şehirler arası araç paylaşım sistemi.

diyelim ki istanbul'dan ankara'ya özel aracınızla yolculuk edeceksiniz. bu siteye üye olup kayıt açıyorsunuz. gideceğiniz tarihi, saati, tahmini yolculuk süresini, araçtaki kaç koltuğu kiralamak istediğinizi ve elbette kendi belirlediğiniz fiyatı belirliyorsunuz. aracınıza binmek isteyen insanlar size mesaj veya telefon yoluyla ulaşıyor. istediğinizi kabul ediyorsunuz, istemediğinizi etmiyorsunuz.

yahut tam tersi de geçerli. istanbul'dan annkara'ya gideceksiniz ve tam da istediğiniz tarih ve saatte oraya giden bir araç buluyorsunuz. araçtaki boş koltuk sayısına göre istediğiniz koltuğu seçebiliyorsunuz.

genelde insanlar, sosyalleşmek için ya da daha ucuz yollu olduğu için tercih ediyorlar. temel prensip benzin masrafını paylaşmak olsa da, genelde araç sahibi mesafeye göre otobüsten ucuz bir fiyat belirliyor. dünya genelinde popüler olan bu ulaşım ağı ülkemizde de birkaç yıldır mevcut ve epey aktif kullanılıyor.
henüz denemek kısmet olmadı ama ilk fırsatta denemek istiyorum.
(bkz: böbrek.avi)
Oldukca tehlikeli de olan bir mantiktadir . Yani araca almadan kisiye sozlesme imzalatmak gerekiyor ki kaza yaptiginizda kendisine bir sey olursa kendisi veya ailesi ruhsat sahibinden guzel bir para alabilir . Otostopcu alip kaza yapip para odeyenler var . İsin bir diger boyutu da bu tur uygulamalari suistimal edenler cok dikkatli olmakta fayda var
Böbreği kese kağıdınamı sarıyım koliyemi koyuyim
Hiç tanımadığın bir sürücünün arabasında yolculuk yapıldığı için aşırı riskli eylem.
Benim de kesinlikle çok riskli bulduğum eylem. özellikle türkiye gibi terör olaylarının her gün yaşandığı bi yerde pek güvenli olmayacaktır.
izmir adana güzergahında üniversite öğrencileri ile haberleşerek bir çok defa yolculuk ettiğimiz uygulamadır. siz yolculuk güzergahı boyunca bir bedel belirliyor ve aracınız varsa yolcu buluyorsunuz. Benim derdim yakıt parası derseniz sizin için iyi bir uygulama olduğu kesin. Fakat bunu kullanmadan önce yolcunun bineceği yeri saati, yolcunun bineceği yeri saati iyi hesaplamanız lazım. Son bir seferde, arkadaşı mersin merkeze değil de insaniyet namına gideceği yere kadar hava karardığı için bırakayım dedim. arkadaşı bıraktığımda trafikten dolayı geç kaldım gideceğim yere. Sonrasına bir kaç hafif trafik kazası( arkadan çarpma) sonucu gideceğim yere geç varmış oldum. Ama yolculuk arkadaşı kafa dengi biri ise o yolculuk baya keyifli geçiyor. bana denk gelmese de art niyetli insanlar da yok değil.
kullanacaklar için kendileri tavsiye listesi hazırlamışlar:

--- spoiler ---
1. araç güvenliği ve tasarruf önemli
·arabanızın güvenlik standartlarını karşılaması, şehirler arası yolculuk için en önemli kriter. seyahatinizden önce aracınızın gidilecek mesafe için uygun olup olmadığını test etmek amacıyla aracınızı bakımdan geçirin. bakımlı ve ayarlı motor, yakıtı daha verimli tüketir. bakımsız araç hem fazla yakıt tüketir hem de havayı kirliliğine neden olur.
·doğru basınçtaki lastikler ise hem daha uzun süre kullanılabilir hem de daha güvenlidir. asfaltın ısısının aşırı sıcaklardan yükseldiği durumlarda araç tekerlerinin daha az hava dolu olması yolculuğunuzun daha güvenli geçmesini sağlayacaktır.
·yakıtı tasarruflu kullanmak için hep aynı hızda gitmeye çalışın, radara yakalanıp yol masrafınızdan fazla ceza ödemeyin. 90 km/s’den daha hızlı gittiğinizde yakıt tüketimini de artıracağınızı unutmayın.
·yolculuğunuzda bir b planınız hazır olsun. trafikte ya da feribot sırasında mahsur kalmayın, kaçış yollarınızı önceden planlayın.

2. eğlenceyi ve yol üstündeki lezzetleri de göz ardı etmeyin
·yeteneklerine ve ilgi alanlarına göre yol arkadaşlarınızla görev dağılımı yapın. kimi harita okuma konusunda, kimi ise mekan konusunda iyidir. en lezzetli mola yerlerinde durmak ve kestirme yolları keşfetmek için görev dağılımı pratik bir çözüm olabilir.
·sürücünün dinlenmesi, yolcuların da sabırsızlıkları bekledikleri yeme-içme ihtiyaçları için 2 saatte bir mutlaka mola verin. yolda gördüğünüz doğal ya da tarihi güzelliklerin fotoğrafını çekmek de mola vermek için iyi bir neden olabilir.
·en sevdiğiniz yol şarkılarınızı önceden hazırlayın, enerji veren parçalar kadar dinlendirici ve sakin şarkılar da seçmeye çalışın. yol arkadaşlarınızın eşlik edebileceği şarkılar eklemeyi de unutmayın.
· her tür ara kabloyu yanınızda bulundurun. sonra telefonunuzun şarjı bitip yolu şaşırdınız ya da akıllı telefonunuzda en sevdiğiniz şarkıyı dinleyemediniz diye üzülmeyin.
·uzun yolu daha eğlenceli hale getirecek oyunlar oynayın. plaka oyunu, bir harf seçip o harfle başlayan tüm ünlüleri sıralama oyunu, sıradaki şarkı sana gelsin gibi oyunlarla yolculuğu daha neşeli hale getirebilirsiniz.

3. sağlıklı ve rahat bir yolculuk için şunlara dikkat edin
·ayaklarınızın şişmemesi ve bileklerinizin ağrımaması için en rahat ayakkabınızı giyin. altı kalın tabanlı olan ayakkabılardan ve terliklerden kaçının. her şeyden önce rahat bir yolculuk yapmanın önemli olduğunu unutmayın.
·kesinlikle uykusuz araç kullanmayın. uykusuzluğun ve yorgunluğun türkiye’deki trafik kazalarının en önemli nedenlerinden biri olduğunu unutmayın.
·çok güneşli ve parlak havalarda uv filtreli ve polarize özellikli güneş gözlüğü kullanmayı ihmal etmeyin.
·yolda aniden acıkma, kan şekeri düşmesi gibi durumlar için mutlaka yanınızda atıştırmalıklar bulundurun.
.uzun yolculuğun sonunda arabadan koltuğun şeklini almış şekilde inmek istemiyorsanız arada küçük egzersizler yapın.
--- spoiler ---
herkesin kullanmadan fikir yürüttüğü yolculuk sistemi. şahsen ben ilk italya'da kullanıp çok mutlu olmuştum, bir sürü değişik insanla tanışıyosun. kolay yoldan yurtdışında da çevre yapiim hesabı. dönünce baktım burda da varmış, bir arkadaşla beraber denedik. e avrupa'nın aynısıymış. çok güzel geçti arkadaşlar. adamlarla yola çıkmadan önce profillerine bakıyosun, zaten konuşuyosun ediyosun. bir fikrin oluyo. ülkemize de medeniyet gelmiş, kullanın.
geçtiğimiz hafta ankara'dan bolu'ya gitmek için ilk defa kullandığım yolculuk paylaşım platformu.

özellikle birlikte birkaç saat geçireceğiniz kişilerin profillerinin tamamlanmış olmasına dikkat etmenizi öneririm. tc kimlik, telefon vs onaylanmış olursa içiniz rahat bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

bu vesileyle yolculuktan sonra kendi lokantasında bolu kebabı yediğimiz güven abi'ye selamlarımı göndermek isterim.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri