dilimize fransızca'da giren, iki veya üç tekerlekli, pedal aracılığıyla ayakla döndürülen veya elektrik gücüyle hareket eden bir ulaşım aracı. eskilerin deyimiyle velespit.
dünya'nın en güzel ulaşım aracıdır. hem çok sağlıklıdır, hem de bedavadır.
Küçüklüğümden beri vazgeçemediğim kadim dostum :)

Onu da MINI aldım ve yeniden küçükyalı Caddebostan arası kullanıyorum, yasasın bisikletli hayat :)
aslında istanbul trafiğini bitirecek ancak türk insanının henüz hazır olmadığı milenyumun icadı.
istanbul için asla çözüm olmayacak ulaşım aracıdır. avrupada çok tercih ediliyor olması bisikleti medeni toplumlarım ulaşım aracı sınıfına çıkarmaz. avrupada şehirleşmeler geçmiş tarihi ve doğal dokuyu bozmayacak şekilde yapıldığı için dar alanlarda eski mimariye sadık kalarak yapılıyor. bunun sonucunda daracık sokaklar ve çok az park yeri ortaya çıkıyor. bir de adamların memleketi dümdüz ovalık arazi. isviçre alpleri dışında koskoca avrupada rakım farkı yok neredeyse. yani yokuş inip çıkmıyorsunuz. bunun yanında dengeli göç dağılımları var. nüfus belirli şehirlerde aşırı artıp bazı noktalarda bitme noktasına gelmiyor. aslında anlattığım şey istanbulun tam tersi durum. bizim ülkemizde sürekli istanbul'a göç durumu var. her 4 kişiden biri İstanbul'da yaşıyor ve bu kaos büyümeye devam ediyor. benim işimle evim arası 21 km ve bu bana normal geliyor. motosikletle 15-20 dakikada gittiğim için çabuk vardım diyorum. peki bunu bisikletle nasıl sağlayabilirim, birisi açıklayabilir mi? elin hollandalısı 2 km uzaklıktaki işine tabi ki de bisikletle gider, gelsin burada 2 ayda afrikalı atletlere dönmezse her bildiğim yalan.

bisiklet bir kültürdür. kültür kelimesi iyi ya da kötü bir anlam içermez. geri kalmış ülkelerde de çok yaygındır. hatta ülkemizde Adana ve Konya'da da çok yaygın olarak kullanılmaktadır. İşe bisikletle gittiğinizde kimse size orada uzaylı görmüş gibi bakmaz. bu iki şehrimiz de kabul edilebilir seviyede büyük ve inanılmaz düzlüktür. yani bisiklete elverişli ortam olursa bizim insanımızda biner.
özellikle haftasonları yapılan doğa turlarına bayıldığım mevzu. bazı arkadaşlarım atlıyor arabaya, gidiyor şile'ye; 3-4 saat mis gibi temiz hava ve sporunu yapıp geri geliyor. sağlık durumum el verse ben de yapmak isterdim.
Kullanmaktan büyük keyif aldığım, çevremden " bu yaşa geldin hala bisiklet mi kullanıyorsun" şeklinde tepkiler alsam da kulak asmadığım fevkalade sağlıklı taşıma taşıtı.

Düzenleme: Dahi anlamındaki de ayrı yazılır, ayırdım.
bazen sabahları işe giderken kullandığım taşıt. işyerine vardığımda içimi acayip bir huzur kaplıyor. bünyeye arabadan daha iyi geldiği kesin.
yarışında şöyle bir şey olmuş. izlerken bile eğlendim. link
arabanın deposundaki yakıtı bitirmemek için tavsiye edilebilecek yegane ulaşım aracı olur kendisi. Gidilecek her yere gidilmesi, ulaşılabilecek her yere onun aracılığı ile ulaşılması insana bisikleti sevdirmektedir. çünkü karbon emisyonu sıfırdır. bizim gibi dışarıdan ithal akaryakıt alan ülkeler için can simididir. Ayrıca sağlık konusunda iyi olduğu da herkes tarafından bilinen bir konu.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri