Şunu açığa kavuşturmakta yarar var; başlıkta adı geçen 320i Türkiye'de 170 bg gücünde, 1.6 lt turbo motorla satılıyor, 318 i 136 bg olan 3 silindirli motora sahip. Eğer 320i ile C180'i karşılaştıracak olursak 170 bg'e karşılık, Merc'in 156 bg'ini kıyaslamamız gerek ki bu durumda BM öne çıkan taraf oluyor.

Nedenine gelirsek. 320i, 3 Serisi'nin performan modeli olarak satılıyor ve 7.6 sn'lik 0-100 km/s hızlanmasının yanında şehir içi kullanımlarda 7.5, 8.0 lt/100 km'lik ortalama tüketimiyle gerçekten az yakıt tüketen bir otomobil. Şehir dışında bu değer 5.5 lt/100 km'lere kadar iniyor, şahsen rekorum 4.7 lt/100 km. ama çok çok dikkat ederek tabii.

Mercedes'i de çok kullandım ve performans olarak bariz geride kalan bir yapıda. Üstelik bunun nedeni sadece 156 bg olması değil, şanzıman tepkileri de gecikmeli biraz BM'in ZF şanzımanına göre. Ancak iş kabine geldi mi, Mercedes bariz önde olan taraf. BM, kabinde çokca plastik maleme kullanıyor, özellikle sürüş modu düğmeleri, cam açma butonları gibi noktalarda bunu görebiliyoruz. Mercedes ise bu tip detaylarda krom ya da krom göünümlü malzemelere yer vermiş. Ayrıca havalandırma ızgaraları yanlarında aynı malzeme varken orta konsolda tamamen piyano siyahı malzemlere yer verilmesi Mercedes'in kabinini çok ışıltılı ve gösterişli hale getiriyor. Bunun yanında BM'in kabini gerçekten birkaç gömlek geride kalıyor.

Bağlantı teknolojisi anlamında BM önde olan taraf. iDrive'ın kullanımı COMAND'e göre çok daha sezgisel ve kolay.

Sürüş konusunda 320i söylendiği gibi sert bir otomobil değil, aksine TR'dekilerin hepsi aynı süspansiyonla satılıyor. Standart süspansiyonla 320i' C180'e göre çok sert olmayan bir yapıda, aynı şekilde C180'de belirgin bir yumuşaklık sunmuyor. Sadece ardarda gelen yüzey kot farklılıklarını Merc daha iyi absorbe ediyor. Bunun yanında aynı hızda viraja girdiğinizde 320i'de belirli bir şekilde daha az gövde hareketi olduğunu görüyorsunuz, tutuş daha iyi ama arka taraf çok rahat kopabiliyor. Mercedes ise biraz daha yatıyor virajlarda, gövde hareketi hissediliyor ama güç az olduğu için viraj içi hafif gaz vermelere çok hassas tepkiler göstermiyor. Direksiyon tepkisi olarak BMW bir adım önde, sürüş modlarına göre direksiyonun ağırlığı her ikisinde de artsa da Mercedes'in en sert ayarı fazla yapay hissettiriyor ve BM'inki gibi pozitif bilgiler vermiyor sürücüsüne. Daha çok gelen bilgileri izole edip, sürücüyü sürüşten uzaklaştıran bir yapısı var Mercedes'in.

Genel olarak iki otomobil de sessizlik olarak benzer yapıdalar. Desibel olarak ölçmedim ama sezgisel olarak sanırım Mercedes belki, biraz daha sessiz olabilir, bunu incelemek gerek. Kabin genişliği olarak önde her ikisi de iyiler ama arkada Mercedes bir tık önde. O da çok çok az bir farkla baş mesafesinde ama bu satın almak için bir kriter olamayacak kadar küçük bir fark.

Kısacası sürüş olarak çok üstün olan 320i, konfor olarak çok da artısı olmayan C180'in önünde yer alan bir otomobil. Eğer konfor olarak ciddi bir farkları olsaydı Mercedes belki bununla öne çıkabilirdi ama BMW her ikisini de oldukça iyi yapabilirken, Mercedes konforu iyi yapıyor ama performansta geride kalıyor. Ayrıca daha çok yakıt tükettiğini de söylemek gerek...
tümünü gör
ilgili galeri