iki premium markanın en çok satan serilerinin en gözde oyuncularının karşılaştırması.

bmw 320i 1500cc 170hp güç üreten bir efficient dynamics motorla yüklü; mercedes ise 1600cc 156hp güç üreten bir motora sahip. her iki markada vergi diliminin altında kalmayı başarmış. bmw 150 bin liralık liste fiyatı belirlerken; style'dan amg'ye 6 farklı donanım paketi sunan mercedes ise 138 bin - 174 bin fiyat aralığında yer alıyor.

dış tasarımında inanılmaz gelişim iç mekanda da gösteriyor kendini mercedes'de. agresif ve sportif bir tarz benimseyen c180, bmw'yi bu açıdan net geride bırakmış diyebiliriz. gerek ışıklandırma gerek sunum mercedes'de aşmış bir noktada. ergonomik açıdan her iki araçta gayet iyi. alışmaya bakıyor. kusursuz diyemeyeceğim ama her şey sürücünün istediği kıvamda.

arka tarafa geçersek hemen hemen eşit özellikler sunuyorlar. sadece mercedes'in minder uzunluğu biraz daha fazla. bagajlar ise aynı hacme sahip. ama bmw'nin bagajı nedense daha kullanışsız.

konfor açısından bir değişim gözlenmekte. mercedes daha sportif ve konforundan taviz veren bir görüntüye bürünürken; bmw ise daha oturaklı bir abi konumuna geçmiş. hafiften roller değişmiş ancak bmw bu konuda daha stabil kaldığından mercedes'deki değişim sancıları ve sorunları onlarda yok. touchpad ve dokunmatik ekran korelasyonu bmw'de açık ara daha iyi.

mercedes, konfor ve ergonomide uğrattığı hayal kırıklığını yolda kapatıyor. yol tutuşu ve özellikle virajlardaki performansı şaşılacak derecede. süspansiyon ve güç aktarımı mükemmel oranda ayarlanmış.

genel olarak ele alırsak konforunu kaybetmesi dışında mercedes'in bir eksiği yok. geniş donanım yelpazesi ve geçirdiği sportif değişim ile çok çekici bir hale gelmiş.

edit: bmw'ye 170hp yerine 136hp yazmışım. uyaran arkadaşlara teşekkür.
tümünü gör
ilgili galeri