2015 sonu ile çıkan yeni kasa Bmw 1.18i'nin testidir.

Kendi gibi yeni 1.5 litrelik motora sahiptir. Bu motor yerini aldığı 1.6 litrelik motor gibi 136hp'lik güce sahiptri. Maksimum torku ise 220 Nm.

Eski bir serilerinin en çok eleştiri alan yanlarından birini oluşturan dar iç mekan büyüyen otomobil ile oldukça genişlemiş. Yeni motorun büyük katkısı ile de ortalama yakıt değeri 5.1 litre.

Arkadan itişli, hızlanmak için elinden gelen gayreti gösteren ve bir çok otomobilden daha hisli direksiyonu ile üzerindeki armanın hakkını vermeyen çalışan otomobil, yerini aldığı eski 1.16i ile hemen hemen benzer karakterde. Virajlarda daha çok güven veren yeni 1.18i, ara hızlanmalarda da tatminkar bir performansa sahip.

Eskiden olsa karşılaştırma gereği dahi duymayacağım bazı hatchback C segmeti otomobillerin; önemli geliştirilmelerle Bmw 1 serisi ile arayı iyice kapatmış olmaları, yeni 1 serisinin işini oldukça zorlaştırıyor.

Özetle uçmasını beklediğiniz bir Bmw istiyorsanız yeni 1.18i sizin için fazla tatsız olabilir ama prestij ve konfor odaklı değerlendirildiğinde Mercedes ve Audi ile verdiği savaşta kesinlikle geri adım atmıyor.
1.5 litrelik 3 silindir motorun mağduru olan bir başka otomobil.
Arkasındaki '18' yazısını kesinlikle hak etmiyor.
Haftaya elime geçecek olan ufaklık. Motor - kasa ilişkisi hakkında bir yazı yazmayı düşünüyorum, zira bu aralar en çok eleştirilen motora sahip.
Makyajlı 1 Serisi makyajsız modele göre tasarım olarak büyük bir adım niteliğinde - tabii bu BMW için, zira markanın makyajlarını anlamak epey zor- ama en büyük değiim sürüş dinamiklerinde. İlk bakışta 'yaw ne değişti ki bunda?' diye sorabilirsiniz ama kullandığınız zaman küçük dokunuşların nasıl büyük bir etki yarattığını görüyorsunuz.

Bir defa çok daha sessiz bir hale geldi makyajda 1 Serisi. Süspansiyonlara yapılan güncelleme tümsek ve çukurlarda darbeleri çok daha iyi absorbe eden bir sürüş çıkarttı ortaya. 3 silindirli motor eski motora göre çok daha sessiz, ayrıca denildiği kadar da cansız değil. Bir başka değişim direksiyonda. Çok daha tepkili hale geldi, biraz hafifledi ve tur sayısı azaldı.

Kısacası çok daha konforlu, daha keyifli sürüşü olan, az yakan ve daha rafine bir 1 Serisi var artık karşımızda. Hee bi de, baya iyi yan gidiyo :)
Bu motoru hem mini'de hem bmw'de test etmiş biri olarak motorun gayet canlı ve tatminkar olduğunu söyleyebilirim. Histen öte sayılara baktığınızda benzer bir durum ortaya çıkar. Maksimum gücü eski motora göre daha aşağı devirlerde sunup daha uzun süre devam ettiren motorun 220 Nm'lik torku da düşük devirlerde elde ediliyor. Audi a3 benzer klasmanda 150 bg sunuyor ve 1 serisinden daha atik bir sürüş hissi alınmıyor. Benim düşüncem motorun cansız hissedilmesindeki en büyük neden eco ya da comfort sürüş modları olabilir. Sport modda ayın karanlık yüzü keşfedilebilir, daş düşebilüğ, ayı çıkabilüğ...
kendim aynı motoru hem minicooper da hem 1.18 de test ettim. fakat psikolojik olarak mıdır nedir bilemedim ama mini de her fren yaptığımda vites düşürdüğünde gelen titreme rahatsız etti. bmw de aynı problemle karşılaşmadım. 1.18i ile lastikler tam ısındığında yanlıyorsunuz. ama ağırlık transferi olmadan bu araçla efsaneler yaratırım diyorsanız. Afedersiniz ama sallıyorsunuz.
BMW ile MINI'nin her ne kadar motorları aynı olsa da şanzımanları aynı değil, yukarıda bahsedilen titreme hissinin nedeni tam olarak bu aslında. BMW ZF8 şanzıman kullanırken, önden çekişli MINI ve yine önden çekişli BMW modellerindeyse Japon üretici Aisin 6 ileri kullanılıyor.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri