Devletin, vergi toplama seferberliğinin son hamlesidir. Eskiden yapılan; büyük motor - yüksek güç ikilisi gerçeğinin, downsizing düşüncesi ile daha çevreci, daha iyi motorlara çevrilmesinin devletimiz tarafından görmezden gelinmesidir. Çünkü; motor hacminin küçülmesi ile silindir hacmine göre alınan vergi tahsilatı azalmış olacak ki böyle bir yola gidilmiştir. Hatta bu uygulama, 2001 yılı ve öncesindeki otomobillerin neden hurdaya ayrılmak istendiğinin de resimli karşılığıdır. O zamanlarda küçük beygirli olan otomobiller 2000 yılların ortalarında itibaren turbo takviyesi ile beygir gücünü arttırmışlardı.

Sözlükte pek belirtilmemiş ama benim okuduğum kadarıyla bu düzenleme ile vergi alınmayan elektrikli araçlardan da vergi alınacağı açıklanmıştır. Yani elektrikli araçlarda silindir, piston bulunmadığı için beygir gücüne göre alınacak MTV ile artık elektrikli araçlardan da vergi alınacaktır. Yalnız burada lütuf etmişler gibi bir düşünce sezdim. Elektrikli araçlar emsal araca göre verginin sadece %25'lik kısmını ödeyecekmiş. (Örneğin; dizel bir fluence vergisi 100 lira ise elektrikli fluence 25 lira vergi ödeyecek.)

Bu detaylar, bu alınan vergilerin kapsamı gözden çıkarılmamalıdır asla. Çünkü; her zaman her zaman kümesteki tavuklara yüklenilmesi, kümes dışındaki tavukların artmasıyla sonuçlanacaktır.
tümünü gör