Satış fiyatı 103.725 tl olan bmw 1.18i'nin sürüş testidir.

Öncelikle rakiplerinden oldukça pahalı bir otomobili test ettiğimin farkında olarak aracın koltuğuna oturdum bunu belirteyim. Rakiplerinden mercedes a serisi 1.6 litrelik motoru ve 122 beygiri ile 105.000 tl'ye alıcı buluyor. Bu iki rakip markanın da fiyat olarak bir farkları olmadığını açıkça gösteriyor zaten.

Ama volkswagen golf 1.4 tsi act dsg hem daha güçlü hem de daha tasarruflu ve 85.000 tl satış fiyatına sahip, bu çok cazip bir seçenek.

Bırakalım rakipleri arabaya dönelim. Alet 1.5 litrelik 3 silindirli motora sahip; 136 beygir güç üretiyor, 8 ileri otomatik şanzıman bu gücü yere iletiyor.

Artıları ile başlayacağım:

1) Süspansiyon sisteminin ayarı gerçekten mükemmel. Alet hem inanılmaz konforlu, hem de inanılmaz dengeli. Yatma, salınma gibi salak hareketlere hiç girmiyor ve bunun üzerine yola tutunabilmek için keçi gibi inat ediyor. En beğendiğim özellik tam olarak bu olmuş.

2) Direksiyonun boyutu ve şekli çok başarılı, otomobili kullanmayı kolaylaştırmış. Sürücüye verdiği feedback'ler çok başarılı, değiştirilebilen mod'lara göre ağırlığının değişmesi de çok ama çok faydalı olmuş.

3) Frenler çok tatmin edici, hiç paniklettirmedi.

4) kabin çok sessiz, 11.000 kilometredeki arabada bir tane trim sesi yok. Aynı şekilde izolasyon da çok başarılı, dışarıdan içeriye ses almaması için çok uğraşılmış.

5) Farlar çok başarılı, çok başarılı bir aydınlatması var. Uzun atmak ayrı bir keyif haline gelmiş.

6) Sürüş pozisyonu çok başarılı (her bmw'de olduğu gibi), deri koltukların destekleri çok yeterli.

7) Ses sistemi kalitei, bass'lar tiz'ler güzel. Çok fazla ses vermiyor ama kaliteli ses veriyor.

Eksiler:

1) Bu kadar para verilmesine rağmen çakmaklık yok, cruise control yok, elektrik ile kapanabilen ayna yok. Tomar tomar para verilmesine rağmen bu opsiyonlar nasıl yok anlam veremedim, veremiyorum.

2) Kabin hala çok dar, en azından öyle hissettiriyor. Arka diz mesafesi kısa, arabaya binen herkes 'aa küçükmüş' diyor. 3 kişilik bir aile için bile sıkıntı yaratabilir. Daha geniş olmasını beklerdim.

3) Sürüş pozisyonunun güzel olmasının götürüsü; binerken yaşanan zorluk. Koltuklar çok aşağıda, inip binerken insan kendini atmak zorunda kalıyor.

4) Yakıt tüketimi olarak beklediğimi veremedi. Şehir içi ve dışı karışık (ortalama hız 34.5 km/s) ortalama yakıt tüketimi 8.2 litre idi.
Bu ortalama elde edilirken standart bir kullanıcı gibi kullandım, ne gazladım ne de çok yavaş gittim. Bana kalırsa 1.6 litrelik motor bu motordan daha tasarruflu idi.

5) 3 silindirli 1.5 litrelik motor ilk çalıştırmada çok sarsıntılı çalışıyor. Isındıkça sarsıntı azalsa da start stop sistemi devreye girip çıktığında adamı titretiyor. Sanki arabaya vurmuşlar sanıyorsunuz, bu konfordan çalan bir detay olmuş.

Sonuç olarak sınıfının en iyi sürüş dinamiklerine sahip otomobil olduğunu söylemek hayalcilik olmaz. Eksileri motoru, eksik donanımı ve yakıt tüketimi. Tam olarak bu arabadan ne beklediğinize karar verip aracı satın almanızı öneririm. Çok mutlu da edebilir, çok mutsuz da.
tümünü gör
ilgili galeri