Baştan uyarayım, bu entry saf bilgi verme amacı taşımadan, arabanın size hissettirdiği duyguları aktarmak için yazılmışır.

Geçen günlerde bir adet 40.yıl versiyonu estoril renk 320i kullanma şansım oldu ve iki gündür etkisinden kurtulamıyorum arabanın. 1.6 litre motor ne sunabilir diye düşünmeyin, araba gaddarca gidiyor tabii yola tutunabilirse!!

Arabayı jekyll and hyde'e benzetebilirsiniz. Bi tarafı uysal ve elit bir görüntü çizerken bir tarafı ise tamamen vahşi bir apaçi karakterinde.

Üstünde çok iyi tutan potenza lastikler olmasına rağmen araç resmen tutunmamak için sizinle savaşıyor ve ülkemiz yollarında kazanan genellikle o oluyor. Araç koptuktan sonra ise korkmanıza hiç gerek yok çünkü o kadar dengeli bir şekilde geliyor ki arka taraf, size sadece kontra verip gaz pedalına yüklenerek yüzünüzdeki kocaman gülümsemeyle yanlamaya başlamak kalıyor. Bu kadar kolay yanlamaya başlayan ama bu kadar dengeli bir araç nasıl yapılmış diye düşünüyorsunuz, hatta aracın altına eğilip kilitli diferansiyel mi var diye bakarken bulabilirsiniz kendinizi.

Arabayı kullandıktan sonra instagramdaki sürekli yanlayan 320'ci grubu anlamaya başladım. Hala insanların olduğu ve trafiğin aktığı yerlerde yanlamayı doğru bulmasam da bu araba sizi sürekli yan gitmek için teşvik ediyo ve yanlamak acayip keyifli!

Direksiyon size tamamen itaat etmekte ve araba üzerindeki lastiklerin de etkisiyle burnunu viraja sokmaya o kadar niyetli ki oversteer kendiliğinden olmakta bunun sonucunda. Araba o kadar içgüdüsel hareket ediyor ki araca alışık olmamanıza rağmen kendinizi bir anda virajdan viraja atarken buluyorsunuz.

Bütün bu maceralardan sonra ise sunroofunuzu açıp harman kardon ses sisteminde müziğinizi dinleyerek sakince evinize dönebilirsiniz. İç aydınlatmasına da yer vermemek olmaz sanırım. Gece araba adeta gotik alman kalelerine bürünüyor. NBT ise arabaya konulan çilek oluyor sanırım.

Sonra aklınıza sorular gelmeye başlıyor. Bu arabayı yapan ekibin amacı neydi, acaba nasıl bir canavar yarattıklarının farkındalar mı, yağmurda karda bu araba nasıl tepkiler verir gibi.
Arabadan ayrılırken aklımdaki son soru ise 320i bu kadar yan meraklısı bir araba ise m3 nasıl bir hayvan acaba ?

Edit: imla
tümünü gör
ilgili galeri