Türkiye ralli şampiyonlarından Mehmet Besler'in 1999 doğumlu oğlu, genç ve başarılı yetenek. temelini sapasağlam bir şekilde kartingde atmış olan genç yeteneğin en büyük amacı f1 pilotu olmak.

--- spoiler ---
Milli karting sporcumuz Berkay Besler, lider olarak gittiği İspanya’da, X30 Euro Series son yarışının ardından şampiyonluğa ulaşarak, uluslararası başarı halkalarına bir yenisini daha ekledi. İtalya’daki yarışta harika performansını birincilikle taçlandıran ve 88 puanla liderliğin sahibi olan Berkay Besler, İspanya’daki yarış öncesinde "Hedefim şampiyon olarak istiklal marşımızı yeniden dinletmek ve ülkeme yeni bir mutluluk yaşatmak..." şeklinde konuşmuştu. 1700 metre uzunluğundaki Zuera pistinde yapılan yarışlar, tüm haftasonu boyunca müthiş bir heyecana sahne oldu. Pazar günü 11 turluk pre finale dördüncü sıradan başlayan Berkay Besler, 1.04.931’le en iyi tur zamanını kaydettiği mücadeleyi üçüncü sırada bitirdi. Final yarışı 16 turdu ve temsilcimizin mutlu sona ulaşabilmesi için İngiliz rakibi Brett Ward’un önünde finişe gelmesi gerekiyordu. Berkay Besler, 1.05.185’le yine en hızlı tur zamanına sahip olduğu finali, hızı, kontrolü ve akıl dolu pilotajıyla ev sahibi Leon Carlos’un ardından ikinci tamamlarken, rakibi Brett Ward’u ise geride bırakmayı başardı. Bu sonuçla yarış öncesi verdiği sözü tutan Berkay, puanını 172’ye çıkararak Brett Ward’un 3 puan önünde 2016 X30 Euro Series Şampiyonluğuna ulaşarak, ülkemiz adına önemli bir başarıya daha imza atmış oldu.
--- spoiler ---

kaynak: tosfed
nasıl oldu da yeteneğini keşfetti diye merak etmekte olduğum pilot. türkiye'de çok yetenekli olsan da bunu keşfetmek çok zor, o yüzden annesini - babasını falan araştırmak gerek.
Zaten baban bu işlerde değilse keşfedilmen çok zor . Bazıları şanslı doğar dediğim olay
Kartingde Avrupa Şampiyonu olmuştur.
17 yaşında f1 pilotu olma yolunda ilerleyen milli karting yarışçısı. 25-26 yaşlarında alt serilerden kurtulabileceğini d
üşünsem de f1 e sponsoru olmadan girmesi imkansız gibi bişey. oturup göreceğiz.
ispanya'da yine podyuma çıkan milli gururumuz. hakkında tosfed sitesinde yayınlanan haber ise şöyle;


--- spoiler ---
Milli karting sporcumuz Berkay Besler, lider olarak gittiği İspanya’da, X30 Euro Series son yarışının ardından şampiyonluğa ulaşarak, uluslararası başarı halkalarına bir yenisini daha ekledi.

İtalya’daki yarışta harika performansını birincilikle taçlandıran ve 88 puanla liderliğin sahibi olan Berkay Besler, İspanya’daki yarış öncesinde "Hedefim şampiyon olarak istiklal marşımızı yeniden dinletmek ve ülkeme yeni bir mutluluk yaşatmak..." şeklinde konuşmuştu.

1700 metre uzunluğundaki Zuera pistinde yapılan yarışlar, tüm haftasonu boyunca müthiş bir heyecana sahne oldu. Pazar günü 11 turluk pre finale dördüncü sıradan başlayan Berkay Besler, 1.04.931’le en iyi tur zamanını kaydettiği mücadeleyi üçüncü sırada bitirdi. Final yarışı 16 turdu ve temsilcimizin mutlu sona ulaşabilmesi için İngiliz rakibi Brett Ward’un önünde finişe gelmesi gerekiyordu. Berkay Besler, 1.05.185’le yine en hızlı tur zamanına sahip olduğu finali, hızı, kontrolü ve akıl dolu pilotajıyla ev sahibi Leon Carlos’un ardından ikinci tamamlarken, rakibi Brett Ward’u ise geride bırakmayı başardı. Bu sonuçla yarış öncesi verdiği sözü tutan Berkay, puanını 172’ye çıkararak Brett Ward’un 3 puan önünde 2016 X30 Euro Series Şampiyonluğuna ulaşarak, ülkemiz adına önemli bir başarıya daha imza atmış oldu.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
Milli Karting Sporcumuz Berkay Besler, hafta sonunda uluslararası arenadaki başarılarına bir yenisini daha ekledi. Berkay, Belçika’da yapılan İnternational Belgian Max Challenge dördüncü yarışında harika performansını birincilikle süsledi ve genel klasman liderliğini sürdürdü.

Genk pistinde yapılan yarışların sıralama turlarında 55.922’lik derecesiyle en iyi zamanı kaydeden Berkay Besler, birinci finale ilk sırada başlama hakkını kazandı. Temsilcimiz zorlu geçen yarışı, Jonathan Hoggard ve Noah Rovers’ın ardından üçüncü bitirdi. 2. finale bu sıradan başlayan Berkay, 15.11.401’le Max Timmermans ve Jonathan Hoggard’ın önünde birinci oldu. Milli Sporcumuz, üçüncü ve son finalde Max Timmermans’ın ardından ikinciliği elde ederken, üçüncü Lars Lamborelle oldu. Bu sonuçla 157 puanı hanesine yazdıran Berkay Besler, yeni bir birinciliğe daha imza atarken, 149 puanlı Noah Rovers’la, 147 puanlı Max Timmermans ikinci ve üçüncü sırayı paylaştılar.

Belçika’ya genel klasman lideri olarak gelen Berkay, tam anlamıyla psikolojik savaşa sahne olan yarışta, ortaya koyduğu performansın haricinde, konsantrastonunu koruması ve yarış disiplininden kopmamasıyla önümüzdeki sezon ülkemizi temsil edeceği F4’e hazır olduğunu bir kez daha gösterdi.

Genk’deki yarışın ardından toplamda 573 puanla liderliğini sürdüren Berkay Besler, X30 Avrupa Şampiyonluğundan sonra İnternational Belgian Max Challenge Şampiyonluğuna da çok yaklaştı.
--- spoiler ---

kaynak: tosfed

--- spoiler ---
2016 Türkiye Karting Şampiyonası’nda sezonun 5. yarışları, 21 Ağustos Pazar günü İzmir Karting Kulübü (İKK) tarafından Uşak Belediyesi Pisti'nde düzenlendi.

3 ayrı kategoride koşulan yarışlarda Mini kategoride 6, Formula Senior kategorisinde 4 ve Formula Master kategorisinde de 3 olmak üzere toplam 13 sporcu mücadele etti. Her kategorinin 3 yarış üzerinden değerlendirildiği gün sonunda kategorilerinde dereceye giren sporcular yarış pistindeki törenle ödüllerine kavuştu.

Formula Mini kategoride genç milli sporculardan Ömer Asaf Kolot 3 yarışın ikisini kazanarak birinciliği elde erken, onu ikinci sırada Kerim Sulyak ve üçüncü sırada da Zekai Özen takip etti.

Formula Senior’da milli sporcumuz Berkay Besler zafer serisine Uşak’ta da devam ederek bir kez daha birinciliğe ulaşırken, ikincilik ülkemizi FIA Karting Academy’de temsil eden bri diğer milli sporcumuz Mert Dalkıran’nın oldu. Bu kategorinin üçüncü sırasında ise bir diğer genç sporcu Gün Taşdelen yer aldı.

32 yaş üzeri sporculara açık Formula Master kategorisinde ise Mehmet Çınar 3 yarışın ikisini ilk sırada tamamlayarak birinciliğin sahibi oldu. Bu kategoride ikinciliği Süleyman Sırrı Kolot kazanırken, üçüncülük İbrahim Erkan’ın oldu.

2016 Türkiye Karting Şampiyonası, 02 Ekim ve 15 Ekim tarihlerinde Körfez Pisti’nde düzenlenecek yarışlar ile son bulacak.
--- spoiler ---

--- spoiler ---
Belçika Genk pistinde 3-4 Eylül tarihlerinde düzenlenen BNL International Karting Series 3.ayağında milli karting sporcumuz Berkay Besler ikinci olarak yine podyumdaki yerini aldı.

Cumartesi ve Pazar günleru 2 ayak olarak koşulan yarış haftasonunda, sıralamalar, ön eleme yarışları ve finallerden oluşan yoğun bir program takip edildi. Pazar günü finalde en hızlı tur zamanının yanısıra, start sonrası oluşan kaosta 12. sıraya düşmesine rağmen , gösterdiği harika performans ile damalı bayrağı ikinci sırada gören sporcumuz, toplam puanlarda da yarışmayı 2. sırada bitirerek bizleri birkez daha gururlandırdı.

Berkay yarışı "Her zamanki gibi bu yarışımızıda Bouvin Power ekibi ıle yaptık...Haftasonu performansımız mükemmeldi. Ancak Cumartesi günü kura sonucu gelen yarış lastiklerimiz çok verimsizdi ve şasemin bütün balansını bozdu...Buna ragmen alternatıf çözümler üreterek bu sorunu hafıflettik...Pazar finali ise tek kelime ile mükemmeldi..Ekip olarak çok konsantreydik ve karşılıgını aldık..O yüzden çok mutluyum" şeklinde değerlendirdi.

Milli sporcumuz Berkay Besler'in sıradaki yarışı 17-18 Eylül tarihlerinde Mariembourg pistinde koşulacak olan Belçika Karting Şampiyonası 5. ayağı olacak.
--- spoiler ---
  • / 2
bunlar da ilginizi çekebilir
ilgili galeri