Bazı organizmalardan(biyokütle) veya onların metabolik kalıntılarından elde edilen yakıt türü.

Biyoyakıt, fosil yakıtların aksine yenilenebilir enerji kaynağıdır. Biyodizel, biyogaz ve etanol, araçlarda kullanılan biyoyakıtlardan bazılarıdır.
daha temiz enerji türü. dizel veya benzinin içine belli oranda karıştırılması dahilinde karbon salınımını azaltarak emisyon değerlerini düşürür.
(bkz: metanol)

(bkz: etanol)
Daha temiz enerji türü dememiz için Tank to wheel yani depodan tekerleğe değil Well to Wheel yani kaynağından tekerleğe gelene kadar olan sürece bakmamız lazım dediğim yakıt türü . Bugün Çin'de her elektrikli araç artışında çevre kirliliği daha da artacaktır neden ? Çünkü elektriği , fosil yakıttan elde ediyorlar . Ancak Norveç gibi bir ülkedesindir o zaman elektriğini de mis gibi üretirsin elektrik kullanarak başka yakıtları da mis gibi ham maddeden çevirirsin . Ancak Etanol ve Metanol'ün de spesifik enerjisi düşüktür oktanı fazladır . Neredeyse 3 te biri falan normal yakıtların .
Patates kızartması gibi koktuğunu duyduğum yakıt
(bkz: geç bunları)
biyodizelolanı ile uğraştığım, değişik kaynaklardan bilgi toplayarak ileride ön yanma odalı bir dizel arabada deneyerek tecrübe sahibi olabileceğim bir yakıt türüdür. Her ne kadar araçların bu yakıtlardan kullanması halinde dünya genelinde gıda krizi oluşacağı söylense de ufak karışımlarla, geleceğin dünyasına daha az kavrularak girilmek hedeflenmekte.
içeriklerinin hacim olarak en az %80'ni son on yıl içerisinde toplanmış canlı organizmalardan elde edilmiş bir yakıttır(bkz: Biyodizel)
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri