mercedes ve bmw'nin üst sınıf coupe araçlarından e serisi ile 4 serisinin karşılaştırmasını konu alan başlık.

bmw, türkiye'de 1500cc 136hp ve 2000cc 252hp olmak üzere iki benzinli; dizel olarak ise sadece 2000cc 190hp'lik motor sunuyor. hem benzinli hem dizelde xdrive opsiyonu mevcut. 151 bin - 233 bin lira arası değişen liste fiyatlarına sahipler.

mercedes ise, benzinlisi 1900cc 211hp dizeli ise 2100cc 204hp olmak üzere iki seçenek belirlemiş. 266 bin - 355 bin arası fiyat skalasına sahip. arada bir uçurum söz konusu. ürün gamında bmw daha geniş bir seçim yelpazesine sahipken; mercedes'in dizel motorunun 2 litrenin üzerinde oluşu onu vergi diliminde üst sıraya atarak hanesine eksi puan olarak yazdırıyor.

iç mekanda iki taraf da segmentin hakkını veriyor. gerek genişlik, gerek malzeme kalitesi ve gerekse görsellik olarak gayet tatmin edici. aralarındaki fark ise bmw daha sportif bir sunum sunarken; mercedes'in biraz oldschool kalması. çağ atlayan dış tasarımdan sonra iç mekanda da insan biraz yenilikçi hareket bekliyor doğrusu.

coupe araçlarda en merak edilen ve sorun yaşanan arka koltuklarda ise her iki markada elinden gelenin en fazlasını verebilmiş. gayet geniş ve rahatsız edici olmayacak düzeyde diz mesafesi mevcut. bagaj hacimleri sedan arabalarla kafa kafaya diyebileceğimiz kadar büyük.

konfor olarak mercedes rakibinin her zamanki gibi bir adım önünde. hafif sert ayarlı süspansiyonlarıyla özellikle virajlarda bmw'yi geride bırakıyor diyebiliriz. ancak opsiyonel olarak m süspansiyon sistemi takıldığında farkı kapatabilirsiniz.

m süspansiyon demişken xdrive çekiş sistemi ile birlikte yol tutuş anlamında bmw oldukça tatminkar bir sürüş kalitesi ortaya koyuyor. her virajda sizi bir sonraki için cesaretlendirecek direksiyon geri bildirimi, önden kayma halinde ufak bir gaza dokunuş ile arkaya çevirmesi filan çok eğlenceli bir sürüş tecrübesi sunuyor. mercedes'in de bu konuda pek altta kalır yanı yok ancak sportif sunum açısından rakibinden bir tık altında kalıyor.

birçok açıdan rakibinden üstün olduğu bariz belli olan bmw 4 serisi fiyatıyla da tercih edilesi bir grup.
tümünü gör
ilgili galeri