Modifiye jargonunda kullanılmakta olan tabir.

Orjinal turbonun değiştirilip, yerine daha fazla güç üretecek bir turbo'nun takıldığını anlatır.

Bu tarz otomobiller genellikle 300 beygirin üstünde güç üretirler. Bildiğim kadarı ile yasal olmayan bir işlemdir ama kontrolü imkansız olduğu için yapılabilir.
Turbo lag sorununun ana sebebidir. Evet turbo ne kadar büyük olursa, motora o kadar daha fazla hava çekebilirsiniz. Ancak büyük turbo kullanıldığında gaz pedalına basmanız ve gücü almanız arasındaki süre zarfı artar. Bunun sebebi turbonun emme salyangozunun hava dolması gereken daha fazla hacme sahip olmasıdır. Alt devirlerde yeterince egzoz basıncı bulamadığı için palleri hızlı döndüremez ve vtec'lerde olduğu gibi belli bir devire ulaşana kadar ölü hızlanır.

Diğer yandan büyük turbo tork patlaması da yaşatabilir ve otomobilin kontrol edilemez bir güç dağılımı sahibi olmasına neden olabilir.

Otomobil üreticilerinin günümüze kadar turbo kullanmaktan çekinmesinin sebeplerinden biri de budur. Adamlar bunun için kafa patlatıyor yıllarca, sen kafam kadar turboyu takıp 1000 beygir arabam var diye dolaş...
Drag ve rolling severlerin yaptığı uygulama.

Adamı lag falan ilgilendirmiyor, tek derdi turbo dolunca hayvan gibi hava göndersin.
sadece turbo büyüterek dyno'da da anlık patlamadaki hp yi görünce orgazm olan modifiyecilerin yanında, herşeyi ayarında yapanlarla gayet güzel güçler alınabilmektedir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri