Evet genel olarak Bmw sahiplerinin hepsinin yaşadığı saçmalıktır.
bmw 3.20i ed sahibi olan abimden bire bir dinledim; 15.000 kilometre normalde bakım periyodu bu arabaların ama nasıl oluyor ise hepsi 7.000 kilometre civarında servise git uyarısı veriyor. Servis danışmanına sorduğunuzda 'sert kullanmışsınız' gibi saçma bir tepki ile karşılaşıyorsunuz. Bu abi dediğim adam da 35 yaşlarında, drift nedir bilmeyen bir kişi bu arada. Bmw marka imajına zarar vermeye devam etsin bu da burada bulunsun.
Saçmalıktan fazlasıdır, dolandırıcılıktır.
Otomobili satın alırken 15.000'de bir gelirsiniz bıdı bıdı diye reklam yapıyorlar ama hiç bir araba o döneme kadar bakımsız duramıyor. En ucuz bakım da 1.000 tl, o da eğer sadece yağ - yağ filtresi - hava filtresi falan değiştiyse. Arka balatalar zaten hemen bitiyor, oradan da bir güzel kitliyorlar. Ne ala memleket.
Olmayan saçmalıktır. Bmw araçlarda zaten belirli bir bakım periyodu yoktur, menüsünden girip bakılınca yağı şu zaman değişecek balatası bu zaman değişecek gibi uyarılar görürsünüz tek seferde komple bakım olmuyor bildiğim kadarıyla. En son sıfır alınmış 4.20d için 9000km de yağ değişim demişti, bizde götürdük yağını değiştiler başka bir masrafıda olmadı. Normalden daha pahalıya yapılıyor işlemler tabiki ama ortam nezih ve güzel, aracınızın işi çok kısa olsa bile yerine kullanmanız için araç temin ediliyor. Bence bazı şeyleri abartmanın alemi yok.
Servis hakkında link
Olayın aslında değişik olduğu durum.
Kimse 7.000 kilometrede servise gitmek istemez, sakin kullanan adam hele hiç istemez.
Arka fren balatalarının erken bittiği bir gerçek, genellikle bu durum hill holder yüzünden olan bir durum.
Ama bana asıl garip gelen sakin kullanılan bir otomobilin yağ değişiminin erken gelmesi.
İyice araştırmak gerek.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri