1895 yılında abd'nin ohio eyaletinde meydana gelen kaza buna örnektir. kaza'da 2 araç birbirine giriyor. biri yan yatıyor.

bu kazanın beyin yakan kaza sınıfına girme sebebi ise o dönemde ohio'da sadece 2 araç olması bence.
Ohio'da yaşanan kaza için suikast ihtimalleri üzerinde de durulmuş ancak bir şey çıkmamıştır.
Özel üniversitelerin en büyük rivayeti olarak 2 ferrarinin kafa kafaya çarpıştığı okul güzellemesi yapılır..... Her özel üniversite bunu yapmadan yök'e bağlanamıyor sanırım.
ohio'daki kazanın beyin yakmasının yanı sıra koca şehirde 2 otomobil varken plakanın nasıl dağıtıldığını düşündüğüm başlıktır.
"je 779" rastgele mi alınmış, bir anlamı var mı, yoksa ohio emniyet müdürlüğü bunu mu vermiş acaba?
(bkz: mont blanc tüneli)

tam olarak bir trafik kazası olmasa da şu adresten olduğu gibi kopyala yapistir yapıyorum:

--- spoiler ---

24 mart 1999'daki yangın faciasıyla discovery channel'daki bir araştırma begeseline konu olan tünel..
yangının, tünele girmeden önce dik yamaç tırmanan yoldan gelen ve hararet yapmış olan tırın hava filtresinde başladığı tespit edilmiş. tır şöförü tünelin ortasına kadar geldikten sonra dumanı farkedip durunca felaket oluşmuş. tünelden çıkana dek durmasaymış, bu facia olmayacakmış. tır tünelin içinde durunca alevler artmış ve soğutuculu aracın yükü olan margarin petrol etkisiyle yanarak yayılmış ve çok yoğun bir dumana yol açmış. arkasındaki araçlar u dönüşü yapıp çıkmaya çalışırken dumandan oksijensiz kalan ortamda motorları susmuş ve çoğu araçlarından bile çıkamadan ölmüşler. yangın sırasında tünelin güvenlik yönetimi hem italya hem de fransa ucundan ayrı ayrı yapıldığından koordinasyon bozukluğu olmuş, iki taraftanda birbirinden habersiz giren kurtarma ekipleri mahsur kalıp son anda alt taraftaki havalandırma tünelinden kendilerini kurtarabilmişler. güvenlik yöneticilerinden biri kameradan yangını farkedince u dönüşü yapıp kaçmak isteyen araçlara yardım olsun diye havalandırmadan temiz hava pompalamış. oysa yapması gereken tam tersi dumanı çekmek olmalıymış. tünele taze hava ile oksijen girince yangın artmış ve yardım niyeti ters tepmiş. tünelde her 600m. de bir yapılmış olan havalandırmalı bölmeler işe yaramamış. içleri duman dolmuş ve kimse bu bölmelere erişememiş. araştırmacılar faciayı sonrasında uzun süre araştırıp deneyler yapmışlar ve bunları bir belgesele dönüştürmüşler. tüm güvenlik önlemleri yenilenmiş ve benzer bir yangının tekrarlanmaması için yeni düzenlemeler yapılmış. artık tünel tek komuta merkezinden kontrol ediliyormuş. bu facia sonrasında tehlikeli madde statüsünde olmayan margarin yükünün petrol kadar tehlike arz edebildiği anlaşılmış.

--- spoiler ---
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri