BMW'nin yeni, 3 silindirli, 1.5 lt, turbo motoruna sahiptir. Makyajlı versiyondaki en önemli değişim süspansiyon sisteminde yapılan değişiklikler ve yalıtım konusunda ulaşılan noktadır. Her iki modeli de çok fazla kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirim makyajlı versiyon çok daha konforlu ve rafine bir otomobil haline gelmiş. Hee motor tüketim anlamında çok şey getirmiyor gerçek hayatta ama silindir azaltarak aynı performansı alabilmek de bir başarı bana kalırsa.

Makyajda kabindeki değişikliklerse sadece piyano siyahı kaplamalar ve havalandırma ekranındaki beyaz fontlar. Bu, 100.000 TL'nin üzerinde para ödenen bir otomobil için son derece basit ve 'abi makyajda kabine bir şey yapmadılar demesinler' diye yapıldığını düşündüren bir eklemedir, olmasa da olurmuş.

Performans olarak 136 bg'den daha güçlü gibi hissettiriyor ve bu sınıfta 8.7 sn'de 100 km/s'ye çıkan çok otomobil olmadığı için bu iyi bir şey. Motor canlı ve devirlenmeyi seviyor, vites geçişleri gerçekten son derece pürüzsüz. Motor sesi herkese hitap etmiyor ama eski 5 silindirli efsanevi makineleri andırmıyor da değil :) Donanımı zayıf gerçekten.

BMW için küçük, 1 Serisi için büyük bir adımdır, kullanınca makyajsız versiyona göre olan farkları karşısında şaşırabilirsiniz...
tümünü gör
ilgili galeri