mercedes ve bmw'nin üst sınıf coupe araçlarından e serisi ile 4 serisinin karşılaştırmasını konu alan başlık.

bmw, türkiye'de 1500cc 136hp ve 2000cc 252hp olmak üzere iki benzinli; dizel olarak ise sadece 2000cc 190hp'lik motor sunuyor. hem benzinli hem dizelde xdrive opsiyonu mevcut. 151 bin - 233 bin lira arası değişen liste fiyatlarına sahipler.

mercedes ise, benzinlisi 1900cc 211hp dizeli ise 2100cc 204hp olmak üzere iki seçenek belirlemiş. 266 bin - 355 bin arası fiyat skalasına sahip. arada bir uçurum söz konusu. ürün gamında bmw daha geniş bir seçim yelpazesine sahipken; mercedes'in dizel motorunun 2 litrenin üzerinde oluşu onu vergi diliminde üst sıraya atarak hanesine eksi puan olarak yazdırıyor.

iç mekanda iki taraf da segmentin hakkını veriyor. gerek genişlik, gerek malzeme kalitesi ve gerekse görsellik olarak gayet tatmin edici. aralarındaki fark ise bmw daha sportif bir sunum sunarken; mercedes'in biraz oldschool kalması. çağ atlayan dış tasarımdan sonra iç mekanda da insan biraz yenilikçi hareket bekliyor doğrusu.

coupe araçlarda en merak edilen ve sorun yaşanan arka koltuklarda ise her iki markada elinden gelenin en fazlasını verebilmiş. gayet geniş ve rahatsız edici olmayacak düzeyde diz mesafesi mevcut. bagaj hacimleri sedan arabalarla kafa kafaya diyebileceğimiz kadar büyük.

konfor olarak mercedes rakibinin her zamanki gibi bir adım önünde. hafif sert ayarlı süspansiyonlarıyla özellikle virajlarda bmw'yi geride bırakıyor diyebiliriz. ancak opsiyonel olarak m süspansiyon sistemi takıldığında farkı kapatabilirsiniz.

m süspansiyon demişken xdrive çekiş sistemi ile birlikte yol tutuş anlamında bmw oldukça tatminkar bir sürüş kalitesi ortaya koyuyor. her virajda sizi bir sonraki için cesaretlendirecek direksiyon geri bildirimi, önden kayma halinde ufak bir gaza dokunuş ile arkaya çevirmesi filan çok eğlenceli bir sürüş tecrübesi sunuyor. mercedes'in de bu konuda pek altta kalır yanı yok ancak sportif sunum açısından rakibinden bir tık altında kalıyor.

birçok açıdan rakibinden üstün olduğu bariz belli olan bmw 4 serisi fiyatıyla da tercih edilesi bir grup.
adil olmayan eşleşme. fiyat ve segment olarak bmw 5 serisini e ile kıyaslamak lazımdı. ama bmw 4 serisinin iyi olduğu gerçeğini değiştirmiyor.
en dolu bmw bile mercedes'in baz haline ancak denk geliyor. f/p açısından bmw fersah fersah önde.
Aslında BMW 4 Serisi, Mercedes'in C Coupe'siyle eşdeğer bir otomobil. Ama BMW'de o sınıfta bir coupe alternatifi olmadığı için bu şekilde değerlendirilebilir.

Yeni gelen 1.5 lt'lik 136 bg'lik motor alternatifi tabii 418'i farklı bir noktaya oturtuyor ama bana göre Mercedes E Coupe, temelini aldığı E Serisi'nden uzaklaşmak anlamında daha başarılı. Çünkü gerçekten ciddi bir kullanıcı kitlesi ve hayran kazanmış durumda ve bu otomobili kullananlar sanki farklı bir otomobil kullanıyor gibi düşünüyorlar kendilerini.

Bu 4 Serisi'de aslında BMW'nin yapmak istediği şey ve sadece bu yüzden 4 Serisi diye bir model çıkarttılar. Ancak otomobil temelini aldığı 3 Serisi'ne göre, özellikle kabinde büyük bir değişiklik sunmuyor. Performans olarak 418 zayıf bir otomobil ve vergi avantajı nedeniyle kullanılabilecek bir otomobil olmasıyla öne çıkıyor. 420d ya da 430 i alırasanız iş değişir ama onlar bile Merc'in E Coupe'sinin sarsılması zor imajını etkilemeyi başaramıyor.

Öte yandan yumuşak ve sürüşüyle değil de iyi bir cruiser olmasıyla öne çıkan Mercedes E Coupe, gerek imajı, gerekse güçlü kullanıcı kitlesi nedeniyle bu karşılaştırmanın kazananı olur.
birbirinin kopyası bmw'lerden sıkılmış olan şahsımın, tereddütsüz mercedes e serisi diyeceği karşılaştırma. kimse kusura bakmasın ama bmw'nin müşteri portföyü ve tasarım çizgisi ile yanına dahi yaklaşmak istemiyorum.
Mercedes te, BMW de bu modellerinde bir düşük serinin temelini kullanmaktadır. BMW 3 serisi platformu, Mercedes ise C serisinin platformunu kullanmaktadır. Aslına bakıcak olursak E coupe C coupenin daha lüks halidir, temelde aynı araçlardır.

Karşılaştırma için, bence bir model diğerinden kesin üstün demek yanlış olur. İnsanların arabadan beklentisine göre karar vereceği, birbirine yakın arabalardır. Sürüş keyfi isteyenlerin 4 serisine, konfor ve farklı görünmek isteyenlerin ise E coupeye yönelmesi beklenmektedir.

E coupenin tasarımının güzelliği (bence güncel modeller arasında en güzel Mercedes), kullanıcıda yarattığı prestij hissi ve piyasada 4 serisi kadar çok bulunmaması(Estoril blue m paket, bulduğu her yerde yanlamaya çalışan ve marka imajını düşüren arabalardan bahsediyorum) E coupeyi bir adım öne taşımakta fakat sürüş keyfi devreye girince işler karışmakta ve kararı kullanıcıya bırakmakta.

İki otomobile de showroom da bindim fakat kullanma şansım olmadı fakat iki otomobilin de bana hissettirdiklerine göre benim seçimim imperial blue 428i cabrio olurdu. Hatta önce E cabrioyu görmüş ve bu araba 4 serisinden daha güzel demiştim Mercedes sevmememe rağmen fakat daha sonra 4 cabrioya binince, mantık devre dışı kalmış ve bu arabayı istiyorum demiştim kendime.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri