• / 2
Son günlerin en moda çekişmesidir. Premium segmentte ki bu savaşın galibi kimine göre 3 kimine göre c'dir. Ama!, kabin ferhalığı ve malzeme kalitesi olarak c serisi bir adım önde, dış dizayna bakacak olursak c serisi daha dinamik ve diğer merso'lara göre farklı. 3 serisi hem 1'e hem 5'e benziyor. Burada ki tek handikap mercedes'in renault'un dizel motorlarını kullanıyor olması. Birçok kesim içim bu büyük bir hata iken benim için test edilmiş bilinen bir motor kullanılması çok ama çok mantıklı. Benim için bu savaşın galibi Mercedes C Serisi'dir.
20 yıldır süren karşılaştırmadır. Bmw'nin tek dizel seçeneğinin 2litre olduğunu ve bunun ötv dolayısıyla abuk sabuk rakamlar geldiğini düşünürsek Renault motoru kullanmanın çokta saçma olmadığı görülüyor. Son 1 yıla kadar bmw hep bir adım öndeydi belki ama ibre artık c'den yana. Bunun bir diğer sebebi de çok fazla şirketlere kiralanmış 3 serisi olmasıdır. Beyaz 3 serisi görmekten bıktık. The winner issss (bkz: mercedes c serisi)
Galibin kim olduğu tartışılabilecek başlıktır.
Kimine göre 'böbrekleri' görmek önemliyken kimi için 'yıldız' önemlidir. Olaya objektif bakacak olursak;
C'nin içi gerçekten eskisine göre çok lüks olmuş, kabinde 'lüks benim işim' havası var ama 3 serisinin de sürüş dinamikleri yol tutuşu falan çok iyi. Ben bu kıyaslamada nedense yeni C serisini bir adım önde görüyorum.
Bu arada fiyatları da şöyle bir kenara koyalım:

Bmw 3.20iED - 134.000tl
C serisi/1.6litre/156 beygir - 139.000tl.

Aradaki fiyat farkında değer diyorum.
Aslında olay sizin amacınızda bitiyor. İki aracı da kullandım. Aracım sakin gitsin içinde rahat edeyim, konfor benim için önemli. Aman sol şeridi napıcam diyorsanız tabiki 1.5 veya 1.6 C alın.
İç görünüş olarakta C daha modern duruyor. Fakat malesefki yaşımın gereği olmalı ki benim arabam gitmeli ve araba sürdüğümü hissettirmeli ve bu konuda da c serisi 3 ün yanından bile geçemez.
Yollarda C gördükçe 'güzel oldu yea' tepkisi veren ben; özellikle beyaz 3 serisi görünce 'çok sıkıldım ?!?!' tepkileri veriyorum. Bmw her modelinde hemen hemen aynı yüzü kullandığı için bir yerden sonra çok sıkıcı oluyor. 1-2-3-4-5-6-7 ulan hepsinde aynı yüz mevcut, sıkmadı mı sizi de?
Yolda her gördüğümde çok güzelsin be diyerek hayranlıkla izlediğim üstündeki motoru başka araçlarda bulamayacağımız hele clio megane gibi araçlarda hiç bulamayacağımız beyaz olmamak kaydıyla hayallerimi süsleyen bir bmw otomobili tabiki 3 serisi
dış görünüş olarak mercedes daha albenilidir.
Zor sorudur tpi görecelidir onu geçiyorum amg olmadığı sürece c çok iyi değil.
Süspansiyon Bmwde daha sessiz ve konforlu, genel yalıtımda aynı şekilde c rüzgar sesi alıyor,
iç mekan merso net daha iyi. Koltuklar mersoda rahatsız.
Yol tutuşda merso hızı hissettiriyor ama araba baya dengeli.
Bana göre Bmw daha başarılı bir paket.
Bana göre, Mercedesler E'den başlar kalite olarak, A ve B serisi tırt, C serisi de eh iştedir benim için. Fakat Bmwde böyle bir şey yok, bütün serileri segmentine göre iyi kalitedir. C serisinin iç kısmında kullanılan malzemeler ucuz gibi, 3 serisinde böyle birşey yok. İki aracı da kullanmış biri olarak, hem performans hem de sorun/ sorunsuzluk olarak (uzun vadede bilmiyorum), 3 serisinin ayna uğultusu dışında kesinlikle 3 serisi derim.
Spor görünüşlü bi araba isteniyorsa Bmw daha genç işi duruyor. Kalın abi imajı vermek istiyorsanız mercedes daha idealdir.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir