eminim. Yani şunu söyleyeyim, makyajsız 1.18 veya makyajlı 1.20'den başka bir 1 serisi tercih etmeyin. Cupra'dan sonra şımarıklık olacağını düşünmüyorum şayet biz de bundan önce yol tutmayan sürekli seken 207 gt kullanıcısıydık.

Şuan direkt olarak kendimize ait ilk arkadan çekere geçtik ve hayatımız değişti diyebilirim. (bkz: Swh)
Olumsuz yani yok o kadar iyiymis yani arac, ic malzeme kalitesi,basiklik,arka tarafin genisligi...
Biraz abartılmış inceleme ,sport plus modunda öyle yan yan falan gidilmez bunları yapmak için dsc yi tamamen kapatmak gerekir.Hadi o da yapıldı diyelim o güç ve kilit olmaması biryerden sonra yetersiz gelmeye başlar
Yazdığım yazıda abartılan hiçbir nokta yok. Aracı yeni aldığımız için genelde hep nasıl yan gider üzerine kurulu bir kullanım sürecinden geçti elimde. Arabayla düz gazlamayı denemedim bile yan gitmesini sevdiğimden.

İç malzeme kalitesini belirttim, genişliği 1.85 boyum oldugunu hala arkayı rahatsız etmediğini söyledim. Spor bir araba alıp içeride saray tavanı beklemek hatadır diye düşünüyorum. Arka çekişli bir arabanın şaft tüneli olduğundan sözlükte bahsetmeye gerek dahi duymuyorum zaten. He şöyle bir konu var ki aracın önünden arkaya oturmaya vaktim bile olmadı.

Abartı ve dscsiz konuya gelecek olursak comfort modda dahi nasıl yanladığımı sözlükten arkadaşlar tam 10 dk önce caddebostan caribou'nun önünde gördüler. Sport plus'a alma ihtiyacı dahi duymadım. Sport plusda kendi kapattığı dsc dışında dsc tuşunu kullanmadık dahi.

Alet net olarak yan makinesi. Aksi iddia edilemez bir gerçek. 177 beygir o kadae yeterli ki uzun bir virajı yan dönerken hala gaz isteyip arabanın hızlanabildiğine ve dışarı taşmadığıma da şahit oldum. Burada belki de benim sürüş kabiliyetim söz konusudur ama aracın yetenekleri sorgulanacak konumda değil. Dsc'yi tamamen kapattığımda gymkhana 28'i çekeceğimden adım gibi eminim ve rodaj mevzusundan dolayı çok elleşmiyorum. Yaklaşık 1 ay sonra görebileceğiniz video serilerinde arabanın nasıl yan gittiğini ve isterseniz ecopro modda dahi bunu yapabildiğini gösteririm. Arabayı alıp ecoproda yanlamak gibi bir gayem olmadı genel olarak sport plusda yanladım ama comfort modda dahi bu kadar iyi arkası gelen görmedim.
He bir de içerideki basıklık konusuna gelirsek koltuğu alçak konuma alarak daha sportif bir oturuştayım ama koltuğun bir artısı da beşik sistemi gibi bir ayrıntısı var. Tam adı ne bilmiyorum. Koltugun hiçbir ayarını bozmadan beşik gibi bir sisteme oturtulmuş Yani baldırınız olduğu yerden başınızın olduğu yere kadar aynı şekilde oval bir hareket yapabiliyor koltuk. Bu da baldırlarınız biraz yukarıda kıçınız daha alçakta ve sırtınızı dik bir konuma getiriyor. Bmw'nin pedallarına giden bölümün eğimini de bilmeyen yoktur zaten. Bunlar birleştiğinde içeride bir basıklık hissetmiyorsunuz. Aksine zevk veren bir hadiseye dönüşüyor.
Aracın kötü yanlarını söyleyeyim. İlk etapta sıfır bir bmw almanın heyecanı ile kötü yanlarına çok bakmadık açıkçası. Sonraları inceleme fırsatım oldu.

1-) bir anahtarsız giriş olsun isterdim m sport paket olsun yani bir zahmet

2-) dikiz aynaların görüşü yetersiz. Aynalar küçük olmasına rağmen güzel açılara sahip olan çok örnekler var. Sürücü tarafındaki 2. açı bir gopro görüntüsünden ziyade orada görüntü bozulmuş da sistem kaymış gibi görüntüye sahip.

3-) güneşliklerin malzemesine kalitesiz demem kalitesiz şeylere ayıp olur. Bildiğiniz mukavva. Ciddi ciddi mukavva o kadar berbat.

4-) torpido çok küçük ve dışındaki malzeme üstlerdeki kaliteli cinsten değil. Ayrıca torpido kapağı baya bir gevşek. Hareket etmeye oldukça yönelik bir parça. Kapı üstleri de bu dandik malzeme ile kaplı.

5-) arkada şaft tünelin var malum küçük araba e belli arkaya anca 2 kişi oturur yapsana bir kol dayama arkaya. Güzel güzel. Kol dayama yok arkada.

6-) bagaj istekleri çok fazla karşılamaz. Çok az durumlarda anca idarelik bir bagajı var.

Bir diğer yanı da söylemem gerekirse bu kötü mü iyi mi siz karar verin. Araba asla bir acemi arabası değil. Yani evet güzel çizgisi var eyvallah falan ama bunlar ben sürerken var. Acemi birisi sürerken çok rahat korkup ilginç hareketler yapabilir. Bakın araba korkutur demiyorum ama acemi birinin kullanacağı araba değil. Yani kötü yanı şu ki eşe dosta akrabaya amcaya dayıya teyzeye al bin denecek bir araba değil. Ha etrafınızda böyle akrabalarınız varsa ve arabanıza önem veriyorsanız muhabbeti kesin derim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri