Satış fiyatı 103.725 tl olan bmw 1.18i'nin sürüş testidir.

Öncelikle rakiplerinden oldukça pahalı bir otomobili test ettiğimin farkında olarak aracın koltuğuna oturdum bunu belirteyim. Rakiplerinden mercedes a serisi 1.6 litrelik motoru ve 122 beygiri ile 105.000 tl'ye alıcı buluyor. Bu iki rakip markanın da fiyat olarak bir farkları olmadığını açıkça gösteriyor zaten.

Ama volkswagen golf 1.4 tsi act dsg hem daha güçlü hem de daha tasarruflu ve 85.000 tl satış fiyatına sahip, bu çok cazip bir seçenek.

Bırakalım rakipleri arabaya dönelim. Alet 1.5 litrelik 3 silindirli motora sahip; 136 beygir güç üretiyor, 8 ileri otomatik şanzıman bu gücü yere iletiyor.

Artıları ile başlayacağım:

1) Süspansiyon sisteminin ayarı gerçekten mükemmel. Alet hem inanılmaz konforlu, hem de inanılmaz dengeli. Yatma, salınma gibi salak hareketlere hiç girmiyor ve bunun üzerine yola tutunabilmek için keçi gibi inat ediyor. En beğendiğim özellik tam olarak bu olmuş.

2) Direksiyonun boyutu ve şekli çok başarılı, otomobili kullanmayı kolaylaştırmış. Sürücüye verdiği feedback'ler çok başarılı, değiştirilebilen mod'lara göre ağırlığının değişmesi de çok ama çok faydalı olmuş.

3) Frenler çok tatmin edici, hiç paniklettirmedi.

4) kabin çok sessiz, 11.000 kilometredeki arabada bir tane trim sesi yok. Aynı şekilde izolasyon da çok başarılı, dışarıdan içeriye ses almaması için çok uğraşılmış.

5) Farlar çok başarılı, çok başarılı bir aydınlatması var. Uzun atmak ayrı bir keyif haline gelmiş.

6) Sürüş pozisyonu çok başarılı (her bmw'de olduğu gibi), deri koltukların destekleri çok yeterli.

7) Ses sistemi kalitei, bass'lar tiz'ler güzel. Çok fazla ses vermiyor ama kaliteli ses veriyor.

Eksiler:

1) Bu kadar para verilmesine rağmen çakmaklık yok, cruise control yok, elektrik ile kapanabilen ayna yok. Tomar tomar para verilmesine rağmen bu opsiyonlar nasıl yok anlam veremedim, veremiyorum.

2) Kabin hala çok dar, en azından öyle hissettiriyor. Arka diz mesafesi kısa, arabaya binen herkes 'aa küçükmüş' diyor. 3 kişilik bir aile için bile sıkıntı yaratabilir. Daha geniş olmasını beklerdim.

3) Sürüş pozisyonunun güzel olmasının götürüsü; binerken yaşanan zorluk. Koltuklar çok aşağıda, inip binerken insan kendini atmak zorunda kalıyor.

4) Yakıt tüketimi olarak beklediğimi veremedi. Şehir içi ve dışı karışık (ortalama hız 34.5 km/s) ortalama yakıt tüketimi 8.2 litre idi.
Bu ortalama elde edilirken standart bir kullanıcı gibi kullandım, ne gazladım ne de çok yavaş gittim. Bana kalırsa 1.6 litrelik motor bu motordan daha tasarruflu idi.

5) 3 silindirli 1.5 litrelik motor ilk çalıştırmada çok sarsıntılı çalışıyor. Isındıkça sarsıntı azalsa da start stop sistemi devreye girip çıktığında adamı titretiyor. Sanki arabaya vurmuşlar sanıyorsunuz, bu konfordan çalan bir detay olmuş.

Sonuç olarak sınıfının en iyi sürüş dinamiklerine sahip otomobil olduğunu söylemek hayalcilik olmaz. Eksileri motoru, eksik donanımı ve yakıt tüketimi. Tam olarak bu arabadan ne beklediğinize karar verip aracı satın almanızı öneririm. Çok mutlu da edebilir, çok mutsuz da.
Motoru yüzünden müşterilerini kaybettiği iddiamı doğrulayan sürüş incelemesidir.

Arabanın dinamiklerine ve ruhuna uyum sağlayamıyor motor, sanki başka bir gezegenden gelmiş gibi kalıyor. Keşke bu işe hiç girmeselerdi.
Bmw'nin müşterilerine attığı kazıklardan biri olan otomobilin incelemesi.

Araba bence güzel, ben çok beğendim. Ama o motor ile bu iş olmaz. Çok gereksiz ve can sıkıcı.
Yakıt tüketimi de düşük değil, ne anladım ben bu işten?
F20 118i LCİ'lerin gelen ilk partilerinde eski 4 silindir 1.6 motor olduğundan, 2. el araç arayanların buna dikkat ederek okuması gereken inceleme.

Yani ikinci el makyajlı kasa 118i alacaksanız tamamen aynı görünümde 4 silindirli ve 3 silindirli modeller olduğunu belirtelim (ikisi de 136 bg). Bu motorlar arasında karşılaştırmaya yönelik kullanıcılardan yeterli geri bildirim alınmış değil. Kağıt üzerinde 3 silindirlinin az yaktığı söyleniyor ama sanırım bu pek de doğru değil.
Henüz fazla kullanmaya fırsat bulamamış olsam da bende 4 silindirlisi var. İncelemede bahsedilen sarsıntı sorunu doğal olarak yok. Kullanımı ise gerçekten keyifli, insanın tasarruflu kullanası gelmiyor. Basınca da yakıyor (9.5 şu anda ortalamam). Katıldığım diğer konular ise içinin gerçekten küçük olması, koltukların çok alçak olması ve cruise control eksikliği. Bir de ben 93.000 tl'ye almıştım. O zaman fiyatı araca göre uygundu.


Bence motoru için de ayrı bir inceleme gereken otomobil.

Motor hakkında çok farklı söylentiler var. Memnun olan pek kimse görmedim (fanboy'lar dışında).

Bunun dışında sürüş dinamikleri çok başarılı, kullandığımda adamlar yapmış demiştim.
BMW'nin yeni, 3 silindirli, 1.5 lt, turbo motoruna sahiptir. Makyajlı versiyondaki en önemli değişim süspansiyon sisteminde yapılan değişiklikler ve yalıtım konusunda ulaşılan noktadır. Her iki modeli de çok fazla kullandığım için rahatlıkla söyleyebilirim makyajlı versiyon çok daha konforlu ve rafine bir otomobil haline gelmiş. Hee motor tüketim anlamında çok şey getirmiyor gerçek hayatta ama silindir azaltarak aynı performansı alabilmek de bir başarı bana kalırsa.

Makyajda kabindeki değişikliklerse sadece piyano siyahı kaplamalar ve havalandırma ekranındaki beyaz fontlar. Bu, 100.000 TL'nin üzerinde para ödenen bir otomobil için son derece basit ve 'abi makyajda kabine bir şey yapmadılar demesinler' diye yapıldığını düşündüren bir eklemedir, olmasa da olurmuş.

Performans olarak 136 bg'den daha güçlü gibi hissettiriyor ve bu sınıfta 8.7 sn'de 100 km/s'ye çıkan çok otomobil olmadığı için bu iyi bir şey. Motor canlı ve devirlenmeyi seviyor, vites geçişleri gerçekten son derece pürüzsüz. Motor sesi herkese hitap etmiyor ama eski 5 silindirli efsanevi makineleri andırmıyor da değil :) Donanımı zayıf gerçekten.

BMW için küçük, 1 Serisi için büyük bir adımdır, kullanınca makyajsız versiyona göre olan farkları karşısında şaşırabilirsiniz...
Bmw'nin makyaj ile en azından bir şeyler katmayı başarmış olduğu otomobil.

Makyajsızda çok çok büyük olmasa da bazı sıkıntılar vardı. Süspansiyon sistemi bu kadar başarılı değildi, dışarıdan gelen seslere daha açık olan bir kabin mevcuttu. Makyaj ile bu sorunların üstesinden gelmişler.

Ben bu kasadan ümidi kestim ama gelecek nesil için çok iyi ar-ge olduğunu ve o kasa ile çok başarılı olacaklarını düşünüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri