BMW'nin sevilmeyen 5 Serisi GT yerine çıkarttığı modeldir.

Bu aslında markanın 5 Serisi GT modelinin üretimini bitirdikten sonra, 6 Serisi modelinin konumlandırması üzerine düşünüp, strateji değiştirdiği bir otomobildir. Kendisi aslında 5 GT'nin yeni modeli ama 6 olarak adlandırılıyor çünkü modeli biraz daha prestijli olarak pazarlamak istiyorlar. Bunun yanında 2019'da mevcut 6 Serisi Coupe, Cabrio ve GranCoupe'nin üretiminin biteceği söyleniyor, tek 6 Serisi bu GT olacakmış.

Resmi tanıtımı Eylül ayındaki Frankfurt Fuarı'nda yapılacak olan 6 Serisi GT, platform olarak G30 5 değil G11 7 Serisi üzerine üretiliyor ama tasarım 5'i andırıyor.

Uzunluk 5091 mm'yken, genişlik 1902 mm ve yükseklik 1538 mm, aks aralığıysa 7 Serisi ile aynı: 3070 mm. Bagaj hacmi 610 litreyken, ağırlık 5 GT'ye göre 150 kg kadar hafiflemiş.

Boyutlarına göre aerodinamik yapıda olan otomobilde BMW büyük bir çalışma yapmış ve rüzgar direnç katsayısı 0.25 gibi oldukça etkileyici bir değer.

6 Serisi GT'nin kabini 5 Serisi'ni temel alıyor. Genel tasarım ve malzemeler 5'ten alınmış, bazı kendine özgü detayları da yok değil ama. Yer yer kullanılan GT logoları, 5'e göre daha fazla ahşap kullanımı söz konusu.

Motor seçenekleri 5 Serisi'ndeki gibi. 2.0 lt'lik 258 bg güç üreten 630i, 3.0 litrelik 340 bg'lik, sıralı 6 silindirki 640i ve şimdilik tek dizel alternatif olan 6 silindirli, 265 bg'lik 630d sunulan motorlar. Daha sonra plug-in hibrit bir seçeneğin de gelmesi söz konusuyken V8 benzinli motor seçenekleri de satışta olacak.

5 Serisi GT'ye göre biraz daha iyi görünen otomobil yine de çok etkileyici bir tasarıma sahip değil, ayrıca sanırım arka farları olduğu gibi X6'dan almışlar ama emin değilim.

Ben çok sevmedim tasarımı, yine de gerçek halini bir görmek gerek derim...
Bmw su gt tipsizligine acilen son vermeli. Tabi bu benim dusuncem satis rakamlari iyiki 6 serisi yerine geliyor.
Bmw nin sportifligine aykiri tipsiz luks arac.
Edit:arka camlarin cizgisi direkt olarak a7 yi animsatti bana. Bu tiple a7 ye oynamak?
...... gibi görüntüsü olan otomobil.

Bir karizma yıllarca nasıl yaratılır, saniyede nasıl..... edilir tez konusu.

A7'ye, CLS'ye bak bir de ............ tasarımcıların........... olan bu.......... .

İleride yazdıkça ban sebebim olabilecek yegane şeylerden biri.


Edit: İş bu entry yönetim kararı gereğince düzenlenmiştir.
Tanrım ne çirkin bi araç!

Neden BMW neden???
BMW'nin bunu yapma amacı efsanevi 8 serisi aracını tekrar ortaya çıkarmak istemesidir. Yakında 8 serisini göreceğiz gibi geliyor..
Bende mi sıkıntı var bilmiyorum ama bu GT modellerinin aşığıyım tasarımıda tam bana hitap ediyor. İleride almayı düşüneceğim bir araç olurdu. En azından trafikte fark olurdu. Herkesin altında aynı halojenli beyaz BMW yi görmek sinir bozabiliyor.
Nedense 5 Serisi GT'yi seven biri olarak ondan daha güzel olan arabadır. Ne kadar gerekli olduğu anlaşılmamasına rağmen, normal sedan yerine GT/Gran Coupe serilerini tercih ederim.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri