Özellikle arkası en beğendiğim ve karizmatik duran 3 serisi bmw'dir. Güzel bir egzoz sistemi ile gürül gürüldür.
markanın efsanevi m3 serisinin 2007-2011 yılları arasında üretilen şahsen en beğendiğim m3 modeli. 0-100'ü 4.3 saniye, son sürati ise elektronik olarak sınırlanmış 280 km/h olan araç 32 valfli 4 litrelik bir v8 motoruna sahip. arkadan itişli olan aracın 6 ileri manuel ve 7 ileri çift kavramalı dkg şanzımanı kullanılan seçenekleri mevcut. 3900 devirde 400 nm tork elde eden otomobil 2014 itibariyle firmanın m stratejisini değiştirmesi ile ruhunu kaybetti.
e36 ve e46'dan sonra gelen son yakışıklı m3'tür. f10'a bir türlü ısınamadım.
Bana göre en iyi M3 modelidir. Hatta yeni M4'ten bile daha çok keyif veren bir sürüşe sahip olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. V8 motor farklıdır, sesi için ölüp bitersiniz. Ayrıca 8200 d/dak çeviren bir V8'i kim sevmez?

Bu otomobilin testini okumanın çok alternatifi yok ama şurada bir pist testi var, hayli keyifli: M3 vs C63 AMG
İstanbulda bir cadde yarışında ferrari california'yı telef ettiğinden söz ediliyor. Hatta süren de sözlükten değerli bir yazar arkadaşmış.

(bkz: Swh)
Son atmosferik m'dir. Aynı zamanda iDrive ekranına da sahip tek e kasadır
Geliştirilmesinde Sauber'in rol aldığı BMW'nin bana göre en yakışıklı M3 modelidir.

Şimdi belki hatırlayanlarınız vardır, Sauber'in 2005 yılında BMW tarafından çoğunluk hisseleri satın alınmıştı. Daha sonra adı da BMW Sauber F1 oldu zaten. İşte 2007 yılında Cenevre Otomobil Fuarı'nda tanıtılan bu yeni M3'e hayat veren son atmosferik motorun DNA'sı Sauber F1 takımından geçiyor. Bu gürül gürül V8 motorun arkasında yılların Formula 1 tecrübesine sahip Sauber'in mühendisleri ile bir araya gelerek, o dönemdeki konsept bir F1 aracının motorlarından yola çıkarak, önceki motor üzerine geliştirilen ve bu aşamada Sauber'in de katkısı bulunan M modeli. Ayrıca kasa kodlaması da şu şekilde. e90 M3 - Dört Kapılı Sedan model, E92 M3 Coupe model, E93 M3 ise Cabrio model.

Gerçekten etkileyici bir sese sahip ve ölmeden önce sahibi olmak istediğim modeldir kendisi.
Şahsım adına BMW'nin şuana kadar gelmiş geçmiş en güzel kasası.
Sesi olsun, hatlarındaki o estetik dokunuşlar olsun tam bir alman otomobili diyebilirim.
Not: Eğer takas düşünen olur ise böbreğimin tekini hiç düşünmeden ortaya koyacağım araçtır kendileri.
atmosferik kalarak bmw ruhunun son demlerini yaşamış araçtır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri