Bmw'nin son yıllarda ürettiği en mantıklı arabadır.

Sanırım bizin en az şaşırtacak bölüm kabin olacak, çünkü klasik BMW’nin kabin çizgisinden hiç uzaklaşmadığını görüyoruz. Selefiyle hemen hemen aynı olan iç kabin her zaman ki BMW kalitesinde. Ancak bu kabinden çok sıkıldığımı söylemeden edemeyeceğim!

Bugüne kadar üretilmiş herhangi bir BMW’ya kolay kolay kimse sürüş dinamikleri için laf edememiştir. F30 kasası içinde bu prensip aynen geçerli. Hisli bir direksiyona ve direksiyon tepkilerine oldukça iyi tepki veren bir şasi söz konusu. Sakin kullanımda ise sizi oldukça sakin ve rahat bir otomobil beklediğini söyleyebilirim. Kullandığım otomobil 8 ileri otomatik şanzımana sahip. Şanzıman kullanımı çok rahat, geçişler çok sessiz. Kullanılan ünite yeni nesil 1.6 litrelik turbo beslemeli bir ünite. Yeni 1.18’lerde kullanılan benzinle çalışan bir ünite. 170 beygir ve 250 Nm tork’u ise dediğimiz gibi 8 ileri şanzıman tekerleklere iletiyor.

GELELİM CAN ALICI KISMA!

Bence can alıcı başlık ‘ekonomi’ kısmı. Günümüz kuru ile 3.20i Efficient Dynamics (benzin) 128.669 TL, genellikle tercih edilen 3.20 dizel ise 164.222 TL. Yani arada tam 35.333 TL fark var. 3.20D ortalama 4.4 litre yakıt tüketiyor, 3.20i Efficient Dynamic ise 5.4 litre. Yani arada sadece 1 litrelik bir fark var.

Aldığınız otomobili 5 sene kullandığınızı düşünelim ve senede 20.000 kilometre yol yapıyorsunuz diyelim. 3.20D için ilk 3 sene 2.385 TL vergi ödeyeceksiniz, sonra ki 2 sene için 1.839 TL. Toplam harcadığınız yakıt ise 100.000 kilometre için 19.492 TL eder. Toplam 3.20D için yapacağını harcama 5 sene için 164.222 + 19.492 + 10.833 = 194.547 TL.

3.20i Efficient Dynamics’e bakacak olursak. İlk 3 sene için 859 TL, sonra ki 2 sene için 644 TL vergi ödeyeceksiniz. Toplam harcadığınız yakıt ise 27.378 TL olacak. 128.669 TL’lik satış fiyatı ile toplamda
128.669 + 27.378 TL + 3.865 = 159.912 TL eder.


Sonuç olarak bakım masraflarını saymazsak ki bilindiği üzere dizel ünitelerin bakım masrafı biraz daha fazla olacaktır, çok fazla değişken olduğu ve bakım periyotları daha uzun olduğundan bunu hesaba katmıyoruz. 5 sene, senede 20.000 kilometre kullanılacak bir F30 için 3.20D yerine 3.20i Efficien Dynamics satın almak size 34.635 TL kazandıracaktır.

Bu durumda ekonomik olsun diye alınan bir 3.20D’nin sadece bir pazarlama hilesi olduğu çok net görülüyor. Performans açısından neredeyse hiç farkı bulunmayan bu 2 ünite için çok düşünmeye gerek olmadığını düşünüyorum. Vergi sistemimiz hacime bağlı olmasaydı fark bu kadar büyük olmazdı ve düşünülebilirdi. Ancak yıllık vergisi 3 katı olan, satış fiyatı diğerinden yaklaşık 35.000 TL fazla olan bir otomobilin dizel olmasının hiç bir faydası yok. Bu düz hesap bunu kanıtlamaktadır. F30 kasada en mantıklı seçim kesinlikle 3.20i Efficient Dynamics olacaktır. Hesaplı günler dilerim!
Şirketlerin vazgeçilmezi olduğundan gözümden düşmüş arabadır. Onun yerine Mercedes c serisi alırım.
Hem piyasada daha az hem de daha şık görünüyor. Yakıt açısından 3.20i ed çok az yakıyor evet ama o kabinden hala nasıl sıkılmadılar anlam vermek güç.
3.20D'yi bitiren arabadır.
Bmw kendi ürün gamında ki arabayı kendi bitirdi resmen.
Şu an fiyat/performans açısından çok üstün 3.20i ed.
Bu yüzden çok sattı ve satmaya devam ediyor.
bmw'nin alınacak en mantıklı arabasıdır.
düşük yakıt tüketimi ve düşük maliyet ile diğer mantıksız saçma bmw'lerden ayrılır.
ikinci el piyasası da bir türlü düşmüyor bu da tutulduğunun bir göstergesidir.
Tutmaması için neden yok çoğu kriterde optimum bir araç. Makyajla iç mekanını da topladılar biraz.
gırtlak dolu golf bile 90 bin bantlarını aşmışken , nefis arabadır. alınır,ufaktan gıdıklanır, misler gibi binilir, ekonomi,sessizlik, tokatlayınca da eğlence
tam dolu isterseniz almanız gereken 40th year edition modeli için ikinci el bir e90 parası daha gömmeniz gereken otomobil. m plusa ek olarak ısıtmalı, hareketli, hafızalı koltuklar, otomatik katlanan yan aynalar (evet m plusta standart değil), hız sabitleyici (evet limitleyici var ama bu da yok) ve nbt, navigasyonlu geniş ekran gibi artıları var.
Baştan uyarayım, bu entry saf bilgi verme amacı taşımadan, arabanın size hissettirdiği duyguları aktarmak için yazılmışır.

Geçen günlerde bir adet 40.yıl versiyonu estoril renk 320i kullanma şansım oldu ve iki gündür etkisinden kurtulamıyorum arabanın. 1.6 litre motor ne sunabilir diye düşünmeyin, araba gaddarca gidiyor tabii yola tutunabilirse!!

Arabayı jekyll and hyde'e benzetebilirsiniz. Bi tarafı uysal ve elit bir görüntü çizerken bir tarafı ise tamamen vahşi bir apaçi karakterinde.

Üstünde çok iyi tutan potenza lastikler olmasına rağmen araç resmen tutunmamak için sizinle savaşıyor ve ülkemiz yollarında kazanan genellikle o oluyor. Araç koptuktan sonra ise korkmanıza hiç gerek yok çünkü o kadar dengeli bir şekilde geliyor ki arka taraf, size sadece kontra verip gaz pedalına yüklenerek yüzünüzdeki kocaman gülümsemeyle yanlamaya başlamak kalıyor. Bu kadar kolay yanlamaya başlayan ama bu kadar dengeli bir araç nasıl yapılmış diye düşünüyorsunuz, hatta aracın altına eğilip kilitli diferansiyel mi var diye bakarken bulabilirsiniz kendinizi.

Arabayı kullandıktan sonra instagramdaki sürekli yanlayan 320'ci grubu anlamaya başladım. Hala insanların olduğu ve trafiğin aktığı yerlerde yanlamayı doğru bulmasam da bu araba sizi sürekli yan gitmek için teşvik ediyo ve yanlamak acayip keyifli!

Direksiyon size tamamen itaat etmekte ve araba üzerindeki lastiklerin de etkisiyle burnunu viraja sokmaya o kadar niyetli ki oversteer kendiliğinden olmakta bunun sonucunda. Araba o kadar içgüdüsel hareket ediyor ki araca alışık olmamanıza rağmen kendinizi bir anda virajdan viraja atarken buluyorsunuz.

Bütün bu maceralardan sonra ise sunroofunuzu açıp harman kardon ses sisteminde müziğinizi dinleyerek sakince evinize dönebilirsiniz. İç aydınlatmasına da yer vermemek olmaz sanırım. Gece araba adeta gotik alman kalelerine bürünüyor. NBT ise arabaya konulan çilek oluyor sanırım.

Sonra aklınıza sorular gelmeye başlıyor. Bu arabayı yapan ekibin amacı neydi, acaba nasıl bir canavar yarattıklarının farkındalar mı, yağmurda karda bu araba nasıl tepkiler verir gibi.
Arabadan ayrılırken aklımdaki son soru ise 320i bu kadar yan meraklısı bir araba ise m3 nasıl bir hayvan acaba ?

Edit: imla
Artık Türkiye'de 1.6 lt, 170 bg'lik motor seçeneğiyle satılmayan otomobildir.

Bu motorun neden Türkiye'de artık satılmadığına gelince. Bildiğiniz gibi 320i aslında yurtdışında 2.0 lt, 184 bg'lik motorla satılmaktadır ve bu motor Türkiye ile bir iki pazara daha 1.6 lt motorla gelmektedir. Bu motor, Euro 5 standartlarını karşılayan bir yapıdadır, dolayısıyla Avrupa Birliği sınırları içerisinde satılması legal değildir. Şimdi diyeceksiniz, Türkiye Avrupa Birliği'nde değil ki diye. Evet değil ama üretim Almanya'da yani AB sınırları içerisinde yapıldığı için bu motor artık homologe edilemiyor, edilebilmesi için Euro 6 olması gerekiyor.

Kısacası Avrupa normlarına uymadığı için üretilemiyor, Türkiye'ye artık gelemiyor. Bunun yerine 2.0 lt motoru 150 bg'lik 318d getirdiler ama artık o da sona erdi, çok fazla gelmiyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri