formula 1'in patronu olarak bilinir.

motosiklet tutkusuyla başladığı motor sevdası formula 3 serisinde yarışmaya kadar varmıştır ancak geçirdiği kaza sonucu yarışçılığı bırakmıştır.

1957’de stuart lewis-evans'ın menajerliğini üstlenerek pistlere geri döndü. hatta 1958'de grand prix'lerde yarışmayı denedi ama sıralama turlarını geçemedi. menajerliğini üstlendiği evans geçirdiği bir kaza sonucu yanarak ölünce ecclestone bu kez tamamen elini eteğini bu işlerden çekti.

ama motor sporlarından uzak duramadı ve 1972’de brabham takımını satın aldı. diğer takım patronlarıyla birlikte formula 1 kurucular birliği’ni (formula one constructor association) kurdu. bir yandan da sürekli olarak televizyon haklarını gündeme getiriyordu.

1978’de foca'nın başına geçti. televizyon hakları meselesi yüzünden fisa'yla uzun süre kavgalı oldu. ayrıca bu konuda fia ile de tartışıyordu. bu amaçla fopa'yı kurdu ve fia'yla anlaşmayı başardı. buna göre televizyon gelirlerinin %47’sini takımlara, %30’u fia'ya ve %23’ü fopa'ya verilecekti.

1990'ların sonuna doğru televizyon hakları ecclestone’un şirketleri, takımları ve fia arasından paylaşılıyordu ancak ecclestone 1997’de concorde antlaşması’yla birlikte formula 1 ceo'su olarak patron oldu.
tümünü gör
ilgili galeri