Uzun zamandan sonra nihayet az önce XE'yi kullanma fırsatım oldu. İlk izlenim: Muhteşem bir sürüşü var.

Kesinlikle Jaguar bu sınıfta en iyi sürüşe sahip otomobili yapmış. Mercedes ve BMW modellerini fazlasıyla kullanmış biri olarak XE'nin bu rakiplerinden sürşü anlamında çok daha iyi olduğunu söyleyebilirim. 320d yumuşak süspansiyona sahip bir otomobil olduğu için virajlarda daha çok yatıyor mesela ve arkası gerçekten çok kayıyor. XE ise 320d'ye göre biraz daha sert (18 inç jant var üzerinde) bu nedenle daha iyi tutunuyor. Arkasını bırakma konusunda BM kadar istekli değil, yani 320d'de arka tamamen sürücünün toplamasına kalırken XE'de şasi biraz kaydıktan sonra çok küçük kontralarla bile aracı düzeltmenizi sağlıyor. Bunun nedeni biraz daha sert olan süspansiyon ayarı, bu sayede gövde 320d'deki gibi fazla yatmıyor, belli bir seviyede kalıyor.

Bunun yanında ilginç şekilde 320d XE'ye göre önden kaymaya daha iyi direniyor. Bunu en net hissettiğiniz yer viraja girdiğinizde arkasını kaydırmak için gaz verdiğiniz zamanlar oluyor. Bu gibi durumlarda 320d önden tutunup, arkasını dışa doğru atarken XE önden kaymaya başlayıp, ayağınızı gazdan kaldırdığınızda kıçı dışarı bırakıyor. XE ile yan dönmek içinse viraj öncesinde aracı bozmanız gerek.

Bu karakteri sayesinde viraj çıkışlarında XE daha düz bir şekilde virajın dışına yönlenirken, 320d hala toparlanmak ve çekiş bulabilmek için sürücüsüyle savaşıyor adeta. Ben XE'yi 420d'ye benzettim biraz. 320d'ye göre biraz daha sert ve izinden çok da kopmak istemeyen, sürücüsünü dinleyen bir sürüş karakteri var.

XE'nin 2.0 lt'lik dizel motoru çok istekli hissettiriyor. 180 bg belki rakibine göre daha az ama kesinlikle öyle hissedilmiyor, özellikle ara hızlanmalar falan gayet başarılı. Hatta 320d'ye göre biraz daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Mesela 5'inci viteste 60-90 km/s ara hızlanmaları çko çok tatmin edici. Şanzımanın vites geçişleri biraz daha sert karakterli, bu çok ilginç geldi çünkü iki marka da ZF kullanıyor...

XE'nin kabini biraz karmaşık. Özellikle yol bilgisayarını kullanmak alışkanlık gerektiriyor. İlginçtir ki F-Pace'te hissettiğim kötü kaliteli kabin XE'de o kadar da rahatsız etmiyor, hatta bazı malzemeleri 3 Serisi'nden çok daha iyi.

XE bence genel hissiyat olarak 320d ve C Sınıfı'ndan daha premium hissettiren, daha iyi bir sürüş karakteri sunan bir otomobil. Ne yazık ki imaj eksiği fazlasıyla hissediliyor ve bu nedenle (ÖTV de bir diğer neden tabii) onu hak ettiği kadar çok göremiyoruz etrafta...

XE gerçekten etkileyici...
Patir patir sozluk formatcilari damlamamis buraya. Nerde buranin serkani
Karşılaştırmalar kısmında bir ton benzeri başlık olduğundan sözlük formatına aykırı bir başlık değildir. Yazar arkadaşımız zamanından ayırıp gayet güzel bilgilendirici bir entry girmiş böyle adamları küstürmemek lazım.
kabini zengin görünen ama aslında çok da bir numarası olmayan jaguar xe bu karşılaştırmayı kazanamaz. zaten bence direkt olarak rakip de değiller..
Jaguar'in XE modelini uretmesini altinda yatan ana nedenlerden biri 3 Serisi'ni tahtindan indirmektir. Bu yuzden zaten surusune inanilmaz onem verdiler ve bana kalirsa bunun karsiligini da almislar gibi. Diger konularin bazilarinda 320d onde olabilir ama surus olarak artik sinifinda kendisinden daha iyisi var, bunu rahatlikla soyleyebiliriz.
Tartısmasız jaguardır
bunlar da ilginizi çekebilir