Kesinlikle kalite simgesidir. Dikkat edin aynı markanın"b" segmentinde dört bijon varken, üst "c" ve "d" segmentinde bijonlar beş tanedir.

Editler:

1) Üstteki bir entry'e istinaden: Öncelikle "kalite" simgesidir demiştim, "lüks" değil . Aşağıdaki entrylerde Kartal'dan Doblo'ya, yok VW grubunun tüm jantlarının kullanılabilmesine kadar ilginç yorumlara kadar sünmüş... Tam anlaşılmamış sanırım :)

2) Üstteki bir başka entry'e istinaden:1983-1986 arası Kartal'lar sonradan üretilenlere göre malzeme ve işçilik eksenli çok daha iyidir ayrıca, net, :)

3) Bu da yazarın edit'i: BMW E21 ve E30; dört bijon olup, şık arabalardır, istisnalardan yani.
Bir önceki kasa Peugeot 3008 4 bijonluydu. Araçta Head-up Display bile vardı şimdi o araç kalitesiz mi? Gereksiz bir başlık olmuş.
İnsanlar alt paket araç alıp da üst paket jantı takamasınlar diye yapılmış pisliktir.

Bkz: iphone şarj soketi, kulaklık soketi
Lastiği sökmeye yarayan beş adet nesnedir. Fazlası anlamına gelmez.
Bal gibi de kalite göstergesidir. Yani kalite değil ama ona yakın bir anlamı olan işine saygı göstergesidir. Bakın bu resimdeki araç 1933 model bir yıldız yani o zamanki adıyla Daimler-Benz: i.hizliresim.com/nWg96B.jpg
Bu da 1988 model bir E30 BMW'nin resmi: moock.org/e30/wheels/mybottlecaps.jpg
Tabi ki bu o kaliteli bu kalitesiz dememizi sağlayacak bir kriter değil ama en azından işe olan saygıyı niteliyor benim için..
VW Grubu'na dahil tüm markaların birbirinin jantını kullanabilmesi anlamına da geliyor. O yüzdendir ki Porsche jantlı Polo'lar, Ibiza'lar görebiliyoruz.
kalite göstergesi mi?

1983-1986 yılları arasında üretilen Tofaş 131 kartal'lar 5 bijonluydu (5x118), hem de direksiyon simidi poliüretandı, bu mu lüks şimdi??

ikinci nesil fiat doblo ile 2017 ve üstü fiat fiorino'lar da 98 mm pcd'de olmak üzere 5 bijonludur. bunlar da takdir edeceğiniz üzere hafif ticari araçtır.

Volkswagen grubu b segmenti araçları da 5 bijonlu diye lüks sayılmıyor. üstelik Porsche ile pcd'leri farklı olduğu için Porsche jantlı bir polo, fabia ve ibiza göremezsiniz (spacer takılmadığı veya göbeği tadil edilmediği sürece).

yukarıdaki örnekte olduğu size Polo'ya Porsche jantı takılabilir diyenler, Renault 9 jantının Şahin'e, Doğan'a (ya da tam tersi) takılabileceğini zannediyor herhalde...
mercedes 1933 den sonra çok bozdu evet. 5 bijonun daha şık durduğu doğrudur fakat kaliteyi temsil eder vs. diyip saçmalayanlar olmuş..
Jaguar ftype üzerinde görünce bana acaba dedirtmiş sayıda bijondur. Kalite sembolü olabilir. Renault 12 toroslar çıktığında 3 bijondu, lastikçi bir tanıdığım sürekli bijon kesen bu araçların lastiklerini tamir ettiğini söylerdi.diğer tüm detaylar gibi tek başına kalite sembolü değildir ama ihmal edilecek bir detay da değildir. Yeri geldiğinde şasenin burulma direncini bile araştıran yazarlarımızdan neden bu kadar tepki aldı anlamış da değilim.
Kalite algısı göğüsün malzemesinin yumuşak olması olanlar saçmaladığımızı beyan etmişler :) Bir yerde maliyet kısılıyorsa orada kalite düşüyordur beş bijon gerektiği halde dört bijon koymak da maliyeti düşürmektir yani kaliteyi düşürmektir neyse dört bijonlu günler dilerim..
bunlar da ilginizi çekebilir