BMW'nin yeni 3 Serisi'dir, global tanıtımı Paris Fuarı'nda yapılmıştır.

BMW’nin bir süredir prototip modellerinin fotoğraflarını ve gelişim aşamalarını paylaştığı yeni 3 Serisi sonunda Paris Fuarı’nda tanıtıldı. G20 3 Serisi tamamen yeni şasi, teknolojiler, hafiflemiş gövde ve elden geçirilmiş motorlarla oldukça iddialı geldi. Ayrıca modelin son yıllarda rakiplerine kaybetmeye başladığı sportiflik iddiasını yeniden geri kazanacağına da kesin gözüyle bakılıyor.

BMW’nin son yıllarda oldukça farklı bir tasarım anlayışıyla modellere yaklaştığını biliyoruz. Bunu ilk olarak 7 Serisi’nde ardından 5 Serisi ve bu yıl tanıtılan yeni X5, X3 ve Z4 modellerinde gördük. 3 Serisi de benzer çizgilerde hatta kimi zaman 5 Serisi’ne fazla benzediğini bile söyleyebiliriz. Yine de BMW, klasik tasarım oyunlarına yer verdiği çizgilerinde olabildiğince yenilik barındırıyor. Böbrekler eski modele göre daha genişken, farlar ızgaraların içerisine girecek şekilde tasarlanmış. Motor kaputu artık tamamen böbreklerin üzerine doğru iniyor, bu modelin önden daha uzun görünmesini sağlayan bir özellik.

Yandan bakıldığında eski modelde omuz çizgisinin üzerinde yer alan kapı açma kolları bu defa iki farklı omuz çizgisi üzerine konumlandırılmış. Kapıların alt kısmındaki hareketli form profile dinamik bir görüntü katarken her BMW’nin ortak tasarım oyunu Hofmeister Kink ilk kez bu kadar hareketli ve dinamik bir yapıda. Hatta bu kısımda farklı açılara yer verilerek daha hacimli bir görünüm elde edilmiş. Tamamen LED farların domine ettiği arka kısımda tüm modellerde çift egzoz çıkışına yer verilmiş. Egzoz çapları motor gücü arttıkça genişleyen bir yapıda... Bu arada 3 Serisi’nin aerodinamik katsayısının 0.23 ile sınıfının en iyi değerinde olduğunun altını çizelim.

Tasarım & Altyapı
3 Serisi’nin altyapısı 5 Serisi ve 7 Serisi’yle aynı; CLAR platformu üzerine geliştirilmiş. F30 3 Serisi’ne göre 76 mm daha uzun (4709 mm), 16 mm (1827 mm) geniş ve 1 mm (1442 mm) yüksek bir yapıda. Yeni platform sayesinde 41 mm artan aks mesafesi 2851 mm’ye ulaşmış. Bunun yanında önde 43 mm, arkada 21 mm genişleyen iz açıklığı daha sportif ve iyi tutunan bir 3 Serisi’nin bizleri beklediğinin habercisi niteliğinde.

Artan boyutlara rağmen ağırlık 55 kg hafiflemiş durumda. Motor kaputu ve ön çamurluklarda kapağında kullanılan alüminyum bu hafiflemenin en büyük etkenlerindenken ön aks ve bağlantılarında da tamamen alüminyuma yer verilmiş. Önde MacPherson, arkada çok noktadan bağlantılı süspansiyon sistemi eski modelle aynı olsa da yenilikçi amortisörler sayesinde daha sert yay kullanılabilmiş.M Spor süspansiyonda markanın fazlasıyla üzerinde durduğu ve ‘lift-related’ adını verdiği amortisör tasarımı yer alıyor. Bu sistem hidrolik bump-stop’lara (amortisörün kapandığı noktadaki bölüm) sahipken bu sayede daha kısa bir yay düzeneği kullanılmasına olanak veriyor. Böylece yayların hareketi sürekli bir şekilde kontrol altında tutulurken amortisörün verdiği tepki yayların hareketine göre ayarlanıyor ve titreşimler veya tümsek ve çukur gibi pürüzlerden geçerken ortaya çıkan darbeler olabilecek en iyi şekilde absorbe edilebiliyor. Bu da otomobilin daha keskin bir sürüş sunmasını sağlıyor. Ağırlık dağılımı bir BMW klasiği olarak ön/arka %50/50 olacak şekilde dağıtılmışken, şasi eski modele göre %25 daha rijit olmasıyla dikkat çekiyor.

Tüm bunlar dışında kullanıcılar için üç farklı süspansiyon seçeneği sunuluyor: SE, Sport ve M Sport. M Sport alındığında gövde yüksekliği 10 mm alçaltılırken daha sert yaylar, viraj demirleri standart olarak geliyor. Buna ilaveten opsiyon olarak adaptif süspansiyon ve kilitli diferansiyel alabiliyorsunuz. Adaptif süspansiyon sistemi alındığında sürücü Comfort ve Sport seçeneklerinden istediğini seçerek amortisörlerin sertliğini ayarlayabiliyor. Üçüncü seçenek olan Adaptive ise otomatik olarak sürüş tarzınıza göre bu seçimi yapıyor.

G20’de şimdilik 2 benzinli ve 3 dizel motor alınabiliyor. Benzinlilerden ikisi de 2.0 litre, turbo motorluyken, 320i 184 bg ve 300 Nm tork üretirken, 330i 258 bg ve 400 Nm ile 0-100 km/s hızlanmasını 5.8 sn’de gerçekleştiriyor. Dizellerde yine 2.0 litrelik 150 bg ve 320 Nm ile 318d ve 190 bg ile 400 Nm ile 320d seçenekleri 4 silindirli olarak alınabiliyor. Özellikle 320d hafifleyen gövdeyle birlikte 6.8 sn’de 100 km/s hıza çıkarken sadece 4.2 lt/100 km’lik ortalama tüketim değerine sahip. 320d’de ayrıca dört tekerlekten çekişli versiyon xDrive’da alınabiliyor. 6 silindir sevenler ise 265 bg ve 580 Nm’lik devasa torklu 3.0 litrelik makineyi alabilirler. 330d 5.5 saniyelik 0-100 km/s hızlanmasını 4.8 lt/100 km’lik ortalama tüketimle destekliyor. Tüm dizeller AdBlue sistemiyle donatılmışken, benzinli motorlarda da partikül filtresi yer alıyor. 318d ve 320d modellerinde standart olarak 6 ileri manuel şanzıman sunulurken 8 ileri Steptronic vites kutusu opsiyon olarak geliyor, diğer modellerse sadece otomatik şanzımanla alınabiliyor.

2019 yazında motor seçeneklerine 3.0 litrelik, çift turbo destekli M340i xDrive ve 330e plug-in hibrit katılacak. M340i 374 bg gücü ve 500 Nm’lik torkuyla 0-100 km/s’ye 4.4 saniyede çıkabiliyor. Bu eski E90 M3’leri bile geride bırakacak kadar hızlı. 330e ise 3.0 litrelik benzinli motorunu elektrik motoruyla kombine ediyor ve 250 bg güç ortaya atıyor. Arka koltukların altına yerleştirilen batarya otomobile 60 km’lik elektrik menzili sunarken modelin ortalama tüketimi 1.7 lt/100 km, emisyon değeriyse 39 gr/km.

Kabin
F30’un en zayıf olduğu noktalardan biri kabini ve rakiplerine göre geri kalan manuel (el freni ve analog göstergeeler gibi) kontrolleriydi. Ancak yeni model bunların önüne geçmiş gibi görünüyor. 8 Serisi, X5 ve Z4’te gördüğümüz tamamen dijital göstergeler 3 Serisi’ne de adapte edilmiş. BMW Live Cockpit adı verilen bu göstergeler kişiselleştirilebiliyor ve sürüş moduna göre farklı renklere bürünüyor. Ayrıca 8.8 inç genişliğindeki Infotaintment ekranı standart olarak sunulurken bunu 10.25 inç daha geniş bir ekranla değiştirebiliyorsunuz. iDrive 7 altyapısı kullanan Infotaintment sisteminin en büyük özelliği yazılımının bir BMW modelinde ilk kez online olarak güncellenebiliyor olması.

3 Serisi hiçbir zaman yalıtım konusunda sınıfının en iyisi olmamıştı. Ancak artık bu değişecek gibi görünüyor çünkü BMW önde özel yalıtımlı bir cam kullanırken A sütunlarının izolasyonu için de özel olarak çalışılmış. Bu da sportifliğin yanında gelişen aerodinamik özelliklerle birlikte konforun da yolculara sunulduğu anlamına geliyor. Sanıyoruz ki oldukça sessiz bir 3 Serisi bizleri bekliyor. Artan boyutlar kabin hacmine özellikle arkada ciddi şekilde olumlu etkilerken bagaj hacmi 480 litre ile güncel modelle aynı.

Teknoloji
Yeni 3 Serisi’nde BMW’nin elindeki tüm güvenlik sistemlerine yer verilmiş. Akıllı hız sabitleme sistemi, şerit takip sistemi gibi özellikler geliştirilmiş olarak otomobilde kullanılırken otomatik park yardımcısı sürünün etrafını iyi göremediği yerlerde sürüşü devralıyor ve park etmeyi tamamen otomatik olarak yapabiliyor. Ayrıca sürücüler dar yerlerde araçlarına binmeden 3 Serisi’ni olduğu yerden çıkartabiliyorlar.

Otomobilin standart donanımında yaya ve araç için çarpışma uyarısı ve otomatik frenleme sisteminin sunuluyor olması özellikle çarpışma testlerinden alınacak dereceler için kritik.

3 Serisi ile birlikte tanıtılan ve BMW modellerinde de ilk kez kullanılacak olan Intelligent Personel Assistant yapay zekaya sahip bir altyapı barındırıyor. Sürücünün rutin hareketlerini öğrenerek önerilerde bulunan sistem sesle de komut edilerek kullanılabiliyor. Sürücü ‘uykum geldi’ dediğinde sistem otomatik olarak müzik tarzını değiştiriyor, ambiyans aydınlatmasını rengini ve kabin sıcaklığını değiştiriyor. Ayrıca navigasyona ‘beni eve götür’ gibi önceden tanımlanmış komutlar verildiğinde haritada bu lokasyonları görebiliyorsunuz. Sistemin fonksiyonları ve komutları online güncellemelerle genişletilebiliyor ve kişiselleştirilebiliyor.

3 Serisi’nde belki de en çok ses getirecek teknoloji içerisinde Near Field Communication teknolojisi barındıran dijital anahtar. Şimdilik sadece Android 8.0 işletim sistemi barındıran Samsung Galaxy telefonlarla çalışan sistem bu altyapının olduğu cep telefonlarını anahtara dönüştürüyor. Böylece otomobili çalıştırmak için anahtara gerek kalmıyor. Sürücü telefonunu kablosuz şarj alanına koyduğunda otomobil çalışıyor.

BMW teknolojik olarak sınırları zorlamasının yanında otomobilin donanım özelliklerine de özen göstermiş. Lazer farlar, kapı altlarında karşıla aydınlatması, elektronik el freni, üç bölgeli havalandırma ve 6 farklı renk seçeneği sunan ambiyans aydınlatması gibi detaylar 3 Serisi’nin lüks hissiyatını farklı bir noktaya taşıyacak gibi.
arka stopları tersten lexus lc'ye benzettiğim ama ne olursa olsun gözümü gönlümü fethetmeyi başarmış bmw 3 serisinin yeni yüzü.

1.6 litre benzinli motorunun olmayışı ülkemizde zaten artan araç fiyatlarıyla alımı zorlaştırırken üstüne üstlük birde bir üst vergi diliminden satılacak olması satış rakamlarını düşündürmüştür. küçük müteahhit oğullarını muhtemelen üzecektir. 320i ED'lerin piyasasını arttıracaktır.

Tasarım olarak 5 Serisi'ne benzemesi dışında bayağı gelişmiş olan 3 Serisi'dir. Özellikle gövdenin hafiflemesi BMW için birincil öncelik olarak görünüyor. Bunu tüm yeni modellerinde kullanıyorlar.

F30'da iç mekan kalitesi rakiplerine göre biraz geri kalıyordu, G20'de görünen bunu çözdükleri şeklinde. Sportif sürüş ve diğer yenilikçi teknolojileri de ele alırsak G20 bayağı sınıfında lider olabilecek konumda görünüyor.
Güncel araç fiyatlarına bakıldığında 5 serisi kullanıcılarını kendine çekecek olan ve yollarda pek sık göreceğimiz premium arabadır.
min. 2000cc ile ülkemize gelecek olan otomobil. bu ülke silindir hacmi yüksek ne araçlar harcadı. 3 serisi bunlardan olmaz umarım.

ayrıca iç mekanda da 1 kasadan farklı olacağı beklentisindeyim. Mercedes d segmentini e ile benzetirken, BMW c segmentinden uzaklaşmalı. (iç tasarım)
Nihayet yarın Türkiye lansmanı yapılacak otomobil. Daha önceden gelmesi bekleniyordu ancak sanırım BMW 2019 modelleri ilk getirmek istedi. 9 aylık bekleyişe değecek mi göreceğiz.
320i modelinden itibaren başlangıç fiyatı 331 bin 300 TL. Fakat %5 indirim yapılacağı söylendi. Son indirimli fiyatı 315 bin 500 TL oldu yani.
beğenmediğim iç ve dış tasarıma sahip 3 serisidir. Yeni nesil bmw’lerde yalnızca g30 5 serisini beğenmekle beraber, X2, X7, Yeni 1, Yeni 7, Yeni X6 gibi g20 kasa kodlu 3 serisi de bmw’nin geliştikçe çirkinleştiğinin nazarımdaki kanıtı olmuştur.
2016 F30 3.20ied araca sahip olarak hayran kaldığım otomobil. Sportif ve lüx ruhu bir araçta ne kadar iyi birleştirebilirse o kadar iyi birleştirmiş BMW. Araç çift cam olması sayesinde ciddi bir yalıtım mevcut. Çift süspansiyon olması araç ağırlığına göre esneme sağlıyor. Kasa makyajla çok daha güzel hale gelecektir. BMW 3 serisi Spor Premium olduğu gibi artık konfor aracı olmuş
f30 mükemmel bir arabaydı bununda mükemmel olduğuna eminim adı üstünde o bir BMW
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri