Bmw'nin en ucuz arabası olma özelliği taşıyan araba.
Makyajsız versiyonun ön koltuktan ses gelme, arka koltuk altlarının paslanması gibi kronik problemleri vardı. Makyaj ile birlikte bunlar giderildi. Ağırlık dağılımı ve yol tutuş olarak çok dinamik olmasına rağmen tipsizliği ve malzeme kalitesi ile bir bmw değildir. Biraz üvey evlat olduğu marka için c sınıfında araba satışı yapabilmek, daha fazla müşteriye hitap edebilmek için üretilmiştir. Sınıfının tek arkadan çekiş arabasıdır.
Başka bmw almaya param yetmedi arabasıdır benim gözümde.
Nedeni ise şu anki fiyatını hiçte haketmiyor. Sınıfında ondan çok daha iyi ve ucuz arabalar varken bir insan gidip bunu alıyorsa 'bmw'ye biniyorum demeliyim' kafasındadır. Bu yüzden maalesef saygı duyamıyorum.
Yeni kasasına hasta olduğum araç.Sınıfının arkadan çeker tek aracı olması da cabası
1.20 dizel olanını fellik fellik aradığım araba.
Eski falan ama hem yakıtı güzel hem de aero paket olanları güzel görünüyor. Islak zeminde ufak ufak yanlayıp gezmek çok keyifli olabilirdi. Ama maalesef temiz olanları da otomatik vites ki ona gerçekten katlanamam.
Ayrıca sanırım satılan en ucuz sıfır km arkadan itis prestiji araçlardan biridir. Genç Tayfa tarafından sevilir. Yazılım downpipe tarzı işlemler ile 200 hp oluyor ve gayet yanlıyor.
arkadan itiş oluşu, dizelinde dahi tatminkar performansı ve yakıt ekonomisi olan, otomatik şanzımanı zaten kendini kanıtlamış bayıldığım bir hatchback araç. Sınıfında rakibi yok, rakipleri önden çeker ve keyifsiz halde iken bile 90bin+ fiyatlarda (bkz: vw golf) 1 serisi bence ucuz algıda değildir.
İlk serisi çok tipsiz olsa da ikinci seriden itibaren yakışıklı hale gelmiştir M paket ile birlikte.
1.23'ler falan çok hoş arabadır.
100.000tl bandına oturmuş olan fiyatlara rağmen hala satılmakta olan otomobil. Anlamıyorum ki bu paraya gidip nasıl oluyor da insanlar c segmenti otomobil alıyor.
2015 model 1.16d olanı için konuşursak:

bu minyon bavyeralı içeri girdiğiniz andan itibaren sürücü odaklı kontrollerle, şaft üzerine organize edilmiş kaliteli orta alanla ve kolayca pozisyonunuzu bulabildiginiz koltukla sizi şık bir bellboy gibi karşılıyor. a sütunu dibinde üçgen alandaki sert plastik dışında ön alan ve konsol, bana kusursuz gibi geldi. konsol audi kadar minimalist değil ve gri pütürlü parlak kaplamalarla çok sportif.

sürüş 1.5 lt ve 116 hp'lik motor nedeniyle öyle orgazmik nitelikte değil. buna rağmen virajlarda ivme ile arkadan gelen kıpırdanma size arkadan itişli bir araç kullandığınızı dürterek hatırlatıyor. spor ve eco pro modlar arasında bariz farklar, gaz-fren tepkisi ve direksiyon sertliğinde kendini hemen hissettiriyor. sürüş modlarının laf olsun diye konulmadığı ve arkaplanda uğraşıldığı çok kolay farkediliyor. buna paralel, yanlış hatırlamıyorsam, auto show dergisinin en başarılı bulduğu ekonomik mod bmw'nindi. bu arada 2000 km'deki araçla çoğunluk spor modda, kickdown'lar eşligindeki sürüş sonucunda ortalama tüketimin 7 lt/100 km civarında olduğunu unutmamak lazım. malumu tekrar göze sokmak gerekirse izolasyon ve süspansiyonlarda en ufak sıkıntı hissedilmedigini de eklemeli.

bagaj hacmi 360 lt, kişiye göre değişir ama, yeterli ve kullanışlı. görüş açılarında büyük sıkıntı yok. geri görüş kamerası başlangıç diyebileceğim türkiye+joy pakette standart. arka alan hacmi ve genel kullanışlılık beklentileri karşılayacak düzeyde.

aracı kullanırken tempolu bir kullanış için şaka yollu "biraz magandalık yapayım mı?" dediğimde satış görevlisinin "bu araç bir miktar magandalık isteyebilir!" diyerek beni güldürmesi herşeyi özetliyor sanırım. sonuç olarak bu bavyeralı minyon esnek özellikleri olan özel bir makine ama yetenekleri kısıtlı. dizelden öte benzinli daha cezbedici sanki. sözlükteki "fakir bmw'si", "tok kapı", "bunu alacağına uçak al" muhabbetlerini bir kenara bırakırsak, bu minyon güzelle bir çay için (test edin) derim. son olarak golf, a3, astra, leon kullanmış biri olarak araçtan indiğimde elimi böbreğime atıp "acaba?" dediğimi uzun bir süre (alacak parayı biriktirene kadar) unutmam herhalde.
Satış fiyatı dışında başka bir eksiği olmayan otomobli.

Evet motor seçeneklerinde performanslı bir seçenek yok ve buna rağmen en ucuz 1 serisi 100.000 tl.

Bunlar dışında ben herhangi bir sorun göremiyorum. rwd sürüşe sahip bu segmentte başka seçenek de yok zaten. O fiyat bir tık düşse çok daha fazla satacaktır.
  • / 3
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri