formula 1'in patronu olarak bilinir.

motosiklet tutkusuyla başladığı motor sevdası formula 3 serisinde yarışmaya kadar varmıştır ancak geçirdiği kaza sonucu yarışçılığı bırakmıştır.

1957’de stuart lewis-evans'ın menajerliğini üstlenerek pistlere geri döndü. hatta 1958'de grand prix'lerde yarışmayı denedi ama sıralama turlarını geçemedi. menajerliğini üstlendiği evans geçirdiği bir kaza sonucu yanarak ölünce ecclestone bu kez tamamen elini eteğini bu işlerden çekti.

ama motor sporlarından uzak duramadı ve 1972’de brabham takımını satın aldı. diğer takım patronlarıyla birlikte formula 1 kurucular birliği’ni (formula one constructor association) kurdu. bir yandan da sürekli olarak televizyon haklarını gündeme getiriyordu.

1978’de foca'nın başına geçti. televizyon hakları meselesi yüzünden fisa'yla uzun süre kavgalı oldu. ayrıca bu konuda fia ile de tartışıyordu. bu amaçla fopa'yı kurdu ve fia'yla anlaşmayı başardı. buna göre televizyon gelirlerinin %47’sini takımlara, %30’u fia'ya ve %23’ü fopa'ya verilecekti.

1990'ların sonuna doğru televizyon hakları ecclestone’un şirketleri, takımları ve fia arasından paylaşılıyordu ancak ecclestone 1997’de concorde antlaşması’yla birlikte formula 1 ceo'su olarak patron oldu.
1930 doğumlu olan dinazor.

Her yere kendi özel jeti ile gitmektedir. Ünlü mankenler ile bol bol sevişmişliği de vardır. Çapkın bir abimiz.
gözünü hırs bürümüş motorcu.

inatla ve ısrarla "servetimi büyüteceğim" mottosuyla yaşamış resmen. yarışmış, olmamış. menajerlik yapmış, olmamış. takım satın almış, olmamış. birlikler kura kura fia ile de fisa ile de kavga etmiş. o televizyon haklarını kanırta kanırta almıştır. aslında yaptığı şey formula 1'in gelişimine katkıda bulunması açısından ve gelir dağılımının eşitliği açısından olumlu bir tavır ancak adam sadece kendine müslüman olunca bir esprisi kalmıyor. fia'nın tekelinden kendi tekeline geçirmiş formula'yı, tek yaptığı bu. bildiğin şansal büyüka.
formula 1 yönetim kurulunun yeniden yapılandırılması gerektiğini söyleyen formula 1 patronu.

grand prix pilotlar birliği geçtiğimiz hafta kendisine bir mektup yollamış ve f1'de son dönemde alınan kararları rahatsız edici bulduklarını söylemişlerdi.
beyefendi de pilotların organizasyon hakkında yaptığı olumsuz eleştirilere katıldığını belirterek, "sizin de önceden belirttiğiniz gibi, formula 1'in sahipleri ve hissedarlarının, organizasyonun yönetimini yeniden yapılandırması gerekiyor" demiş.

bilmiyorum size de oldu mu ama ben bu satırları ilk okuduğumda yumruklarımı sıktım da ekrana yumruk atmamak için zor tuttum kendimi. sen değil misin kardeşim başından beridir bu organizasyonun başında duran? sen değil misin her karara karışan, sen değil misin en büyük karar mekanizması? sen koltuğunu bıraksana önce!

tamam formula 1'in değerini katlamasında en büyük pay bu adamındır ama o da babasının hayrına değil herhalde, cebini doldurmak içindi hepsi. e doldurdun işte artık çekil git, hayasızca açıklama yapmaktan vazgeç, kendi oyuncağınmış gibi oynamaktan vazgeç şu yarışlarla. gün geçtikçe kan kaybediyor işte f1. bırak git artık.
yıllarca, bir insan formula 1'in sahibi nasıl olur ulan dedirten adam. düşünsenize WRC'nin sahibi sizsiniz...
brezilya sao paolo'da kayınvalidesi kaçırılan adam.
fidye olarak 36.5 milyon dolar isteniyormuş. bbc az önce haber geçti.
Kayınvalidesi kendisinden 15 yaş küçük olan multimilyoner şahsiyet.
Yeni F1 yönetimi gelince yönetimdeki rolünü Chase Carey'e devretmiştir.

Goodwood'da adına güzel bir etkinlik düzenlenmiştir.
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri