Bmw'nin belki de en albenisi olan modelidir.
Rakiplerine göre çok sessiz olan kabini, 3 serisine göre çok daha kaliteli malzemeleri ile tercih sebebi olabilir. Yeni bmw'lerin hepsinde olan ruhsuzluk 5 serisinde de var ama en azından bu araba ruh'lu olsun diye değil lüks olsun diye üretilmekte.
sessiz kabini, konforu ve iç mekan hacmi ile rakiplerine iyi bir rakip olmuştur.
1.6 motorlu 170 beygirlik model 179.000tl, 5.20d olan yani 2 litre olan versiyonu ise 257.000tl.
bana kalırsa fiyatlar çok uçuk, en ucuzu 179.000tl deniyor ki üç beş bir şey eklesek yaklaşık 200.000 oluyor. yuhannes.
E39 kasası Bmw'nin maço tasarımda ulaşabildiği en üst noktadır. Hele m5 versiyonu almanlarda muscle car teriminin karşılığı olabilecek ilk araçtır...
Kasa kodları eskiyen yeniye e12 e28 e34 e39 e60 f10 şeklindedir.
gran turismo versiyonlarıyla ne yapmaya çalıştıklarını anlayamadığım seri. böyle suva desen benzememiş, hafif hatchbackleri andırıyor. o beş serisinin ağırlığından ve karizmasından gayet uzakta, ucube bir şey olmuş. neden inatla üretmeye devam ediyorlar hiç anlamış değilim.
GT serisi de yeni kasası da gözüme güzel gözükmeyen otomobil. Eskiden bir ağırlığı vardı, yeni kasasını bmw 3 serisinden ayırt etmek için otomobil bilimi okumuş falan olmak gerekiyor.
1972 yılında üretilmeye başlanmasında nbu yana toplam 7.5 milyon adet satılan bmw modelidir.
2010 yılında piyasaya çıkan 6.nesil ise bir önceki nesle göre satışları %42 artırdı.
geçtiğimiz yıl 347.000 adet satıla yine premium business segmentinde lider konumda yer alıyor.
yeni modelinin prömiyerinin 2017 detroit otomobil fuarı'nda yapılması beklenendir.
5.20D E39, E60 ve F10 kasasını uzun süre ailecek kullanmıştık.Gerçekten bir ailenin mutlu mesut kullanabileceği kadar, bir genç petrolheadin bile zevkle kullanabileceği kasadır 5 kasa.

Bmw bütün kasalarında hep sportif damarını bir şekilde gösterdiği gibi 5 kasaya da yansıttığı yönleri sayesinde, belki de aileleri cezbettiği kadar petrolhead gençleri de bu yüzden çekebiliyor diye düşünüyorum.

E39 varken bizde çoçukluk dönemindeydim fakat o zaman bile gerçekten erkek arabası olduğunu, diğer arabalardan farklı olduğunu anlayabiliyordum ki zaten zamanımızda bile Bmw'nin efsane kasalarından birisidir E39. Güncel çoğu arabadan daha komforlu hatta daha dolu bir kasadır E39.

- Çok yakın zamanda ayrıntılı F10 5.20i testini de yazacağım.
Kulağımıza gelen bilgier Eylül ayında güncel 5 Serisi'nin üretiminin sona ereceği şeklinde. Yeni 5 Serisi aramıza katılmak üzere diyebiliriz.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri