1964 yılında izmir'de kurulan otobüs ve kamyon markası. ks. british motor company.

aslında tarihçesi biraz karışık. kökenleri 1905 yılına kadar dayanır. ilk olarak austin motor company ismiyle ingiltere'de temelleri atıldı. 1952 yılına kadar bu isimle üretim yaptıktan sonra british motor holdings ile birleşerek bmc adını aldı.

yerli sermayenin şirkete ortak olmasıyla izmir'de bir fabrika kuruldu. kamyon ve traktör gibi büyük araç üretimine odaklandılar. 1989 yılında dönemin en büyük holdinglerinden olan çukurova tarafından tamamı satın alındı. ar-ge kısmına büyük paralar dökmüş ve üretim sınıfında dünyanın sayılı firmalarından biri olmuştur.

son yıllarda holding'in yaşadığı ekonomik sorunlar nedeniyle firmaya, önce tmsf el koymuş ve ardından ethem sancak'a ait olan es mali yatırım'a satılmıştır.
"Bence bmc" sloganı akıllara kazınan ağır vasıta üreticisi.
fabrikası izmir’den taşınacağı yönündeki iddialar ulaştırma, denizcilik ve haberleşme bakanı tarafından yalanlanan şirkettir.
şehiriçi otobüsleri halkotobüsleri tarafından oldukça beğenilen ve tutulan,oldukça da güçlü modellerdir.
ana üssü izmir pınarbaşı'nda yer alan marka. hükümet desteğini arkasına alan şirket, taşınmaktan ziyade büyüme stratejisi geliştiriyormuş. sakarya karasu projesi büyüme politikasının bir parçasıymış.
Türkiye'nin %100 yerli otomotiv firması olması, ana ortak İngiliz British leyland'ın 1986 yılında parçalanması ve Çukurova Holding'in British leyland'dan kalan hisseleri satın almasıyla gerçekleşmiş firmadır.

bmc bu dönemden itibaren ar-ge'ye ve pazarlama çalışmalarına önceden de denildiği gibi ciddi bir yatırım yapmış, British leyland'dan kalan araçların üzerinde özgün çalışmalarda bulunmuş (dev fatih projesinde leyland g terrier kupasının tavanının uzatılıp, yataklı kupaya çevrilmesi gibi) ve nissan'dan cummins'e, Mercedes-Benz'den Volvo'ya pek çok firmayla teknolojik ortaklıklar kurmuştur.

nissan'la kurduğu ortaklıkta, BD30 motorun hafif ticarilerde kullanım lisansını almış ve nissan otomobil modellerinin Türkiye'de satışı ve servisi işini üstlenmiştir.
cummins ve Volvo ile leyland g kupalı kamyon modellerinde motor tedariki üzerine anlaşmış, cummins motorlu model fatih, Volvo motorlu model de yavuz ismini almış, fakat Volvo ortaklıktan çekilince cummins ile çalışma bugüne kadar devam etmiş.

bmc tmsf'ye katılım ve el değiştirmeye kadar giden süreçte iflasın eşiğinden döndü. haklarını, alacaklarını alamayan firma çalışanlarından intihar edenler bile olmuştu.

bmc şu anda Euro 6 emisyonda 2017'de iett'ye sattığı yeni nesil procity'leri, türk silahlı kuvvetleri için kirpi'leri üretmekle meşgul ve firmanın bu yaz profesyonel fx kamyon serisini tanıtması bekleniyor.
Eski şehir içi otobüsleri kamyondan bozma motor şanzuman karoserden oluşan odun gibi araçlardır.
Avantajı matorlarının cummunıs şanzımanlarının ZF olması ve min. elektronik max. mekanik mantığıyla üretilmesi.
Bunlar ülke ekonomisi ve otobüscü esnafı için büyük avantajlarken yolcu ve şöförler için dezavantajdır.
Keza kamyon, çekici grubu içinde benzer şeyler geçerli.
Pro serisi sevilmeyen üretici.
Hannover Ticari Araç fuarında "Tuğra" isimli yeni ağır vasıtaları tanıtılmıştır.
Pro serisinin yerine geçmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri