1964 yılında izmir'de kurulan otobüs ve kamyon markası. ks. british motor company.

aslında tarihçesi biraz karışık. kökenleri 1905 yılına kadar dayanır. ilk olarak austin motor company ismiyle ingiltere'de temelleri atıldı. 1952 yılına kadar bu isimle üretim yaptıktan sonra british motor holdings ile birleşerek bmc adını aldı.

yerli sermayenin şirkete ortak olmasıyla izmir'de bir fabrika kuruldu. kamyon ve traktör gibi büyük araç üretimine odaklandılar. 1989 yılında dönemin en büyük holdinglerinden olan çukurova tarafından tamamı satın alındı. ar-ge kısmına büyük paralar dökmüş ve üretim sınıfında dünyanın sayılı firmalarından biri olmuştur.

son yıllarda holding'in yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle firmaya, önce tmsf el koymuş ve ardından ethem sancak'a ait olan es mali yatırım'a satılmıştır.
"Bence bmc" sloganı akıllara kazınan ağır vasıta üreticisi.
fabrikası izmir’den taşınacağı yönündeki iddialar ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı tarafından yalanlanan şirkettir.
şehiriçi otobüsleri halkotobüsleri tarafından oldukça beğenilen ve tutulan,oldukça da güçlü modellerdir.
ana üssü izmir pınarbaşı'nda yer alan marka. hükümet desteğini arkasına alan şirket, taşınmaktan ziyade büyüme stratejisi geliştiriyormuş. sakarya karasu projesi büyüme politikasının bir parçasıymış.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri