Turbonuzdan en basit güç alma yöntemidir. Wastegate'nizin içinde emme manifoldundan geri besleme alan bir düzenek mevcuttur. Düzenek dediğim de yayla diyafram yani. Eğer emme manifoldundaki hava, bu yayın belli bir değerde açılma değerini geçerse wastegate açılır ve turbonuzun daha fazla sıkıştırma yapmasını önler ve motorunuzu korur.

Bazıları bu yayı daha sert takar, bazılarıysa bu manifold dönüş hattıyla turbo arasına bleed valve takar. Atıyorum normalde turbonuz 8 psi da wastegate açıyorsa, bleed valfe 12 psi da aç dersiniz böylece 12 psi'a kadar turbonuz hava pompalamaya devam eder.

Daha fazla güç almakla beraber yaya kıyasla daha lineer bir güç alırsınız çünkü 8 psi da açacak olan yay 6 psi gibi sıkışmaya başlar ve eksoz salyangozuna hava sızdırır.

Kimi araçlarda(Kullandığım 2013 model V40 gibi) ECU fazla basıncı tespit ediyor ve arıza ışığı yakıyor ama özellikle 2000 altı turbolu araçlarda patır kütür aşırı besleme yapabileceğinizi düşünüyorum.

Tavsiye:+3,4 psi yı geçmeyecek şekilde bu işlemi yapın sonra bana elinizde çatlak manifoldla gelmeyin :)
alternatif olarak düşük oktanlı yakıtı kullanışlı hale getirme yöntemi.

musluk tarzı bir parçadır. pnömatik boost controller diyebiliriz.
haram beygir meraklılarını ilgilendiren turbo ile ilgili olan parça. turbo ömründen bir miktar görür ama bunu sizin farkedebileceğinizi sanmıyorum. (bu dediklerim insan gibi basınç açtığınızı varsayarak yazılmıştır)
(bkz: dump valve)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri