Hemen hemen tüm sürücülerin başına gelen tehlikeli durumdur.
Genellikle aklınıza bişey gelir veya bişeye odaklanırsınız.
Bir anda kendinize geldiğinizde direk yola bakarsınız, eğer kaza yapmadıysanız şanslısınız demektir.
Dikkat dağınıklığı problemi yaşayanlarda bu durum daha çok görülür.
Bu durum sadece yola bakarkende başınıza gelmeyebilir, vites atarken bile başınıza gelebilir.
Bi anlık dikkat dağınıklığı ile vitesi atmayı bile unutabilirsiniz.
Dikkatinizin daha çabuk toplanmasını sağlayan şey ise kesici sesi olacaktır.
liseye hazırlandığım sıralarda oldukça yoğun şekilde dikkat dağınıklığı problemlerim vardı. aynı anda birden fazla şeyle ilgilenmek birden fazla ses duymak birden fazla yere bakmak gibi delice huylarım vardı. bir türkçe hocamın sesli ortamda bol bol kitap oku ve anlamadıysan 30 kere de olsa başa dön anlayarak oku demesi üzerine yaklaşık 2 aylık pratikten sonra hayatımdaki tüm dikkat dağınıklığını def ettiğim hadise. trafikte başıma gelir mi diye çok bekledim ama şükür ki hiç gelmedi. acemi olduğum zamanlarda da belki kafamın çok yoğun olduğu moralimin dibe kadar kötü olduğu birçok yolculuk yaptım fakat dikkatim hep yolda idi. Ama olur ya gelir işte insana, netice itibari ile insanız gelir başımıza işte o zaman Allah korusun diyelim. pek de başka bir şey söylenemez zaten.
bende uzun sürelisinin mevcut olduğu vaziyet. bazen eve nasıl geldiğimi bile hatırlayamıyorum. yani detaylarını. muhtemelen bilinçaltının devreye girdiği anlara denk geliyor. ya da çabuk unutuyorum, bilemedim.
Kesici sesi olmasa da motor veya egzoz sesinin oluşmasını engellediği hede.

Genellikle rutin işler yapılırken yaşanır bu durum, yani sessiz bir ortam hep yapılan şeyler vs. Sürücüyü uyarmaya yetecek kadar sesli bir motor veya egzoz, sürücünün başka şeylerle ilgilenmesinin önüne geçer.

Elektrikli arabalar bence bu yüzden çok riskliler ama göreceğiz.
haberlerde genellikle peşinden 'feci bir kazaya neden oldu' şeklinde devam eden cümle başlangıcı.
insanlık hali.
hapşırmaya bağlı olarak vuku bulanları en tehlikelisidir.

nerede ne zaman geleceği belli olmadığından dolayı çok kötü bir yerde yakalandığınız takdirde başınıza büyük işler açma potansiyeline sahiptir. şahsen virajlı bir tatil yolculuğu sırasında güneşin karşıdan vurması sonucu hapşırdığımda tam da viraja giriyordum hızlı bir şekilde. allahtan karşı şeritten gelen yoktu, zira ben o anlık olayda karşı şeride geçmiştim çoktan.

o gün bugündür, hapşıracağmı hissettiğim an olabildiğince çabuk bir şekilde sağ şeride geçmeye çalışır ve hızımı düşürürüm. hapşırmasam bile ben önlemimi almış olayım da.
kafası dağınık insanın trafikte her daim başına gelen şey.
bunlar da ilginizi çekebilir