Şu an 94.472tl'lik satış fiyatına sahip olan arabadır.
Sınıfındaki bir çok modelden çok daha iyi bir yol tutuşa sahiptir, arkadan çekişli olması büyük avantajıdır. Ama bmw lüksünü ve konforunu bu arabada aramak hata olur.
Yakıt tüketimi olarak 5-5.5 litrelerde yakıt tüketen modeldir.
Aynı zamanda oldukça da iyi gider, 116 beygir kağıt üstünde az görünebilir ama pek öyle değildir.
Yeni kasası tip olarak daha keskin çizgilere sahiptir, benim daha çok hoşuma gitti.
2013 modelini uzun yolda kullanma şansım oldu. Motor 116 beygir gibi hissettirmiyor. Direksiyon keyif veriyor. Sürüş modları çok kullanışlı. Eco modda tam bir eşek, sport modda adeta bir fahişe. Normal modda İstanbul-Kıyıköy yolunda 360km'de 70 liralık mazot yaktı. 5 kişi, bagaj, klima hep açık.
M paket estoril mavisi beni benden alan modeldir. Az yakar çok kaçar, son kasadan bir önceki makyajlı hali ve dediğim kombinasyon boyun kıran modeldir.
Makyajlısına çok para istenen hede.
şu an satış fiyatı 103.000tl isteniyor otomatik olanına. manueli ise 94.000tl.
az önce yenisi yanımdan geçmiş olan şahsiyet, eskisi ile alakası yok sanki. görünüm ve havası çok değişmiş, çok beğendim.
Oldukça çirkin, yavaş ve iç hacim çok başarısız bir otomobildir. 1.16D alıp hem az yakacak hemde arkadan itişli sürüş keyfini doruklarda hissedeceğim gibi beklentileri olanların almaması gereken otomobildir.
94.000tl gibi bir satış fiyatına sahip c segmenti otomobil.
Arkadan çekişli olduğu için segmentinde tek, başka bir alternatifi yok. Sürüş dinamikleri de rakiplerine bu yüzden daha zevkli. Malzeme kalitesi selefine göre çok yüksek ama maalesef bir Volkswagen Golf değil.
Alınır mı? Bence alınır, hem az yakar, hem bakkala çakkala gider hem arada yan gider. Her yola gelir yani.


bu minyon bavyeralı içeri girdiğiniz andan itibaren sürücü odaklı kontrollerle, şaft üzerine organize edilmiş kaliteli orta alanla ve kolayca pozisyonunuzu bulabildiginiz koltukla sizi şık bir bellboy gibi karşılıyor. a sütunu dibinde üçgen alandaki sert plastik dışında ön alan ve konsol, bana kusursuz gibi geldi. konsol audi kadar minimalist değil ve gri pütürlü parlak kaplamalarla çok sportif.

sürüş 1.5 lt ve 116 hp'lik motor nedeniyle öyle orgazmik nitelikte değil. buna rağmen virajlarda ivme ile arkadan gelen kıpırdanma size arkadan itişli bir araç kullandığınızı dürterek hatırlatıyor. spor ve eco pro modlar arasında bariz farklar, gaz-fren tepkisi ve direksiyon sertliğinde kendini hemen hissettiriyor. sürüş modlarının laf olsun diye konulmadığı ve arkaplanda uğraşıldığı çok kolay farkediliyor. buna paralel, yanlış hatırlamıyorsam, auto show dergisinin en başarılı bulduğu ekonomik mod bmw'nindi. bu arada 2000 km'deki araçla çoğunluk spor modda, kickdown'lar eşligindeki sürüş sonucunda ortalama tüketimin 7 lt/100 km civarında olduğunu unutmamak lazım. malumu tekrar göze sokmak gerekirse izolasyon ve süspansiyonlarda en ufak sıkıntı hissedilmedigini de eklemeli.

bagaj hacmi 360 lt, kişiye göre değişir ama, yeterli ve kullanışlı. görüş açılarında büyük sıkıntı yok. geri görüş kamerası başlangıç diyebileceğim türkiye+joy pakette standart. arka alan hacmi ve genel kullanışlılık beklentileri karşılayacak düzeyde.

aracı kullanırken tempolu bir kullanış için şaka yollu "biraz magandalık yapayım mı?" dediğimde satış görevlisinin "bu araç bir miktar magandalık isteyebilir!" diyerek beni güldürmesi herşeyi özetliyor sanırım. sonuç olarak bu bavyeralı minyon esnek özellikleri olan özel bir makine ama yetenekleri kısıtlı. dizelden öte benzinli daha cezbedici sanki. sözlükteki "fakir bmw'si", "tok kapı", "bunu alacağına uçak al" muhabbetlerini bir kenara bırakırsak, bu minyon güzelle bir çay için (test edin) derim. son olarak golf, a3, astra, leon kullanmış biri olarak araçtan indiğimde elimi böbreğime atıp "acaba?" dediğimi uzun bir süre (alacak parayı biriktirene kadar) unutmam herhalde.
fiyatı 104.000 tl'den başlayan otomobil. 8 ayda 20.000 tl'den fazla zam gördü, şu an için alınabilecek otomobiller arasında olarak görmüyorum.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri