iki premium markanın en çok satan serilerinin en gözde oyuncularının karşılaştırması.

bmw 320i 1500cc 170hp güç üreten bir efficient dynamics motorla yüklü; mercedes ise 1600cc 156hp güç üreten bir motora sahip. her iki markada vergi diliminin altında kalmayı başarmış. bmw 150 bin liralık liste fiyatı belirlerken; style'dan amg'ye 6 farklı donanım paketi sunan mercedes ise 138 bin - 174 bin fiyat aralığında yer alıyor.

dış tasarımında inanılmaz gelişim iç mekanda da gösteriyor kendini mercedes'de. agresif ve sportif bir tarz benimseyen c180, bmw'yi bu açıdan net geride bırakmış diyebiliriz. gerek ışıklandırma gerek sunum mercedes'de aşmış bir noktada. ergonomik açıdan her iki araçta gayet iyi. alışmaya bakıyor. kusursuz diyemeyeceğim ama her şey sürücünün istediği kıvamda.

arka tarafa geçersek hemen hemen eşit özellikler sunuyorlar. sadece mercedes'in minder uzunluğu biraz daha fazla. bagajlar ise aynı hacme sahip. ama bmw'nin bagajı nedense daha kullanışsız.

konfor açısından bir değişim gözlenmekte. mercedes daha sportif ve konforundan taviz veren bir görüntüye bürünürken; bmw ise daha oturaklı bir abi konumuna geçmiş. hafiften roller değişmiş ancak bmw bu konuda daha stabil kaldığından mercedes'deki değişim sancıları ve sorunları onlarda yok. touchpad ve dokunmatik ekran korelasyonu bmw'de açık ara daha iyi.

mercedes, konfor ve ergonomide uğrattığı hayal kırıklığını yolda kapatıyor. yol tutuşu ve özellikle virajlardaki performansı şaşılacak derecede. süspansiyon ve güç aktarımı mükemmel oranda ayarlanmış.

genel olarak ele alırsak konforunu kaybetmesi dışında mercedes'in bir eksiği yok. geniş donanım yelpazesi ve geçirdiği sportif değişim ile çok çekici bir hale gelmiş.

edit: bmw'ye 170hp yerine 136hp yazmışım. uyaran arkadaşlara teşekkür.
Tabii ki galibi c180 olan karşılaştırma.
bmw'nin 2 ve 4 serilerine ağırlık vermesiyle 3'ün kaybetmesine neden olan karşılaştırma.
yenilenen haliyle benim de c180 dediğim karşılaştırma.
Şunu açığa kavuşturmakta yarar var; başlıkta adı geçen 320i Türkiye'de 170 bg gücünde, 1.6 lt turbo motorla satılıyor, 318 i 136 bg olan 3 silindirli motora sahip. Eğer 320i ile C180'i karşılaştıracak olursak 170 bg'e karşılık, Merc'in 156 bg'ini kıyaslamamız gerek ki bu durumda BM öne çıkan taraf oluyor.

Nedenine gelirsek. 320i, 3 Serisi'nin performan modeli olarak satılıyor ve 7.6 sn'lik 0-100 km/s hızlanmasının yanında şehir içi kullanımlarda 7.5, 8.0 lt/100 km'lik ortalama tüketimiyle gerçekten az yakıt tüketen bir otomobil. Şehir dışında bu değer 5.5 lt/100 km'lere kadar iniyor, şahsen rekorum 4.7 lt/100 km. ama çok çok dikkat ederek tabii.

Mercedes'i de çok kullandım ve performans olarak bariz geride kalan bir yapıda. Üstelik bunun nedeni sadece 156 bg olması değil, şanzıman tepkileri de gecikmeli biraz BM'in ZF şanzımanına göre. Ancak iş kabine geldi mi, Mercedes bariz önde olan taraf. BM, kabinde çokca plastik maleme kullanıyor, özellikle sürüş modu düğmeleri, cam açma butonları gibi noktalarda bunu görebiliyoruz. Mercedes ise bu tip detaylarda krom ya da krom göünümlü malzemelere yer vermiş. Ayrıca havalandırma ızgaraları yanlarında aynı malzeme varken orta konsolda tamamen piyano siyahı malzemlere yer verilmesi Mercedes'in kabinini çok ışıltılı ve gösterişli hale getiriyor. Bunun yanında BM'in kabini gerçekten birkaç gömlek geride kalıyor.

Bağlantı teknolojisi anlamında BM önde olan taraf. iDrive'ın kullanımı COMAND'e göre çok daha sezgisel ve kolay.

Sürüş konusunda 320i söylendiği gibi sert bir otomobil değil, aksine TR'dekilerin hepsi aynı süspansiyonla satılıyor. Standart süspansiyonla 320i' C180'e göre çok sert olmayan bir yapıda, aynı şekilde C180'de belirgin bir yumuşaklık sunmuyor. Sadece ardarda gelen yüzey kot farklılıklarını Merc daha iyi absorbe ediyor. Bunun yanında aynı hızda viraja girdiğinizde 320i'de belirli bir şekilde daha az gövde hareketi olduğunu görüyorsunuz, tutuş daha iyi ama arka taraf çok rahat kopabiliyor. Mercedes ise biraz daha yatıyor virajlarda, gövde hareketi hissediliyor ama güç az olduğu için viraj içi hafif gaz vermelere çok hassas tepkiler göstermiyor. Direksiyon tepkisi olarak BMW bir adım önde, sürüş modlarına göre direksiyonun ağırlığı her ikisinde de artsa da Mercedes'in en sert ayarı fazla yapay hissettiriyor ve BM'inki gibi pozitif bilgiler vermiyor sürücüsüne. Daha çok gelen bilgileri izole edip, sürücüyü sürüşten uzaklaştıran bir yapısı var Mercedes'in.

Genel olarak iki otomobil de sessizlik olarak benzer yapıdalar. Desibel olarak ölçmedim ama sezgisel olarak sanırım Mercedes belki, biraz daha sessiz olabilir, bunu incelemek gerek. Kabin genişliği olarak önde her ikisi de iyiler ama arkada Mercedes bir tık önde. O da çok çok az bir farkla baş mesafesinde ama bu satın almak için bir kriter olamayacak kadar küçük bir fark.

Kısacası sürüş olarak çok üstün olan 320i, konfor olarak çok da artısı olmayan C180'in önünde yer alan bir otomobil. Eğer konfor olarak ciddi bir farkları olsaydı Mercedes belki bununla öne çıkabilirdi ama BMW her ikisini de oldukça iyi yapabilirken, Mercedes konforu iyi yapıyor ama performansta geride kalıyor. Ayrıca daha çok yakıt tükettiğini de söylemek gerek...
aynı dashboard ile üretim yaptıkları müddetçe bmw 3 serisinin kazanamayacağı karşılaştırma.
Yanlış bilgilerle açılan başlıktır .
estoril blue ve m paket olan bir f30 lci 3.20i'nin galip geleceği karşılaştırmadır bana göre. facelift ile sadece farlar ve beygiri değişmedi aracın. kapı fitilleri( lci iç kabini daha sessiz), motor aksamındaki küçük kronik sorunlar giderildi ve bu küçük değişiklikler bana göre çok efektif ve hissedilir olmuş. Bir arkadaşım " o kadar özellik var hala elektronik el freni yok " demişti. bilmezki bir bmw'nin en çok sevdiği şeylerdendir mekanik el freni. mercedes c180 mi ? 156 beygiriyle o kasayı kaldırsam mı kaldırmasam mı derken 3.20i tarafından tokatlanmama ihtimali yoktur. arkadan itişli(çekişli) deyip biraz yan vereyim derseniz spin atabilir ya da benim gördüğüm arkadaş beceremedi emin değilim ve 3.20i'den çok yakar. ha bir de direksiyonun sol alt tarafına düşen elektronik park fireni var. bu arada f30 3.20i hiç bir zaman 136 beygir olmadı.
C180 ve 3.20 arasinda artik nuanslar konusuyor.her ikisi de kendilerine yaftalanan (Bmw: sportif /Mercedes: konfor) ozellikleri artik tek potada eritebilen otomobiller.ozellikle c180 w204 kasasinda hatirlarsaniz bu sportifligi Turkiye reklamlarinda Fernando Aloonso (F1 pilotu) ile lanse etmisti.Dolaysiyla nuans farklari belirler derken tasarim ve marka imaji one cikiyor.Daha cok mavi beyazli arma sevenler bobrek izgaradan hoslananlar Bmw; yildiz ve devasa izgarayi sevenlerse Mercedes secer.Biraz basit bir bakis acisi olabilir ama yetkin oldugunu dusunuyorum.
Genel olarak denk olmakla beraber iç mekanda açık ara c180, ama süspansiyon sessizlik konularında BMW 1-2 tık iyi, tasarım göreceli, merso daha iyi,
Mersonun gürültülü süspansiyonu gereksiz sertliği ve rüzgar yalıtımını düzeltmesi lazım.
  • / 4
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri