bmc'nin 1988-2009 yılları arasında üretilen hafif ticari araç ailesinin adı.

levend adı, dilimize yerleşik olması için esas üretici olan leyland adından uyarlanmıştır.

iki tip levend modeli vardır. bunlardan tm30, levend 60 ve 100 de denilen ve esasında İngiliz leyland sherpa (cv306) modelinden türetilen monokok gövdeli, iki hacimli (yani burunlu) model (panelvan, tek kabin veya çift kabin kamyonet seçenekleriyle),

ve bmc'nin kendi tasarımı olan, merdiven tip ayrık şasili tek hacimli (burunsuz) md serisi modeli. bu da yine iki ayrı gövde seçeneğine sahip. bir gözükara karoseri tasarımı olan minibüs, diğeri de Mercedes-benz MB100 ün gövde kabuğundan türetilme burunsuz model(kamyonet devrilir kupalı ve panelvanda yüksek tavan seçeneği de var).

üç farklı araçta da, ortak komponentler kullanılmıştır. leyland b serisi 1.8 litre (54 ps), 2.5 litre nissan bd25 (85 ps) ve 3.0 litre nissan bd30 (100 ps) direkt püskürtme (bosch ve pompa) dizel motor seçenekleri,
5 ileri Rover r380 senkrolu manuel şanzıman,
bmc tasarımı 5.125/1 oranlı hipoid diferansiyel,
hema 8033 hidrolik direksiyon,
önde hava soğutmalı disk frenler, arkada kampanalar, gözükara levend minibüste hava tahrikli hidrolik (air over hydraulic) fren sistemi, gibi özellikler mevcuttur.

levend'lerin yerini 2004 yılında pininfarina tasarımı olan bmc megastar almıştır.
Celica hocadan yine güzel bir entry. Dedelerimin, dayılarımın şoför olması nedeniyle yıllardır ticari araçlara merakım var ve böyle bilgiler hoşuma gidiyor, ayrıca yanılmıyorsam beklenenin altında satışlara ulaştı galiba, Ankara gibi büyük bir kentte bile nadir görülüyor, belki de yıllara meydan okuyamadı bilemiyorum ama bu topraklarda bir aracı kolay kolay bitirmezler , md 27'ler bile hâlâ aktif olarak kullanılıyor. Bu arada tekrar entry entry'sini hiç boşa frenlemeyin. Sayfa sayfa yazı yazıyorsun güncel başlıklarda görünmüyor. Hâlâ enrty silinemiyor. Bunlar bir düzeltilsin, sonra frenlersiniz.
Genelde tüp arabası olarak kullanılır bunlar. Kullanıcı kitlesi şöyle kullanır:
Araç durdurulacağı zaman frene falan gerek yok direkt olarak vitesteyken stop edilir el freni falan da çekilmez.
Çalıştırmak için de araca bindikten sonra kapıyı kapatırken aynı anda debriyaja basıp marşa basılır ve dip gaz kalkılır.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri