Yenisi geçen hafta araba severlerin beğenisine sunulan model.
Genel görüşler ön panel harici çok olumlu gözüküyor. Bunun basit bir sebebi var tabii; yıllardır değişmeyen dashboard tipi! Bazı yeni özellikler ise oldukça güzel, arabanın anahtarından menzil vb. bilgiler okunabiliyor, bunun için arabada olmanıza falan gerekte yok. Aydınlatmalar gerçekten müthiş olmuş. Son eleştiri ise arabanın önünün 3 ve 5 serisinden farkı olmaması.
S class'ın karşısında hiçbir şansı bulunmayan araba.
En ucuz 7 serisi 258 beygir olan litrelik dizel üniteden oluşuyor. Bu fiyatlara rağmen sınıfında s class'ın rakibi olamaz.

Zengin abilerimizin makam aracıdır.
Kendileri dashboard'la falan ilgilenmezler zaten arkada oturuyorlardır. Onlar için önemli olan arka kısmın ne kadar konforlu olduğudur, 7 serisi bu konuda baya tatminkar bir otomobil. E bir de akşamaları araba şoförde kalıyor ise mercedes s class daha pahalı olduğu için daha büyük risk demek. Bren de olsam 7 serisi alırdım.
B58 kod adlı yeni nesil BMW motoruna sahip yürüyen ileri teknoloji aracı.
kocamın almasını asla istemeyeceğim arabadır.
fazla teknolojik, fazla ekranlı, masajlı falan. adam eve gelmek istemez.
mercedes s class 'ın tırnağı bile olamayacak olan otomobil.
Ne malzeme kalitesi ile ne de dinamik görüntüsü ile rakibinin yanına dahi yaklaşamaz. Bmw'nin şu tasarım çizgisinden vazgeçmesi şart.
Teknolojik oyuncaklar ile donatılmış olan otomobil.

Kumandadan bir çok şeyin yapılabilmesi, kullanıcı bilgi ekranlarının değiştirilmesi falan güzel değişiklikler.

Ama mercedes s class aldı yürüdü hocam, yapacak bir şey yok.
e38 kasasından sonra iyi bir tasarım yakalayamadılar hatta gittikçe batırıyorlar.Mercedes ise tam tersi tasarımlarını iyileştiriyor doğal olarak tercih sebebi. Yeni Mercedes s kasa dizayn olarak önceki kasasına göre baya ilerlemiş yeni far tasarımlarının orjinal olduğunu düşünüyorum bmw ise belli bir karakteri olmayan arabalar üretme yolunda ilerliyor.Ön ızgaralarla farı birleştirme olayını sadece 4 serisinde tutturabildiniz sayın BMW tasarımcıları.
Bmw'nin; arka koltuklar ile şöför koltuğu arasında yapamadığı seçim ile e38'den sonra, uzun süredir beklenilen başarıyı yakalayamamış serisidir.

E38'in özellikle short kasalarında ki sürüş, Bmw çizgisinden çıkmayan grafiği ile başarıyı yakalamasında büyük rol oynamıştır.
Henüz yollarda göremediğimiz otomobil.

Borusan'a sorsan siparişlerden bağdat'a yol olmuş. En ucuzu 600.000 tl olan otomobilden kaç tane sipariş almış olabilirler asıl bunu merak ediyorum.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri