psychological science gazetesinde yayımlanan bir araştırmanın ortaya attığı iddiadır.

yapılan araştırmada bir grup insan 6 ay boyunca aksiyon odaklı sürüş simülatörünü günde en az 5 saat oynamış. bu deney sonunda bu insanların yolda daha iyi bir çizgi tutturduğu ve otomobili daha iyi kontrol ettiği tespit edilmiş.

yıllardır içimden geçirdiğim bir şeydi, meğer cidden etkisi varmış.
lewis hamilton’ın da dahil olduğu hededir. britanyalı pilotun, kendini geliştirmek adına sürüş simülatörlerinde çalıştığı bilnir.
doğru oyunlarda özellikle similasyonlarda olabilecek olan durum.ve (bkz: Euro Truck 2)haricindeki oyunların şürüş kabiliyetini geliştirdiğine inanmadığım durum.
gerçek yarış öncesinde son derece gerekli bir durum. basit ve faydalı bir alıştırma. öğrenme. formula 1 pilotlarının da hepsi yarış haricinde simülatörde hazırlık yapmaktadırlar. hatta teknolojinin daha da ilerlemesi sonucunda bu tür oyunlardan veya simülatörden kendini geliştirip gerçek pistlere geçecek olan yeni yarışçılar da olacaktır.
yarış öncesi çıkılacak pisti pc oyununda da gezmek güzel olabilir.
kesinlikli doğru olan önermedir. colin mc rae rallyden çok şey öğrendim. illa direksiyona felan gerek yok, simulasyon modda oynadığınızda en azında aracın genel tepkisi hakkında fikriniz oluyor. arkadan kayan arabaya kontra refleksimi bu oyundan kazandım.
İyi bir direksiyon seti ile (ben logitech driving force gt kullanmıştım), simülasyon tarafı güçlü oyunlarda çok şey kazanılıyor. Gran turismo 6'yı bitirmiştim ps3'te. Sürüş yardımcılarını minimum kullandığınız zaman, alıştığınız bir arabanın nerede kafadan kayacağını anlıyorsunuz ,fren mesafesini daha iyi hesaplıyorsunuzviraj çıkışlarında gaza daha doğru oturuyorsunuz, ama dediğim gibi, klavyede 15 yıldır arabalarla ilgili oyunlar oynadım ama bu kadar fayda görmedim, direksiyon seti olduğu zaman iş çok değişiyor
(bkz: Gran Turismo)
Bilimsel araştırmaya gerek yoktu, bu artık kanıtlanmış bir gerçek. Tüm takımlar simülasyonla pilotlarını eğitiyor, ayrıca Nissan GT Academy diye bir olay da var. Adam GT onnaya oynaya gitti Le Mans'da podyum elde etti.

Zamanında bir lansmanda İstanbulPark'ta yanımda oturan Türkiye Ralli şampiyonunun co pilotu da bana aynı şeyi söylemişti. "Çok bilgisayar oynadığın belli oluyor" demişti. Biraz yan gitmiştik ondan söylemişti bunları. İki virajı ardarda yan bağlayınca adam şaşırmıştı, genelde toprakta yarış otomobiliyle bunları yaşayınca garip gelmişti tabii.
nürburgring nordschleife'ye gitmeden önce simulasyon oynayan arkadaşlarımdan bildiğim gerçek. böyle bir şey gerçekten de mevcut. bir direksiyon bir de forza gerek.
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri